Koleksioni 1 shekullor i pullave; Mekaniku që trashëgon pasurinë e lënë nga gjyshi

Kush do ta mendonte se një mekanik do të merrej edhe me koleksionimin e pullave postare?! Edmond Shkreli gëzon një “pasuri” kulturore, gati një shekullore, trashëguar ndër vite edhe nga gjyshi i tij, po aq i apasionuar pas koleksionimit të pullave.

“Gjyshi im i ka pasur që nga 1900-ta, e ka vazhduar deri në 1965-ën”, tregon Edmond Shkreli, koleksionist.

Për 63-vjeçarin koleksionimi është kthyer në një pasion të pashtershëm duke i kushtuar vëmendje maksimale pullave. Ndërsa tregon edhe rëndësinë e vërtet të tyre.

Edmondi ruan në arkivën e tij pulla postare nga të gjitha shtetet e botës. Ndër to ka pulla të ishujve-shtet që sot nuk ekzistojnë apo edhe më herët kur në botë funksiononin kolonitë. Pa harruar edhe pullën e parë shqiptare.

Në shtëpinë e Edmondit veç albumeve të koleksionit me miliona pulle, ndodhet edhe një bibliotekë e vogël familjare. Për të leximi i librave ka nisur më herët se të koleksiononte pulla por që lidhet së tepërmi me historinë e tyre.

11 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.