Banania, e mirë dhe e dobishme nga brendësia tek lëkura (Foto)

Është një ushqim i shëndetshëm dhe energjik: mund të përdoret në mijë mënyra, pa hequr asgjë. Dhe, nëse konsumohet me masë, nuk është e vërtetë që ju shëndosh

Ata janë shumë të shijshme, plot vlera ushqyese, janë ushqimi ideal kur ushtrojmë aktivitet fizik. Gjithashtu edhe lëkura e tyre është shumë e dobishme, kështu që nuk duhet ta hedhim. Le të zbulojmë vetitë ushqyese të bananeve, frutit të verdhë simpatik dhe qesharak në pamje të parë.

Të mira për t’u ngrënë

Banania ka shumë vlera ushqyese që e bëjnë atë një ushqim ideal, sidomos kur merreni me sport. Ajo na siguron energji të mjaftueshme dhe, në sajë të përmbajtjes së saj të kaliumit, është një ndihmë efektive në luftimin e ngërçeve të muskujve. Një banane prej 100 gramësh siguron në fakt rreth 90 kalori, pak më shumë sesa frutat e tjera (molla për shembull, përmban 52 për 100 gramë), por nëse kufizohesh me një frut në ditë dhe ndjek një dietë të plotë dhe të kufizuar, nuk ju shëndosh. Megjithatë, ajo ka një indeks të lartë glicemik, që do të thotë se do ta bëjë trupin tonë të prodhojë më shumë insulinë dhe kjo mund të na bëjë të përjetojmë “vrima në stomak” pas njëfarë kohe. Për të shmangur këtë problem, mund të shoqërohet me disa arra ose bajame, ose me një copë djathë.

Kaliumi dhe mjedisi

Banania njihet për përmbajtjen e saj të kaliumit: një frut i mesëm përmban pothuajse 400 miligramë. Nëse kjo nga njëra anë e bën aleatin kryesor të sportistëve dhe atyre që në përgjithësi djersiten shumë dhe duhet të riintegrojnë elementët gjurmë të humbur në këtë mënyrë, nga ana tjetër, kërkon njëfarë kujdesje për ata që kanë probleme me dështimin e veshkave. Kaliumi gjithashtu favorizon funksionimin e mirë të sistemit kardiovaskular dhe ka vlera hipotensive: për këtë arsye, ata që vuajnë nga hipertensioni i butë mund të përfitojnë nga konsumimi i frutave të verdha. Së fundi, një kuriozitet: nëse një mbrëmje ndodh që të pini shumë, një banane në mëngjes mund të ndihmojë ditën tjetër për të luftuar efektet e pakëndshme të konsumit të tepruar të alkoolit. Përveç kaliumit, bananja përmban ujë (75%), karbohidrate (23%), fibra (2.6%), proteina (1%) dhe yndyra (0.3%): është gjithashtu e pasur me vitamina, duke përfshirë pro-vitaminë A, vitamina B (B1, B2 dhe PP) dhe vitamina C.

Fruti i buzëqeshjes

Banania përmban shumë substanca që promovojnë një humor të mirë dhe e bëjnë atë një antidepresant natyral. E para është triptofani, një molekulë që kryeson sintezën e serotoninës, hormonin e humorit të mirë. Për më tepër, serotonina kontribuon në sintezën e një substance tjetër të rëndësishme për mirëqenien, melatoninën, e cila rregullon ciklin gjumë-zgjim.

Para pasqyrës

Në sajë të vlerave të saj, bananja mund të jetë gjithashtu një trajtim i vërtetë bukurie. Aplikuar në feta ose si bazë për një maskë të bërë vetë, së bashku me një lugë çaji mjaltë, lufton dehidratimin dhe rrudhat e para të lëkurës së fytyrës. Së bashku me disa pika limoni, megjithatë, ka vetitë ndriçuese dhe astringuese në lëkurën me vaj. Për të luftuar aknet dhe puçrrat, megjithatë, lëkura e saj është e çmuar.

Është e ndaluar të hidhni lëkurën

Edhe lëkura e frutave mund të jetë e dobishme në shumë mënyra. Para përdorimit të saj (dhe para heqjes së frutave), është e këshillueshme që të lani me kujdes nën avujt e ujit, të hiqni pluhurin dhe gjurmët e substancave të tjera të padëshiruara, pastaj ta thani butësisht. Duke fërkuar lëkurën me lëvozhgën e bananes, puçrrat thahen më shpejt. Lëkura mund të aplikohet edhe në fytyrë dhe të mbahet për 15 minuta. Një copë lëvozhgë, gjithmonë me pjesën e bardhë që mbështetet në lëkurë, ndihmon plagët të thahen dhe të zhduken më shpejt.

Vetëm rregullojeni mirë në pjesën e dëmtuar me një garzë dhe zëvendësojeni çdo ditë derisa të shërohet. I njëjta ilaç shërben gjithashtu për të trajtuar një plagë të vogël ose për të nxjerrë një shtresë nga nënlëkura: enzimat që përmbajnë bananet do të favorizojnë rrëshqitjen e saj nga jashtë. Fërkimi i një lëkure bananeje në pickimin e insekteve ose djegie të hithrave ndihmon për të lehtësuar ënjtjen dhe kruajtjen.

Së fundi, nëse fërkojmë brendësinë e lëkurës në dhëmbë, do të marrim një efekt natyral zbardhues. Por pastaj lëkurën mund ta përdorim në mijë mënyra. Mund ta përdorim atë në shtëpi dhe në kopsht, si për shembull për të fërkuar gjethet e bimëve. Me pak fjalë, e vetmja masë paraprake që kërkon lëvozhga e bananes është pak vëmendje … thjesht të mos i vëmë një këmbë sipër.

22 shtator 2018 (gazeta-Shqip.com)

Comments are closed.