Aktiviteti fizik, disa mite të rreme që duhen injoruar

Me ardhjen e sezonit veror vjen edhe dëshira për të qenë sa më në formë: ja çfarë duhet të dini për një trup perfekt me vetëm disa hapa të thjeshtë

Ushqimi i shëndetshëm dhe lëvizja janë thelbësore për shëndetin tonë, megjithatë duhet të shmangim lajmet e rreme që nganjëherë mund të bëhen vërtet të rrezikshme dhe i bëjnë përpjekjet tona të padobishme për të arritur formën e përsosur për t’u dukur perfekte nën ombrellë.Le të sqarojmë se cilat janë sjelljet korrekte që na ndihmojnë të gjejmë një formë të përsosur fizike duke shmangur klishetë dhe zakone të këqija: këtu është një manual i vogël për t’u pasur parasysh gjithmonë në mënyrë që të ndihemi mirë dhe pa u ndikuar nga informatat e gabuara.

Koha më e mirë për aktivitet fizik është herët në mëngjes: e rreme

Nuk ka kohë ideale për të qenë aktive: koha më e mirë është ajo që preferoni dhe që i përshtatet më mirë angazhimeve të ditës suaj, sidomos për një shëtitje. Zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri, gjëja e rëndësishme është të lëvizni rregullisht, siç sugjerohet nga Dr. Raffaella Cancello, endokrinologe e Istituto Auxologico të Milanos.

Djersitja ju bën të humbni peshë: e rreme

Do të ishte mirë, por në realitet kur djersitim humbasim vetëm lëngjet e trupit dhe për pasojë peshën e tyre, kështu që gjithmonë është e nevojshme të riintegrohen ato në fund të aktivitetit fizik për të shmangur dehidrimin. Humbja e peshës nënkupton humbjen e yndyrës trupore të tepërt duke ruajtur masën e muskujve dhe një gjendje të saktë të hidratimit.

Aktiviteti fizik esëll ju bën të humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme: e rreme

Nuk ka gjë më të keqe në realitet, sepse aktiviteti fizik esëll shkakton humbjen e masës së ligët, ngadalëson metabolizmin dhe është një burim stresi. Është e rëndësishme ta filloni ditën me një mëngjes të mirë dhe një dozë të saktë të ushqyesve dhe pastaj të prisni për tretje para se të bëni aktivitet fizik. Lëvizja në një stomak bosh, ose pa energji, është një burim i fortë stresi për trupin tonë, i cili do të rrisë prodhimin e kortizolit, “hormon stresi”, me të gjitha pasojat e shëmtuara të rastit.

Nëse praktikoni një sport rregullisht ju mund të hani sa të dëshironi: e rreme.

Futja e kalorive duhet të përshtatet gjithmonë me llojin e aktivitetit sportiv që praktikohet dhe varet nga intensiteti, kohëzgjatja mesatare e përpjekjes dhe frekuenca javore. Sa i përket llojit të ushqimit, dieta duhet të mbetet e pandryshuar: karbohidratet, proteinat, yndyrnat duhet të përfshihen gjithmonë në dietën tonë në përmasa të sakta.

Gjatë aktivitetit fizik duhet gjithmonë të merrni pije me sheqer: e rreme

Pijet e rekomanduara për atletët që përmbajnë sheqer (glukoza, fruktoza, dekstrozë etj.) janë shumë të dobishme për të rimbushur shpejt rezervat e energjisë, të cilat janë të varfëruara nga aktiviteti fizik i fortë. Por kini kujdes, sepse marrja e sheqerit gjatë trajnimit ngre nivelin e sheqerit në gjak, duke parandaluar përdorimin e yndyrës si një burim energjie, pasi është më e lehtë për trupin të përdorë sheqernat si karburant. Prandaj është shumë e këshillueshme që të shuani etjen tuaj me ujë mineral të thjeshtë për të plotësuar humbjet për shkak të djersitjes.

Ne duhet të pimë ujë vetëm para dhe pas aktivitetit fizik, kurrë gjatë: e rreme

Në verë ose në një mjedis të ngrohtë është e nevojshme të pini edhe gjatë aktivitetit fizik, dhe gjithmonë kur përpjekja fizike zgjatet me kalimin e kohës. Në përgjithësi, për të shmangur dehidrimin, do të ishte e këshillueshme që të pini të paktën një gotë ujë çdo çerek ore.

Nëse nuk mund të bëni sport rregullisht, mos bëni asgjë: e rreme.

Siç thotë shprehja: “Më mirë pak sesa asgjë”: Edhe një aktivitet i shkurtër fizik është më i mirë se asnjë aktivitet, sepse aktiviteti fizik është i rëndësishëm për të qëndruar i shëndetshëm. Pra, edhe nëse nuk shkoni në palestër ose nuk shkoni në pishinë, thjesht bëni një shëtitje të këndshme: vetëm njëzet minuta ecje për të qëndruar të shëndetshëm dhe në formë.

Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta SHQIP
LEXO MË TEJ:

Comments are closed.