Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Top Story

"Krimi i internetit" - Si të shpëtojmë nga sulmet e grabitqarëve online - Top Story

"Krimi i internetit" - Si të shpëtojmë nga sulmet e

"Krimi i internetit", është kjo tema investigative që Top Story zgjodhi për të nisur vitin 2019.

Në këtë film, Top Story pasqyron sesi biznesmenë shqiptarë janë grabitur në shuma të mëdha nga hakerat, klonimin e kartave, mashtrimet me blerjet online apo shantazhet në rrjetet sociale, që kanë dëmtuar miliona njerëz. Pedofilia, bullizimi dhe abuzimet seksuale online janë disa nga krimet që prekin të rinjtë shqiptarë e që Top Story nuk le pa sjell rastet konkrete.

Top Story gjithashtu në këtë film ka pasqyruar hakerat më të tmerrshëm që historia ka njohur. Ata, kanë arritur të realizojnë sulme shumë më të sofistikuara, duke ndërhyrë edhe në sisteme tepër të mbrojtura siç janë ato të ushtrisë amerikane.

Përveç këtyre, Top Story tregon edhe mënyrat sesi të ruhemi nga sulmet e hackerave.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore