10 plazhet më të mrekullueshme dhe më të çuditshme! (Foto)

Ngjyra të pazakonta, shkëmbinj me forma të çuditshme dhe peizazhe pothuajse surreale: dhjetë vende të parajsës në katër qoshet e botës

Megjithëse jemi në përfundim të saj, vera vazhdon të na japë skenarë të diellit dhe detit, të gjitha për t’u dëshiruar dhe ëndërruar. Këtu janë dhjetë plazhe në të gjithë botën, me të vërtetë të veçantë për ngjyrën e tyre, ose për formën e çuditshme të shkëmbinjve që e rrethojnë apo për bukurinë surreale të peizazheve në të cilat ato futen.

GJENIPABU BEACH, NATAL, BRAZIL – Nuk është në mes të një shkretëtirë, edhe nëse udhëtarët mund të mashtrohen nga dunat e rërës gjigante që e rrethojnë atë.  Mendojnë për këtë valët e Atlantikut vetëm pak hapa larg saj. Dunat mund të eksplorohen me xhip, me një buggy apo edhe me deve. Por mënyra më origjinale është rrëshqitja në shpatet ranore duke bërë sandboarding, ose të balancuar në një bord të ngjashëm me atë të snowboarding.BOULDERS BEACH, CAPE TOWN – Ajo është e rrethuar nga gurë të mëdhenj graniti të formuar nga erozioni. Plazhi është pjesë e ‘Table Mountain National Park’  dhe mund të ofrojë takime të ngushta me pinguinët, ndërkohë që ndalon në shkëmbinjtë ose larjen në breg. Në këtë zonë, në fakt, jetojnë, notojnë dhe riprodhojnë disa mijëra ekzemplarë të pinguinëve afrikanë.

PAPAKOLEA BEACH, HAWAII – Ky plazh ka një pamje shumë kurioze për shkak të ngjyrës së saj të gjelbër intensive të rërës së saj, në mënyrë që të përbëjë një shfaqje unike në botë. Ajo është në fakt e përbërë nga kristale olivine, një substancë minerale vullkanike e pranishme në kodrat përreth.

KOEKOHE BEACH, ZELANDA E RE – Kjo plazh është e rrethuar nga gurët kuriozë të shkëmbit të lashtë, të formuar në formë sferike për mijëra erozione. Disa prej tyre madje arrijnë dy metra në diametër, dhe përbëjnë një skenar pothuajse surreal.

LAGUNA DI ELAFONISSI – Kretë – GREQI – Edhe ky plazh ka një ngjyrë të veçantë, me ngjyrime të thella trëndafili. Ajo është e vendosur në ishullin e Kretës dhe i detyrohet nuancës sugjeruese të fragmenteve të koraleve të përziera me rërë.

PFEIFFER BEACH, KALIFORNI – Konsiderohet si një nga plazhet më të bukura të kontinentit amerikan në sajë të shkëmbinjve që përbëjnë arkitekturën mbresëlënëse dhe i japin rërës një ngjyrë vjollcë për shkak të fragmenteve të manganit që përzihet me rërë.

GULPIYURI, LLANES, SPANJË – Nuk ka dimensione të mëdha, por i ofron vizitorit veçantinë e të qenurit plotësisht … në brendësi. Deti është në fakt rreth tetëdhjetë metra larg: uji filtron përmes një frakture nëntokësore dhe formon një plazh të këndshëm të vogël në të gjelbër. Madhësia e plazhit ndryshon shumë në varësi të valës, me ujin që, në lartësinë e lartësisë së saj, formon një lloj pishine natyrore, por tërheq tërësisht në fazat e ulëta.

ZLATNI RAT, ISHULLI BRAÇ, KROACI – Emri i tij do të thotë “Bri i Artë” dhe mjafton ta admironi atë për të kuptuar pse. Është një gjuhë e rërës së bardhë që shtrihet për disa qindra metra në detin bruz, duke ndryshuar formën dhe madhësinë e saj sipas rrymave dhe baticave.

PLAZHI I KATEDRALES, RIBADEO, SPANJË – Arkitekturat madhështore të shkëmbinjve, që imponojnë katedrale të vërteta gotike, kanë nënkuptuar që kjo plazh mbresëlënës iu dha titulli më i bukur në Evropë pak vite më parë.   Harkat e shkëmbinjve dhe format e mrekullueshme të shkëmbinjve janë kaq sugjestive që I lënë vizitorët pa fjalë.

SHKALLA E TURQVE, REALMONTE, AGRIGENTO – Kjo është një nga lokalitetet më mbresëlënëse të brigjeve siciliane: një lloj amfiteatri i bardhë i shkëmbinjve që qëndron në hapa në detin turk. Shkëmb është i përbërë nga marl, një shkëmb sedimentar i natyrës gëlqerore dhe argjilore, me një ngjyrë të bardhë tipike të pastër.

14 shtator 2018 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP
LEXO MË TEJ:

Comments are closed.