Gjermani, kontrolle kundër islamistëve të dyshuar si terroristë

Pjesёtarё tё njёsive speciale dhe 130 policё kontrolluan nё Berlin dhe nё landin Saksoni-Anhalt banesat e islamistёve tё dyshuar. Hetimet, sipas tё dhёnave tё Prokurorisё sё Pёrgjithshme tё Berlinit drejtoheshin kundёr katёr tё akuzuarve nё moshёn 18 dhe 21 vjeҁ.

Ata akuzohen pёr antarёsi nё milicёt e terrorit IS dhe pёrgatitje tё njё akti tё rёndё dhune me rrezik pёr shtetin. Hetusit sekuestruan prova, kryesisht media me materale tё regjistruara, bёhet e ditur mё tej.

Para njё viti nё zonat e luftёs tё IS

Dy tё akuzuar, sipas autoriteteve tё sigurisё, dyshohet se nё nёntor 2016 pёrmes Stambollit kanё udhёtuar nё territorin e luftёs sё IS-it. Njё tjetёr i akuzuar ka kryer njё trainim ushtarak tek ISIS-i. Tё tre dyshohet se kanё lidhje me xhihadistёt. I dyshuari i katёrt ka ndihmuar nё udhёtimin pёr nё territoret e IS-it. Policia nё Berlin siguroi banesat nё Berlin, qё do tё kontrollohen.

Kontakt me Anis Amri

Ministri i Brendshёm Thomas de Maizière tha nё Potsdam, se hetimet e Prokurorisё sё Pёrgjithshme tё Berlinit kanё nё fokus edhe njё njohje nё qarqet e atentatorit Anis Amri. Sipas njoftimeve tё gazetave tё rrjetit redaksional tё Gjermanisё, tё paktёn njёri nga personat, shtёpitё e tё cilёve u kontrolluan nga policia nё Berlin, ditёn e atentatit nё tregun e Krishtlindjeve nё Berlin para njё viti ka pasur kontakt me atentatorin Amri. Kjo del nga dosja e hetimeve tё Prokurorisё sё Pёrgjithshme dhe tё Zyrёs Federale tё Kriminalistikёs. Sipas kёtyre tё dhёnave i dyshuari Walid S. pasditen e 19 dhjetorit 2016 ka shёtitur gjysmё ore me Amri-nё nё lagjen Wedding. Pas kёsaj ata bashkё me njё tunizian vizituan xhaminё Masjid-Al-Ummah, shkuan nё njё kioskё si dhe kanё qendruar pёr ҁerek ore nё sheshin Alexanderplatz. Walid S. po ashtu ёshtё parё njё orё e gjysmё pas atentatit nё sheshin ku u krye sulmi, Breitscheidplatz.

Amri me njё maune mёsyu me paramendim ndaj masёs sё njerёzve nё tregun e Krsihtlindjese nё sheshin e  Berlnit Breitscheidplatz nё afёrsi tё kishёs sё Pёrkujtimit tё Perandorit Wilhelm. Si pasojё e kёtij sulmi gjetёn vdekjen dymbёdhjetё vetё dhe mё shumё se 70 tё tjerё u plagosёn.

15 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.