Ndërpriten kërkimet në Indonezi, rreth 5 mijë të zhdukur nga tërmeti

Pesë mijë njerëz rezultojnë të humbur dy javë pas tërmetit të shoqëruar nga një tsunami në Indonezi, ku ndër të tjera autoritetet kanë pushuar edhe kërkimet. Sipas vlerësimeve zyrtare u gjetën rreth 2 mijë trupa të viktimave dhe pjesa tjetër e të zhdukurve mund të jenë të bllokuar nën rrënojat e të gjithë fshatrave të shkatërruara. Qeveria indoneziane kishte deklaruar se zonat më të dëmtuara nuk do të ishin prekur, duke u bërë në fakt varre masive. Tani është njoftuar edhe ndërprerjes e kërkive të tyre.

Numërimi i viktimave – Buletini fundit zyrtar pas tërmetit dhe cunamit që shkatërroi në 1 tetori ishullin Sulawesi dhe në veçanti qytetin i Palu, flet për 2065 të vdekur dhe 650 të humbur. Numri i të vdekurve, megjithatë, mund të arrijë një bilanc shumë më të rëndë. Zonat e Balaroa, Petobo dhe Jono Oge, më të goditurat e ishullit u shkatërruan nga lëngëzimi i tokës. Një fenomen i shkaktuar nga tërmeti i dhunshëm që transformon tokën në rërë. Si rezultat, disa shtëpi, që tani janë shembur, janë të padukshme për fotografinë ajrore.

Fundi i kërkimeve – Data ishte planifikuar fillimisht për të premten e kaluar, pastaj u shty për gati shtatë ditë. Mundësia e gjetjes së të mbijetuarve tani konsiderohet pothuajse asgjë. Fundi i operacioneve, njoftuan autoritetet indoneziane, është shoqëruar me një lutje masive në lagjet më të prekura. Por kërkimi do të vazhdojë në mënyrë të pavarur nga ana e vullnetarëve, madje edhe nga ata që vijnë nga jashtë.

Toka dridhet akoma – Në natën ndërmjet të mërkurës dhe të enjtes u regjistrua një dridhje e magnitudës 6 ballë, që shkaktoi tre të vdekur në ishullin Madura. “Për shumë viktima shtëpitë iu shembën në gjumë,” shpjegoi Sutopo Purwo Nugroho, zëdhënës i Agjencisë Kombëtare të Zbutjes së Fatkeqësive.

Grumbullimi i fondeve – UNICEF ka nisur një thirrje për fonde për t’iu përgjigjur nevojave të menjëhershme humanitare të fëmijëve për gjashtë muajt e ardhshëm. Qëllimi, sipas vlerësimeve, është të sigurojë ujë, kanalizime, shëndetësi, ushqim, arsim dhe shërbime për mbrojtjen e fëmijëve për rreth 475,000 fëmijë. “Prioriteti ynë më i lartë në këtë moment është që të sigurohet që fëmijët të marrin ndihmë, – tha Debora Comini, përfaqësuese e UNICEF-it për Indonezi, – por gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë kritikë: ne do të punojmë për të siguruar që çdo fëmijë të ketë një mundësi për të vazhduar rrugën e tij aktuale të rimëkëmbjes dhe për të rindërtuar jetën e tij në një mjedis të sigurt dhe të favorshëm”.

11 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)Comments are closed.