Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Duma: Në Durrës, s’ka turizëm, do e kthejmë në destinacionin e parë turistik

DumaKandidatja për bashkinë e Durrësit, Grida Duma bashkëbisedoi me operatorët dhe bizneset turistike në qytet me të cilët ndau nevojën për një plan ndryshe për zhvillimin e turizmit. Duma tha se turizmi në këtë qytet kërkon një ndërhyrje të shpejtë për të mbrojtur Durrësin, vijën bregdetare dhe për të riparuar çdo dëm që i është bërë qytetit.

“Këtu nuk ka turizëm e në fakt ka një kaotizëm ndaj turizmit, i cili do një rregullim imediat në bashkëpunim me agjentët e rëndësishëm që jeni ju. Infrastruktura, kanalizimet, uji i pijshëm janë sot elementë bazikë që në qoftë se mungojnë në një qytet, nënkupton që mungon jeta qytetare e imagjinoni nëse mungojnë në turizëm. Si mund të bësh turizëm kur nuk ke mundësi të vendosësh disa simbolika që qyteti i ka me bollëk. Është qytet i trashëgimisë arkeologjike por në fakt bust ka të Tina Tërnerit. Nëse do të vendosim një urë komunikimi konkrete dhe të vërtetë shumë gjëra do të mund t[‘i riparojmë edhe në një kohë shumë më të shkurtër. Do të realizojmë një program real e konkret për një qytet që meriton të paktën të quhet i pari në turizëm dhe i dyti në metropol të hapësirës shqiptare”, tha Duma.

Operatorët turistikë të qytetit shprehën mendimet e tyre dhe mbështetën vizionin e kandidates së djathtë që duhet një ndërhyrje duke përfshirë të gjithë të interesuarit. Kandidatja Duma u mbështet edhe në projektin e saj për të rehabilituar zonën e plazhit si dhe për të hartuar një plan konkret që të kategorizohet e të përshtatet për të gjitha kërkesat e turistëve.

“Zona e plazhit kërkon një rehabilitim tjetër dhe për ta ka kategorizuar atë në një zonë të rehabilituar dhe së cilës kategori, gjë që ne duhet të ulemi sërish. Sepse ju duhet ta shikoni në plan konkret. Duhet të ulemi dhe të themi; rehabilitimi i zonës së plazhit; a do konceptohet ai si një turizëm rajonal, a do të konceptohet si turizëm i shtresës së mesme dhe me cilat standarde dhe më pas të shkuarit drejt një programi tjetër turistik më shumë elitar se kjo dhe për cilën zonë. Pjesa veriore e bashkisë duhet të ketë një rrjet infrastrukturor që të nxjerr deri në det”, tha Duma.

14 maj 2015 (gazeta-Shqip.com)

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore