Rrezikonin mbytjen, anija shqiptare shpëton gomonen me 50 emigrantë

Anija “Butrinti”, e Forcës Detare me mision në detin Egje, gjatë patrullimit në zonën e saj të operacionit, mbrëmjen e djeshme ka shpëtuar një gomone me 50 emigrantë (40 burra dhe 10 gra) , e cila ishte nisur nga Ceshme (Turqi) drejt ishullit te Chiosit (Greqi).

Ministria e Mbrojtjes njofton se menjëherë është bërë shoqërimi i gomones si dhe njoftimi i situatës rojës bregdetare turke, greke dhe Frontex. Emigrantët janë marrë nga roja bregdetare turke, e cila ka vijuar lundrimit drejt portit të Ceshmes.

Në vitet e fundit që pas nisjes së misionit në Egje, anijet shqiptare kanë shpëtuar shumë emigrantë nga zonat e luftës që tentojnë të shkojnë drejt vendeve të BE-së.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.