Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Legalizohet ryshfeti, nëse u jepni mjekëve deri në 462 euro nuk është problem

Ryshfeti dhe korrupsioni janë një fenomen shqetësues në Shqipëri, por për Serbinë nuk përbën më problem. Madje ky shtet e ka legalizuar atë.

Qeveria ka miratuar Ligjin e ri për Kujdesin Shëndetësor, ku ndër të tjera shkruhet se pacientët mund t’u japing dhurata mjekëve.

Sipas ligjit, dhurata nuk duhet të jetë në para në dorë dhe të mos jetë më shumë se 462 euro. Nëse e kalon këtë prag atëherë ajo nuk quhet dhuratë por ryshfet.

“Shprehja e mirënjohjes në formën e një dhuratë me vlerë më të vogël, por me domethënie nuk konsiderohet ryfshet,”– tha ministri i Shëndetësisë, Zlatibor Lončar.

Hap i guximshëm nga ky shtet, pasi tashmë vështirë se mund të kuptosh se kur kemi të bëjmë me ryshfet dhe kur me dhuratë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore