OKB: Sanksionet ndaj Koresë së Veriut janë shkelur

Koreja e Veriut fitoi afro 200 milion dollarë vitin e kaluar duke eksportuar mallra të ndaluar në shkelje të sanksioneve ndërkombëtare, thotë një raport i OKB-së.

Raporti nga një panel ekspertësh tha se disa vende, përfshirë Kinën, Rusinë dhe Malajzinë, nuk arritën të ndalonin eksportet ilegale.

Ajo tha se kishte prova të bashkëpunimit ushtarak me Sirinë dhe Mianmarin.

Pheniani është subjekt i sanksioneve nga SHBA, OKB dhe BE për programet e saj të raketave bërthamore dhe balistike.

Por raporti, i cili u paraqit në Këshillin e Sigurimit të OKB, tha se Veriu “vazhdoi të eksportonte pothuajse të gjitha mallrat e ndaluara nga rezolutat … në mes të janarit dhe shtatorit 2017”.

Raporti nënvizon se disa kompani të paidentifikuara shumëkombëshe të naftës po hetohen për rolin e tyre të supozuar në furnizimin e produkteve të naftës në Korenë e Veriut.

Aty thuhet se dërgesat e thëngjillit janë dërguar në Kinë, Malajzi, Korenë e Jugut, Rusi dhe Vietnam duke shkelur sanksionet, nëpërmjet “kombinimit të teknikave të shumta të evazionit, rrugëve dhe taktikave mashtruese”.

Vëzhguesit zbuluan se Mianmar dhe Siria vazhduan të bashkëpunonin me eksportuesin kryesor të armëve të Koresë së Veriut, Komid, pavarësisht se ishte në listën e zezë të sanksioneve të OKB-së.

Raporti tha se kishte dëshmi se Veriu po ndihmonte Sirinë për të zhvilluar armë kimike dhe për të ofruar raketa balistike në Mianmar.

3 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.