Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Diaspora

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit: Kam menduar të emigroj në Shqipëri!

Visar Tasimi, shqiptari me origjinë nga Prespa është lindur dhe është rritur në Amerikë. Në episodin e radhës "Diaspora", Visari ka rrëfyer historinë e tij dhe projektin që po realizon me vëllain e tij: Historia e treguar.

Projekt, i cili është i bazuar mbi fakte dhe intervista me shqiptarë që u larguan në vitet ?50 drejt Amerikës, njëri prej tyre edhe gjyshi i Visarit.

Për herë të parë, ai ka ardhur në Shqipëri në vitin 2006. Visari është i martuar me një vajzë shqiptare, që e ka njohur në Amerikë. Gjuha e parë që ka mësuar në fëmijëri ka qenë gjuha shqipe.

Në familjen e tij ruhen prej vitesh traditat dhe kultura shqiptare. I pyetur nëse do të emigrojë në Shqipëri, ai i ka thënë se e ka menduar edhe emigrimin në Shqipëri.

Në lidhje me të drejtën e votës për diasporën, ai është shprehur se shqiptarët e diasporës duhet ta kenë të drejtën e votës, e duhen edhe përfaqësues që t?i përfaqësojnë.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=sbXmH6DTv20

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore