Pushimi i drekës: vëmendja për të qëndruar të lehtë

Edhe nëse hamë jashtë shtëpisë është e mundur të mbajmë një dietë të lehtë dhe t’i kushtojmë vëmendje formës së mirë.

Pranvera ka ardhur dhe nevoja për të shkatërruar disa kile për verën bëhet më urgjente. Për sa kohë që jemi në shtëpi, mund ta kontrollojmë menunë dhe “butësinë” e ushqimit që vendosim në pjatë, por ç’të bëjmë kur jemi në punë, në kohën e drekës, kur jemi të detyruar të kënaqemi me atë që gjejmë përreth? Respektimi i një diete, ose së paku të mos e teprosh me kaloritë, nuk është e pamundur: mjafton të kryhen disa masa paraprake dhe të heqim një sërë paragjykimesh dhe besimesh të gabuara.Kurrë mos hiqni dorë nga mëngjesi – Nëse duam të humbim peshë, mëngjesi është një vakt strategjik për të cilin nuk duhet të heqim dorë për asnjë arsye, sepse shërben për të thyer natën shpejt dhe për t’i siguruar trupit tonë “benzinën” e nevojshme për ta përballuar ditën me energji dhe humor të mirë. Një kafe e mirë, ose çaj, ose qumësht (më mirë nëse i skremuar) është i mirë me bukë të thekur, ose një kos ose një frut, ose me drithëra integrale. Në vend të kësaj, shmangni cappuccino dhe croissants në bar: mëngjesi në bar nuk është shumë i shëndetshëm nga pikëpamja ushqimore dhe mund të “na jape” deri në mbi 400 kalori.

Për ata që kthehen në shtëpi – Për ata që kanë mundësi të shkojnë në shtëpi për drekë është sigurisht më e lehtë të respektohet një dietë e shëndetshme dhe e kontrolluar. Kujdesi i vetëm është që gjithmonë të ketë një furnizim të vogël me ushqimet e “duhura” në dispozicion në depo dhe në frigorifer, për t’u përgatitur në një kohë të shkurtër, në mënyrë që të mos ketë shumë vonesa në kuzhinë dhe të mos bien në tundim para ushqimeve që janë tepër të larta në kalori. I thoni po një fete me mish të bardhë dhe perime të pjekur në skarë, përgatitur ndoshta një natë më parë, ose edhe vetëm një pjate me drithëra; I thoni po edhe një pjate me makarona me një domate të thjeshtë, me vaj ulliri ekstra të virgjër, shoqëruar me perime dhe me ndonjë frut.

Për ata që hanë në mensë ose restorant – Shmangim ato që na propozojnë ekspozuesit e ndryshëm, në mënyrë që të mos biem në tundime të padobishme. Përkundrazi lexojmë menunë, zgjedhim pjatat më të thjeshta dhe shkojmë drejt qëllimit tonë. Në përgjithësi, salcat, erëzat, ushqimet pikante dhe të përpunuara duhet të shmangen, veçanërisht nëse ata kanë një pamje “të çrregullt”. Duhet të dini se një pjatë makarona me domate, e shoqëruar me perime ju shëndosh më pak se patatet e skuqura të mbytura në salca të ndryshme.

Në bar – Këtu vjen dilema: më mirë sanduiç apo pjatë e gatshme, si sallatë? Edhe nëse buka përmban shumë kalori, nëse sandviçi është i mbushur siç duhet, mund të jetë një zgjidhje e mirë që nuk do të “peshojë” në linjën tonë. Buka më e mirë është ajo integrale ose ajo e zakonshme shtëpiake, pa shumë yndyrë të shtuar. Për mbushjen është mirë të largoheni nga djathërat yndyrorë, nga salcat, nga shumë vaj. Më mirë për të favorizuar bresaola, ndoshta me domate, perime të pjekura në skarë ose të papërpunuara. Kushdo që preferon sallatën duhet të ketë ende një paralajmërim: edhe këtu mund të gjeni bomba reale kalorike. Çdo gjë është e mirë nëse zgjedhim një sallatë të përzier, me perime me gjethe jeshile, domate, karota dhe bishtaja; situata është e ndryshme nëse shtoni ton, vezë të ziera të forta, misër, patate dhe djathë: në këtë rast, kaloritë mund të tejkalojnë ato të një pjese të makaronave. Plus, duke mos qenë i shoqëruar me karbohidratet, do të na bëjë të ndihemi më shpejt të uritur.

Snacks – Regjimet e dietave moderne zakonisht ofrojnë dy snacks në ditë, që do të konsumohen në mes të mëngjesit dhe në mesditë. Por ruhuni nga përmbajtja e snacks: ato të “makinave të vogla” janë kryesisht vrasës të vërtetë: të pasura me sheqerna dhe yndyra, nuk ofrojnë ushqyesit që na nevojiten dhe do të na bëjnë të duam të vazhdojmë të kompletojmë. Më mirë një frut, ose një kos të ulët yndyrë, ose një perime të vogël crunchy të papërpunuara. Po, madje edhe me dy ose tre arra, që mund t’i mbajmë në sirtar.

Uji – Nëse sasia e ushqimit që gëlltisim çdo ditë kërkon një kontroll, kjo nuk vlen për ujin. Ne duhet të pimë një litër ujë në ditë (rreth tetë gota). Që të pini sasinë e nevojshme të ujit duhet të mbani një shishe në tryezë dhe sigurohuni që ta zbrazni atë gjatë ditës. Ndërkohë, u thoni jo pijeve të gazuara dhe të ëmbla: një kana me lëng kola ose lëng portokalli përmban më shumë kalori sesa një pjatë e bollshme me makarona.

Lëvizni sa më shumë të jetë e mundur – Nëse vaktet tona janë të kursyera dhe të shpejta, do të kemi pak kohë për të ecur pranë zyrës. Ne gjithashtu përpiqemi të mos harxhojmë shumë kohë në tavolinë, por le të përpiqemi të lëvizim shpesh dhe të ecim edhe lart e poshtë në korridor, ndoshta ndërsa flasim në telefon.

Comments are closed.