Rama nxjerr 5 deputetë në betejën e 30 qershorit, ja kush do jenë zëvendësuesit në Kuvend (EMRAT)

Kryeministri Edi Rama njoftoi ditën e djeshme se do të jetë kjo e shtunë dita kur do të shpallet lista me 61 kandidatë për kryebashkikë në zgjedhjet e 30 qershorit nga ana e PS.

Por deri më tani është arritur të kuptohet se 5 deputetë të mazhorancës do të lënë Kuvendin për të zbritur në fushë-betejë për pushtetin lokal.

Pesë deputetët që do të braktisin Kuvendin për një tjetër sfidë janë Pjerin Ndreu, Flamur Golemi, Ilir Xhakolli, Rakip Suli dhe Nuri Belbaj.

Për të dalë në fushatë zgjedhore, Ndreu me shokë duhet të dorëzojnë mandatet e deputetëve dhe më pas të kandidojnë ligjërisht në garën për bashkitë përkatëse.

Dhe, ashtu siç ligji e përcakton vakancat e krijuara nga largimi i tyre do të duhet të mbushen në Kuvend me emra të rinj nga listat shumëemërore të PS në zgjedhjet e 25 qershorit 2017.

Referuar konstatimit të mësipërm, do të duhet të listojmë edhe emrat që mund të mbushin vendet e lëna bosh nga deputetët që do të garojnë në zgjedhjet lokale.

Kështu, sipas listës për qarkun e Lezhës, Pjerin Ndreu pasohet në radhë nga Adriana Jaku, e cila renditet pas Gjetan Gjetanit, tashmë të përjashtuar nga Grupi Parlamentar i PS-së.

Jaku mban postin e zëvendësministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale që nga tetori i 2017-s.

Sa i përket deputetit Flamur Golemi në qarkun e Gjirokastrës pritet të zëvendësohet nga Artemis Dralo, e cila aktualisht ban postin e zv.ministres për Europën dhe punët e Jashtme dhe është gjithashtu pedagoge në universitetin e Gjirokastrës.

Ndërkohë në Pogradec, deputeti Ilir Xhakolli do të zëvendësohet nga Ardit Konomi, i cili aktualisht mban postin e drejtorit të shërbimit spitalor në Korçë.

Një lajm i mirë edhe për kryetarin e FRESSH, Eljo Hysko pasi mandati i lënë nga Rakip Suli në Tiranë, sipas ligjit i takon atij.

Në qarkun e Elbasanit, Nuri Belba, i cili do të kandidojë për bashkinë Përrenjas, do të zëvendësohet nga Florenc Spaho, i cili është anëtar i Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste dhe nënsekretar organizativ për Elbasanin.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.