Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Vizitë në Gjenevë, At Georg: Ju tregoj si ka ndryshuar Schumacher!

Michael Schumacher pas aksidentit në Meribel më 29 dhjetor 2013 dhe koma ka fytyrën që "është bërë pak më e plotë, por pjesa tjetër nuk ka ndryshuar".

Këtë e thotë se At Georg Gänswein, kryepeshkop dhe prefekti i Shtëpisë Papale, një nga të paktët që arriti ta vizitojë shtatë herë kampionin e botës në Formula 1. Takimi u zhvillua në vitin 2016 dhe miku-besimtar i Papa Françeskut dhe Papa Benedikti të XVI ende nuk ka folur për këtë, në shenjë respekti për bashkëshorten e tij Corinna dhe fëmijët e saj.

Në të përjavshmen gjermane “Bunte”, At Georg tha se çfarë ndodhi në vilën e Schumit mbi liqenin e Gjenevës: "Kam folur për herë të parë me gruan dhe nënën e tij, pastaj një infermiere më dërgoi në dhomë. U thashë atyre se jam një tifoz i vjetër i tij, e kam prekur me të dyja duart, e pashë dhe bëra shenjën e kryqit, duke vendosur gishtin e tij mbi ballë. Fytyra e tij është ajo që ne të gjithë e dimë, vetëm pak më të plotë".

Më pas ai tregoi se çfarë ndodh jashtë shtëpisë së tij të super-vëzhguar.

“Ai e ndien dashurinë e personave që ka rreth, që kujdesen për të (sipas lajmeve të fundit, duhet të jenë rreth 15 mes mjekëve dhe infermierëve) dhe falë Zotit e mbajnë larg kuriozitetit të tepërt të njerëzve. Një person i sëmurë ka nevojë për diskrecionin dhe mirëkuptimin. Familja është një fole mbrojtëse që Michael ka absolutisht nevojë dhe ndjenja e tyre pranë tyre është thelbësore".

Më 3 Janar, Schumacher do të mbushë 50 vjeç dhe do të kalojë Krishtlindjen e pestë në kushte dramatike, por si njeri i Kishës, Gänswein ka treguar gjithë afërsinë e tij dhe shpresën për një shërim: "Gruaja e tij është shpirti i familjes dhe natyrisht që unë përfshi Mikaelin dhe familjen e tij në lutjet e mia, veçanërisht në këtë sezon Krishtlindjeve: Krishtlindjet janë festimet e lindjes së Krishtit, mishërimi i dashurisë hyjnore".

29 nëntor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore