Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Diaspora

Raporti i Antimafias italiane: Bandat shqiptare, më të rrezikshmet

Raporti i Antimafias italiane: Bandat shqiptare, më të rrezikshmet

Në raportin e fundit semestral, të publikuar nga Antimafia italaine, bandat shqiptare janë konsideruar si më të rrezikshmet të huaja.

Në raport citohet se “sjellja e dhunshme brenda bandës rezulton efektive jo vetëm për pazare kriminale, por edhe për të zgjidhur sherre mes grupeve kriminale që operojnë”.

Shqetësues shihet edhe fakti se vitet e fundit, brenda këtyre bandave po bëhen pjesë edhe të rinj.

DIA nuk ka dyshim që kriminaliteti shqiptar është organizata e huaj më e pranishme në rang kombëtar në Itali.

“Dhe disa nga aktivitetet kryesore bëhen në bashkëpunim me segmente italiane të krimit, si narkotrafiku, shfrytëzimi i prostitucionit dhe krimet kundër pasurisë”, thuhet në raport.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore