Britania nis sulmet ajrore kundër ISIS

britani 2Britania nis sulmet ajrore ndaj ISIS, 57 minuta pasi parlamenti britanik miratoi vendimin për të luftuar terroristët.

Britanikët i tremben një sulmi të mundshëm nga terroristët dhe për këtë arsye, prej muajsh ata kanë nisur përgatitjet për të luftuar ISIS.

Katër avionë të forcave ajrore janë nisur nga baza e Akrotiri në Qipro drejt shtetit të Sirisë.

britani 1Vendimi i marrë nga parlamenti britanik është përshëndetur edhe nga presidenti amerikan Barack Obama, i cili ka deklaruar se Britania është një aleat i mirë në luftën kundër terrorizmit.

Parlamenti britanik miratoi me 397 vota, propozimin e David Cameron për nisjen e sulmeve kundër Shtetit Islamik.

3 dhjetor 2015 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.