“Mafia e kromit” – Politikanë që shfrytëzojnë miniera dhe vrasja e minatorëve – Top Story

Nëpërmjet të dhënave ekskluzive, për herë të parë u publikuan lidhjet e politikanëve me minierat e kromit në Bulqizë. Gjithashtu, dokumentari trajtoi fenomenin e shfrytëzimit të kësaj pasurie nënëtokësore deri në degradim.

Në disa raste, për shkak shfrytëzimit të mbetjeve teknologjike apo kolonave mbrojtëse, ka rezultuar me rrëshkitje masive të dheut.

Një tjetër pikë delikate e Top Story, ishin rrëfimet e familjarëve të minatorëve të vrarë, ku në disa raste ishte tentuar fshehja e ngjarjeve.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.