Ndërron jetë akademiku 76-vjeçar Jorgo Bulo

jorgo-buloSot është ndarë nga jeta akademiku Jorgo Bulo.  Historiani i letërsisë, kritiku letrar dhe profesori Jorgo Bulo u nda nga jeta papritur në moshën 76-vjeçare gjatë një aktiviteti në Përmet.

Në nder të tij edhe Kuvendi i Shqipërisë mbajti një minutë heshtje.

Bulo mban titullin Profesor Doktor dhe është autor i një sërë studimesh në fushën e letërsisë. Ai është një ndër gjuhëtarët që ka bërë shpjegimin e disa termave të shkencës e të teknikës për hartuesit e “Fjalorit të gjuhës shqipe”, botuar në Tiranë, në vitin 1980.

26 nëntor 2015 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.