Fshati ku të vdekurve u japin ushqim, ujë dhe cigare – arsyeja… (FOTO)

Në një zonë malore të Indonezisë, njerëzit e Toraja mumizojnë trupat e të vdekurve dhe kujdesen për ta, duke i ruajtur sikur të jetonin ende.

Rreth 1 milion Torajanë, shumica prej të cilëve jetojnë në rajonin e Sulawes së Jugut, besojnë se pas vdekjes shpirti mbetet në shtëpi, kështu që të vdekurit trajtohen me ushqim, veshje, ujë dhe cigare.

Lëkura dhe mishi i tyre ruhen nga prishja dhe kalbja, e cila fillon brenda ditëve të para të vdekjes nga një shtresë e një zgjidhjeje kimike të quajtur formaline,e cila është një përzierje e formaldehidit dhe ujit.

Për komunitetin, një trup i ruajtur mirë sjell fat të mirë, kështu që familjet përgjegjëse janë shumë të kujdesshme duke u përpjekur të mbajnë sa më mirë të dashurit e tyre të vdekur për të pasur sa më shumë të mira në jetët e tyre.

Ata pastaj mbahen në batanije në një shtrat në një dhomë të shtëpisë ose në shtëpitë më të pasura, ata pushojnë në tongkonan – një shtëpi tradicionale Torajane ‘stërgjyshore’ me një çati të veçantë në formë anijeje ku privilegjin e kanë të rrinë të vdekurit.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.