Greqia përzë refugjatët: Kufijtë nuk hapen!

Ditët e fundit Selaniku është kthyer në një arenë përplasje mes refugjatëve dhe policisë greke.

Refugjatë nga shumë vende të botës ndodhen prej 3 ditësh në Greqi, pas lajmeve të rreme në rrjetet sociale për hapjen e kufijve.

Mirëpo, refugjatët janë bindur më në fund nga policia greke se nuk do të hapen kufijtë dhe nga dje natën deri sot paradite 874 janë kthyer me autobusë në kampet ku strehoheshin më parë. Rreth 50 refugjatë të mbetur, janë larguar në pasdite.

Një numër i madh i tyre është strehuar në kampin e madh të refugjatëve në Kacika, Janinë ku ndodhen rreth 1000 refugjatë të vendosur nga 7 veta në një kontejnerë 30 m. Kushtet janë tejet të vështira, mungojnë sendet bazë, sendet higjienike ndërsa bëhen vazhdimisht thirrje për vëmendjen e qeverisë greke si nga opozita ashtu dhe nga organizata jo-qeveritare.

Deri tani duket se situata është e qetë dhe se nuk ka të tjera lajme të rreme apo thirrje për fushata largimi drejt pikave kufitare të Greqisë.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.