Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Diaspora

Diaspora/ Lutfi Vata, misionari i shkollave shqipe në Londër

Në episodin e radhës të “Diaspora” është rrëfimi i një ish-mësues i cili që emigroi në Britani, dhe prej vitesh punon si mësues i gjuhës Shqipe për fëmijët e emigrantëve shqiptar që jetojnë në Angli.

Misioni i tij prej afro 2 dekadash, është ruajtja e gjuhës shqipe dhe çështja kombëtare, si dhe trashëgimi i kulturës dhe traditave dhe shqiptare ndër breza.

Kontributi i Lutfi Vatës dhe i disa shoqatave shqiptare në Britani krahas shkollave shqipe është edhe në çështjen e Kosovës.

Ai bashkë me disa përfaqësues të komunitetit shqiptar në Angli kanë realizuar dhe unifikimin e disa shoqatave shqiptare dhe çdo vit realizojnë takime, aktivitete me shqiptarë që jetojnë në Britaninë e Madhe.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=TLg_MuVAMwk

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore