Alarmi i fruthit në Nju Jork, shpallet emergjenca shëndetësore

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill de Blasio, shpalli gjendje të jashtëzakonshme shëndetësore në të gjithë qytetin për shkak të epidemisë së fruthit që u përhap në Bruklin. Qytetari i parë i “Big Apple” më pas urdhëroi vaksinimin e detyrueshëm në katër zona më të rrezikuara. Ata që nuk i nënshtrohen vaksinës rrezikojnë një gjobë prej një mijë dollarësh.

Që nga shtatori, mbi 250 njerëz në Nju Jork kanë kontraktuar virusin e fruthit, duke krijuar alarm në mesin e komunitetit ortodoks hebrenj të Williamsburgut.

Sipas kryebashkiakut de Blasio, të gjithë njerëzit e pavaksinuar në katër zona të Bruklinit do të duhet ta bëjnë këtë sa më shpejt që të jetë e mundur, përfshirë fëmijët mbi gjashtë muaj. Ata që nuk i nënshtrohen vaksinës rrezikojnë një gjobë prej një mijë dollarësh.

De Blasio ka urdhëruar gjithashtu të gjitha shkollat ​​fetare dhe fidanishtet në komunitetin hebraik ortodoks të mos pranojnë studentë dhe studentë të pavaksinuar, ose do të mbyllen.

Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.