Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Kush është i “frikshmi” Fabio Dushku? – Mik i Alket Rizait, pronar Club-i në Athinë dhe i dënuar përjetë!

Dy ditët e fundit vëmendjen mediatike në vend e ka rrëmbyer një deklaratë e Fabio Dushkut, të dënuarit përjetë në burgun e Koridhalos në Athinë, i cili doli hapur kundër organizatës kriminale që quhet nga mediat greke ?Mafia e Burgut? dhe thuhet se kontrollon qelitë e institucionit famëkeq të vuajtjes së dënimit në Greqi.

Dushku shpërtheu kundër Klodian Lekocajt, i cili cilësohet kapoja i burgut, pasi thuhet se ka organizuar vrasjen e disa shqiptarëve, midis tyre Albert Bakon dhe Bandiol Tushën.

33-vjeçari, i cili është miku i Alket Rizait, një tjetër të burgosuri shqiptar, që u bë i famshëm pas arratisjeve me helikopter nga burgjet greke e cilësoi Lekoçajn ?Zero?, pra një njeri pa rol në Koridhalo.

Lidhur me vrasjen më makabre, atë të Arbër Bakos, videoja e së cilës qarkulloi gjerësisht në media, Fabio Dushku tha dy ditë më parë për TV Klan se ai u vra nga të burgosur shqiptarë, më saktë nga grupi i shokëve të tij, të cilët po heqin qafe njëri-tjetrin pas përfshirjes në çështjen e vrasjes së avokatit të njohur grek, Zarifopulos.

Edhe pse nuk përmendi emra, Dushku e quajti Lekocajn, një të burgosur pa peshë, duke hapur një seknar të ri përplasjesh midis shqiptarëve.

Por kush është 33-vjeçari nga Mirdita, i cili në 3 shkurt të 2018-ës u akuza se do të hidhte në erë burgun për t?u arratisur?

Dushku është një emër i njohur për publikun shqiptar, pasi ai vetë është deklaruar si shok i Pëllumb Marnikollaj, shqiptari që humbi jetën në rrethana të çuditshme në një komisariat policie në Greqi.

Prej 10 vitesh është i arrestuar dhe vuan dënimin në burgun e Koridhalos. Ai është i dënuar me burgim të përjetshëm për vepra të ndryshme penale, disa prej të cilave i pranon e të tjerat jo.

Në të njëjtën bisedë telefonike për TV Klan ai ka treguar se në Greqi ka qenë bashkëpronar i një lokali nate në lagjen e VIP-ave në Athinë, Kalithea.

Pyetje: Kur keni shkuar për herë të parë në Greqi dhe me çfarë jeni marrë?

Fabio Dushku: Në vitin 2001. Me thënë të drejtën nuk kam punuar. Në fillim të 2010-s kam rënë në burg, jam 33 vjeç. Jam dënuar me tre burgime të përjetshme.

Pyetje: Ju nga jeni me origjinë?

Fabio Dushku: Nga Mirdita. Jam marrë me punë të ndryshme, por jo kështu, si ta them?. jam marrë me punë të ndryshme. Kam pasur ca biznese. Club nate. Në Athinë në Kalithea.

Pyetje: Ju ishit bashkëpronar apo aksioner i vetëm?

Fabio Dushku: Bashkë me një tjetër, me një grek.

Pyetje: Ju më pas u shkëputët për shkak të falimentimit apo problemeve ligjore?

Fabio Dushku: U tërhoqa unë, jam tërhequr para se të bija në burg. U mora me diçka tjetër.

33-vjeçari është arrestuar në vitin 2010 dhe akuzohet për disa vrasje dhe plagosje të ndodhura në periudhën 2007-2008. Fabio thotë se nuk i pranon akuzat për të cilat është dënuar me burgim të përjetshëm. Ai tregon se vendimin e Shkallës së Parë dhe të Apelit e ka dërguar në Gjykatën e Lartë dhe aktualisht çështja është në gjykim.

Pyetje: Cila është historia juaj për të cilën jeni dënuar?

Fabio Dushku: Unë jam dënuar për ca vrasje dhe dy organizata si bashkëpunëtor në organizatë terroriste këtu në Greqi.

Pyetje: Me sa vite jeni dënuar?

Fabio Dushku: Burgim të përjetshëm.

Pyetje: Vrasjet kanë ndodhur në Greqi dhe në cilin vit?

Fabio Dushku: Kanë ndodhur në 2007-2008. Unë jam dënuar për ato tani, dhe nuk është se kërkoj pafajësi.

Pyetje: Ju e keni pranuar dënimin tuaj?

Fabio Dushku: Jo, për vrasje nuk kam pranuar asgjë unë!

Pyetje: E keni apeluar çështjen?

Fabio Dushku: Normale që e kam apeluar. Jam në gjykim e sipër në Gjykatë të Lartë.

Pyetje: Për sa vrasje ju kanë dënuar?

Fabio Dushku: Për ca vrasje dhe shumë plagosje.

Pyetje: Vrasjet kanë ndodhur në vitin 2007?

Fabio Dushku: Kanë ndodhur në vitet 2007-2008-2009. Unë jam kapur në vitin 2010.

Pyetje: Në cilin qytet kanë ndodhur krimet për të cilat ju akuzoheni?

Fabio Dushku: Në Selanik, Athinë dhe Larisa.

Pyetje: Domethënë për 3 vrasje?

Fabio Dushku: Po!

Krahas vendimit me burgim të përjetshëm, Fabio Dushku është dënuar edhe me 5 vite burgim për pjesëmarrje në dy organizata terroriste, ?17 Nëntori? dhe ?Grupi i Zjarrit?. Ai thotë se në vitin 2015, së bashku me 40 persona të tjerë, u kap nga autoritetet greke dhe u akuzua se do të hidhnin në erë burgun ku ndodheshin. Gjatë bisedës telefonike, Dushku shprehet se e ka pranuar që ka qenë pjesë e organizatës terroriste.

Pyetje: Ju aktualisht për çfarë jeni në gjykim?

Fabio Dushku: Në lidhje me atë organizatën që do hidhnim në erë murin e burgut në 2015, do shembnim burgun. Jemi dënuar 40 veta bashkë.

Në Shkurt 2018 u akuzua se kishte planifikuar arratisjen nga burgu i Koridhalos. Këto pretendime i mohon duke thënë se ishte lojë e drejtorisë së burgjeve në Greqi.

Pyetje: Ndërkohë, vitin e kaluar në fillim të Shkurtit u tha dhe u akuzuat se kishit planifikuar arratisje nga burgu i Koridhalos. Sa e vërtetë është?

Fabio Dushku: Nuk është e vërtetë. Ajo ishte politike. Mua s?mu gjet asgjë, m?u gjet një laptop. Laptopi s?është asgjë. Ajo ishte një lojë e drejtorisë së burgjeve. Nuk është se u gjykova për atë punë. Thjesht u bë e madhe në media, por në realitet e dinin ata dhe nuk e dija unë. S?ka problem, se këto gjëra kanë ndodhur gjithmonë me mua.

[gallery ids="760321,760322,760317,760320,760319,760318"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore