Skandal/ Keqformon fetusin te nëna, në Shqipëri shitet lirisht Dimetridazoli

Rreziku nga Dimetridazoli. Veterinerët: Është hequr nga lista e shërbimit, dëm për njeriun dhe kafshët

Dimetridazol, një ilaç i rrezikshëm të cilin Europa e ka hequr nga lista e medikamenteve veterinare që në vitin 1995, shitet në Shqipëri si helm kafshësh që është jashtëzakonisht i rrezikshëm.

Por a ka medikament alternativ për të kuruar shpendin nga histomanosa?

Sipas mjekëve dimetridazoli ose i thënë ndryshe ilaçi për merxhane është aq i rrezikshëm për njerëzit sa mund të shkaktojë keqformime tek fetusi.

“Një medikament që e ka emrin dimetridazol është përdor dikur afërsisht para 5 vitesh. Është hequr nga lista e shërbimit veterinar qendror. Ky përdoret për mjekimin e shpendit të fushës për histomonas, ose siç i thotë populli kokëzeza. Janë disa preparate që ul mortalitetin tek shpendi. Ky medikament u hoq nga lista e PMV-ve sepse në bazë të studimeve është një ilaç që lë mbetje kimike të gjatë tek mishi i shpendëve që më pas kalon tek konsumatori, ku na dëmton dhe ne” – tha veterineri Fadil Gjata.

Ministria e Bujqësisë dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit duhet të na garantojë ne ushqim të sigurt, por me sa duket këto dy institucione përballë dimetridazolit kontrabandë janë të dobët.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.