Top Story/ Analizat e ujit të ambalazhuar, me baktere në nivel të lartë

Top Story ka analizuar 6 mostra të ujit të ambalazhuar dhe të uji të rrjedhshëm. Prej këtyre analizave dy mostra kanë rezultuar pozitive, me baktere.

“Dëmtimet kryesisht i sjellin në tubin tretës çrregullime gastrointestinale me bark, të vjella dhe diarre të ndryshme, por ka disa nëntipe të ecolit ato që quhen e.coli enteroinvazive të cilat mund të shkaktojnë kolite hemorragjike të bashkëshoqëruara më dëmtime renale të atë që quhet sindromi hemolitik dhe urenik që mund të jetë vdekjeprurës për organizmin”, tha Prof.Dr.Tritan Kalo, mjek infeksionist.

Top Story/ Analizat e ujit të ambalazhuar, me baktere në nivel të lartëTop Story ka analizuar 6 mostra të ujit të ambalazhuar dhe të uji të rrjedhshëm. Prej këtyre analizave dy mostra kanë rezultuar pozitive, me baktere.“Dëmtimet kryesisht i sjellin në tubin tretës crregullime gastrointestinale me bark, të vjella dhe diarre të ndryshme, por ka disa nëntipe të ecolit ato që quhen e.coli enteroinvazive të cilat mund të shkaktojnë kolite hemorragjike të bashkëshoqëruara më demtime renale të atë që quhet sindromi hemolitik dhe urenik që mund të jetë vdekjeprurës për organizmin”, tha Prof.Dr.Tritan Kalo, mjek infeksionist

Publiée par Top Story në Top Channel sur Mercredi 24 avril 2019

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.