Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Gjykata rrëzon ish-deputetin: Shkarkimi, i drejtë

Gjykata Administrative rrëzon padinë e ish-deputetit Aqif Rakipi i cili kërkonte rikthimin në parlament. "ReportTv" ka siguruar vendimin e gjyqtarit Gentian Hamiti, i cili në dhjetor të 2018 ka vendosur lënien në fuqi të vendimit nr.4 të KQZ-s dt. 5 janar 2018 që i hoqi mandatin Rakipit. Sipas gjyqtari Hamiti KQZ ka respektuar procedurën në rastin e ish deputetit Rakupi pasi i ka dhënë atij mundësinë e dëgjimit në një proces.

"Po kështu lidhur me procedurën administrative që ka lidhje me nxjerrjen e këtij vendimi, gjykata vlerëson se pala e paditur ka respektuar standardet e procesit të rregullt ligjor, të cilat nuk janë të kufizuara vetëm në procesin gjyqësor, por edhe në atë me karakter administrativ (vendimi nr.7 dt,27.02.2012 i Gjykatës Kushtetuese). Konkretisht Komisioni Qendror I Zgjedhjeve ka zhvilluar seancën dëgjimore ku z.Aqif Rakipi është përfaqësuar në këtë seancë, nëpërmjet avokatit të tij. Për këtë është mbajtur dhe procesverbali i datës 03.01.2018. Pra paditësit i është dhënë mundësia për tu dëgjuar dhe mbrojtur në këtë procedurë administrative", argumenton gjykata Administrative.

Rakipi sipas prokurorisë së përgjithshme dhe komisionit qendror të zgjedhjeve u shkarkua si subjekt i ligjit të dekriminalizimit pasi Zyrës Interpol Roma i ka përcjellë Interpol Tiranës, pergjigjen e kerkuar nga Prokuroria e Pergjithshme me këtë përmbajtje:

"Pas krahasimit të gjurmëve të gishtave, Aqif Rakipi është raportuar më datë 03.11.1998, për veprën penale të marrjes së mallrave të vjedhur, me gjeneralitete Skender Ejylbegaj, lindur me 24.03.1962, regjistruar më 08.10.1996, me gjeneralitet Aqif Rakipi, lindur me 01.04.1964. Ndërsa Rakipi e mohoi këtë version duke kërkuar në gjykatë mandatin e fituar në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës. Mandati ju hoq edhe Gledion Rehovicës ish deputetit të LSI i cili vazhdon të jetë në proces gjyqësor me KQZ ndërsa prokuroria e Tiranës pushoi ndaj tij hetimet për falsifikim të formularit të dekriminalizimit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore