Rudina Ciko, në një koncert recital

Koncerti

Rudina Ciko“Florilège Musical Francophone” quhet koncerti recital që do të mbahet sot në mbrëmje në Universitetin e Arteve i pianistes, Rudina Ciko, shoqëruar në violinë nga studenti Kristian Gusho. I konceptuar nga bashkëshorti i pianistes, Zhani Ciko, koncerti do të mbajë në program pjesë nga César Franck, Eugène Ysaÿe, Camille Saint-Sawns dhe Clause Debussy. Rudina Ciko është një ndër artistet më të mira. Ajo ka interpretuar në disa koncerte recitale, me repertor të zgjedhur nga klasikët. “Është një mbrëmje që do t’ju lërë mbresa në shpirtin dhe mendjen tuaj. Do të gjendeni përballë lulëzimit të muzikës franceze të fundit të shek. XIX dhe gjysmës së parë të shek. XX, mes veprash të kompozitorëve që kanë përcaktuar ardhmërinë, jo vetëm të muzikës franceze, por të asaj europiane dhe pse jo botërore, që nga Saint-Sawns, Cesar Frack dhe Clause Debussy, për të ardhur te një nga emrat më të shquar të violinistikës botërore si Eugène Ysaÿe, që është më pak i njohur, por vlerat e tij janë shumë të thella dhe vijnë nga rrënjët e shkollës së kompozicionit dhe asaj të interpretimit që njihet si shkolla franko-belge”, thotë ideatori Zhani Ciko. Sipas tij, këto vepra do të vijnë nga një artiste me pjekuri artistike si Rudina dhe një talent që shumë shpejt do të bëhet një nga emrat më të njohur të violinistikës shqiptare, studenti Kristian Gusho. Ky recital prezantohet nga Universiteti i Arteve në Tiranë, me mbështetjen e Ambasadës Franceze në Shqipëri.

 

SHKRIME TË TJERA ME INTERES
[related_posts limit=”5″]

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

4 Comments
 1. Oliver Hardy says

  Rudina Ciko. Je nga brum i mire qe ke ne krah Zhani Ciko. Te luash César Franck, Eugène Ysaÿe, Camille Saint-Sawns dhe Clause Debussy eshte merit.
  Mbase kemi fat te degjojme Vaughan Williams apo konc Nr 5 per piano te Pyotr Ilyich Tchaikovsky.
  Pershendetje Zhani, o njri i madh !

  .

 2. Petro says

  Pupupupu, o zot cfare monstrash perfaqesojn Artin ne kete vend.Vemje mediokre, Zhani me grun, akoma vazhdohet me keto personazhe?Mjer Arti ne Shqiperi dhe shyqyr qe kam ik nga ajo klim e keqje pseudoartistike.Po pse me,prap me kta surreter prezantohet Arti dhe cilesia ne ate vend?O Zot,mjere ai qe perballet me keto Monstra….Cfar mediokriteti….Prandaj talentet ikin me vrap nga ajo klim,se jan shushunjat qe nuk i lene si puna e Zhanit dhe Grus….Car behet mor!

 3. Oliver Hardy says

  Zoti Petro !
  Je ngateruar keq, nuk luhet koncert per tallava.
  Si mendoni ju ? I meriton Zhani Ciko dhe familia e tij keto fjale. Ai mund te mos jete Dvorzhaku (Dvorak), por krahas shume kompozitoreve Shqiptare si ,Zadeja, Tish Daija, Ajk Zaharian, Aleksander Peci, etj etj. pse te mos jete ?
  Ti duhet te jesh ndonje deshtak qe me kujton “Kunati i shokut Xhemal” te Zef Dedes, qe aq bukur bente “Pssssssss”
  Te hiku jeta duke bere “Psssssss” more i shkrete.

 4. Petro says

  Zoti Hardy!

  Megjithese mendova te mos ti pergjigjesha nje mediokri te deshtuar i cili mbi supe do te mbaje e te ngreje larte nivelin hipokrit e krejt te mbaruar ne ate vend,nuk mund te lija pa te te thene edhe dy fjale meqe po te kruhet aq shume nga mendimi i hapur qe kam shprehur dhe,jo kundrejt mediokritetit tend,as nuk kam e do te kisha lidhje por ne lidhje me personazhin ne fjale. Meqenese dhe ti je nje mbetje e tille dhe i fryn kaq me fanatizem ketyre personazheve “shkarravine” i meritoje keto fjale.Mos u be merak per ngaterresen time se,kur futesh tek ky nivel atehere me te vertete qe mund te ngaterrohesh keq.Sa per mendjen tende,duket qe e paska zene tallavaja.Kujdes dhe mundohu te lahesh ndonjehere nga mendja se ngelen mizat duke te te ardhur rrotull e duke ta bere mendjen “Psssssssss” e nuk po te lene qe ta kesh pakez me te kthjellet.I shkreti vend se kush e perfaqeson ne Art e kush e lavderon ate qe perfaqeson Artin.Sigurisht se ora e mendjes ka ngelur tek koha e “Kunatit te shokut Xhemal”.

Comments are closed.