Grusht shteti dhe bomba molotov/ Çfarë do ndodhë në protestën e 25 majit, Basha: Gjendje e rëndë! 

Pas mbledhje së kryesisë një ditë më parë, Partia Demokratike ka vendosur që protesta e radhës kundër qeverisë “Rama” të zhvillohet më 25 maj në orën 19.00.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u shpreh për mediat pas mbledhjes, se protestat do të vijojnë deri sa të sigurohen zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pasi sipas tij, blerja e votës është porosi e Edi Ramës.

Kryedemokrati tha se në  përgjimet e bëra në Dibër për blerjen e votava është i përfshirë Rama, ndërsa theksoi se vendi është në kushtet e grushtit të shtetit.

Kreu i PD tha gjithashtu se gjysma e kandidatëve të PS për zgjedhjet e 30 qershorit janë kriminel.

“Gjatë ditës së sotme, PD ka shqyrtuar gjendjen e rëndë të grushtit të shtetit ku ndodhet vendi pas asgjësimit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, pas kapjes së Prokurorit të Përgjithshëm, sot Shqipëria ka kuptuar se fshihet makthi i Edi Ramës, i cili ka frikë nga zbardhja e dosjeve ku janë përfshirë kryeministri dhe banditët e Rilindjes për të vjedhur zgjedhjet në Dibër dhe në mbarë Shqipërinë”, deklaroi Basha.

I pyetur nëse do të përdoren bomba molotov në protestën e 25 majit, Basha tha se ai është kundër dhunës, por jo gjithmonë do të jetë udhërrëfyes i njerëzve të cilët janë sulmuar me gazlotësjellës.

“Ne nuk kemi bërë dhunë dhe distancohemi. Detyra jonë është të parashtrojmë zgjidhjen politike”, shtoi Basha

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.