Sondazhi gjerman, shqiptarët e shohin Greqinë më të rrezikshme se Serbia

Marrëdhëniet

Vetëm 6 për qind  e 1200 të anketuarve mendojnë se marrëdhëniet mes dy vendeve janë shumë të mira

FATJONA MEJDINI

p-140401-albanian-greek-eng-1Greqia konsiderohet nga shqiptarët si vendi i cili paraqet rrezikun më të madh për Shqipërinë. Kjo e dhënë del nga një sondazh i publikuar në mars të këtij viti me titull “Marrëdhëniet shqiptaro-greke parë nga sytë e publikut shqiptar”, i përgatitur mbi bazën e 1200 shqiptarëve të intervistuar, ku 600 ishin meshkuj dhe 600 femra. Ky sondazh është punuar nga ana e Institutit Shqiptar për Studime Ndërkombëtare dhe është financuar nga fondacioni gjerman “Friedrich Ebert” në Shqipëri. Qytetarëve u janë drejtuar pyetje të ndryshme në lidhje me sjelljen  mes dy vendeve, ku vend të veçantë kanë zënë marrëdhëniet mes qeverive, si dhe ato mes qytetarëve. Në faqet e sondazhit të bërë publik pak ditë më parë shpaloset qartë perceptimi se Greqia vijon të jetë vendi kryesor ndaj të cilit shqiptarët shfaqin mosbesimin më të madh. Pyetjes se nëse ka një vend që përbën kërcënim për Shqipërinë, i përgjigjen me “Po” 39.5 për qind e qytetarëve shqiptarë dhe kur pyeten për detaje, 18.5 për qind e tyre mendojnë se ky vend është Greqia. Pjesa më e madhe e shqiptarëve mendojnë se marrëdhëniet mes dy vendeve janë normale, në kundërshtim me deklaratat reciproke që vijnë nga zyrtarët e dy vendeve, ku marrëdhëniet konsiderohen shumë të mira. Sipas sondazhit, vetëm 6 për qind e shqiptarëve mendojnë se marrëdhëniet midis shteteve janë shumë të mira. Edhe më i ulët është besimi i shqiptarëve se relatat mes dy qeverive janë në të tillë nivel. Vetëm 5 për qind e qytetarëve shqiptarë mendojnë se këto janë shumë të mira. Por duket se mosbesimi për marrëdhënie të mira apo shumë të mira ka prekur dhe ato mes qytetarëve mes të dyja vendeve. Vetëm 6 për qind e shqiptarëve mendojnë se komunikimi apo ndërveprimi mes qytetarëve të dy vendeve janë të shumë të mira dhe 41 për qind mendojnë se ato janë normale.

Kërcënimi

Sondazhi i financuar nga fondacioni gjerman “Friedrich Ebert” tregon se pjesa më e madhe e shqiptarëve, 46.4 për qind e tyre mendojnë se asnjë vend nuk përbën më rrezik për Shqipërinë. Por 39.5 për qind e tyre mendojnë se ka vende të cilat përbëjnë rrezik. Në krye të këtij rreziku të supozuar renditet me 18.5 për qind Greqia, duke marrë kështu dhe vendin që shqiptarët i “druhen” më shumë. Pas Greqisë në renditje shfaqet Serbia, ku 17.2 për qind mendojnë se ky vend përbën rrezik për Shqipërinë. Lista e “rrezikut” vijon me Maqedoninë me 1.9 për qind. Ndërkaq 14.1 për qind e shqiptarëve shprehen se nuk e kanë idenë nëse ka ndonjë vend që mund të përbëjë rrezik për Shqipërinë.

Marrëdhëniet

Pavarësisht se drejtuesit e lartë të qeverive të dy vendeve flasin për marrëdhënie shumë të mira mes Shqipërisë dhe Greqisë, sondazhi tregon se shqiptarët nuk janë të së njëjtës mendje. Të pyetur mbi marrëdhëniet mes dy shteteve, 45 për qind e shqiptarëve mendojnë se ato janë normale, 22 për qind mendojnë se këto marrëdhënie janë të këqija, 5 për qind mendojnë se ato janë shumë të këqija. Nga ana tjetër, 21 për qind e shqiptarëve mendojnë se këto marrëdhënie janë të mira dhe vetëm 6 për qind mendojnë se janë shumë të mira. Nga ana tjetër, të pyetur në lidhje me marrëdhëniet mes dy qeverive, 52 për qind mendojnë se ato janë normale, 12 për qind që janë të këqija dhe 3 për qind që janë shumë të këqija. Ndërsa 25 për qind e shqiptarëve mendojnë se këto marrëdhënie janë të mira dhe vetëm 5 për qind mendojnë se ato janë shumë të mira. Ndërkaq, duket se kjo klimë mosbesimi mes shteteve ka prekur dhe qytetarët e të dyja vendeve. Në sondazh, të pyetur në lidhje me marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe grekëve, 41 për qind mendojnë se ato janë normale. Ndërkaq, 24 për qind mendojnë se janë të mira dhe 23 për qind janë të këqija. Për sa i përket pjesës së mbetur, 6 për qind mendojnë se ato janë shumë të mira dhe 5 për qind se ato janë shumë të këqija. Vetëm 1 për qind e shqiptarëve raportohet të mos ketë opinion në lidhje me këtë pyetje.

 

Ekonomia

Sipas sondazhit, 44 për qind e shqiptarëve mendojnë se marrëdhëniet

ekonomike mes Shqipërisë dhe Greqisë janë normale. Ndërsa 35 për qind i konsiderojnë ato të mira dhe vetëm 6 për qind të këqij

Cili është ai vend që përbën rrezik për Shqipërinë?

Asnjë vend nuk përbënë rrezik për Shqipërinë- 46.4%

Greqia – 18.5%

Serbia – 17.2%

Nuk e di-14.1%

Maqedonia – 1.9%

Të tjerë – 0.8%

Italia – 0.6%

Mali i Zi – 0.4%

 

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

22 Comments
 1. Mato Gruda says

  Po kete e dine gjithe shqipetaret, Greku eshte kercenimi kryesor, Nuk mendoj se Serbi e ruan shume per Shqiperine, se boll kane patur probleme me Kosoven, armatimet qe Greku ka blere ne 10 vjeçarin e fundit jane nga shpenzimet me te medha ne Europe, pse i do kaq shume armatime greku nje zot e di, me qindra tanke modeli fundit me qindra avione etc.

 2. antonio says

  se ka frik nga velai i mah i joni [turku]

 3. Petriti says

  Shqiptaret dhe greket jane e njejta rrace e afert. Greket jan ‘ellin = illin = illir’, por istorianet, gjutaret dhe politikanet injorant na kan fut ne sherr. Tani loja behet nga agjentura serbe ne Shqiperi, asaj i intereson sherri midis Shqiperis dhe Greqise per te nxier perfitimet e veta.

 4. Mark Muharremi,Kaqanik says

  @Petriti, ore lale nese e sheh vetin te afert me grekun (nuk flas per greket e vjeter ku shumica ishin blond) qe femrat e tyre jan te leshta me shum se nje arab i flliqt e te zeza ateher une skam diqka te perbashket me ty, une jam 1,92m dhe blond dhe jam shqiptar i paster.

 5. trojani says

  degjoni mo albano se sa arvanitas ka greqia qe flasin shqip akoma na keni meryitur .e keto .bodallaleqe , haruat qe gjisma e shqipris epo flet greqisht dhe jetojne ne greqi,lexova ate komentin atij antoniogluit .vlaznit turke . qe kur e ke vleznit ti, normal 500 vjet t reguloi stergjishen e gjishen dhe ke daalle ti mo antoniiogluu.ike atje tek turku ,mor tru peshkk.akoam une nk keni ne shtepi laheni me depozita . dhe flet per grekun dhe ju te te tjere ,oooooooo albanooo. albano do ngelesh dhe albanez.
  Dhija e Zgjebosur Bishti perpjete.

 6. Faton says

  un e di cka don greku plumb ne lul te ballit

 7. une nacionalisti says

  ik re papok ti mundesh te jesh i njejt si greket, kurse ne shqipetart jemi rrace pellazgo ilire njerez rrace me lekure te bardhe rrace Ariane –e jo si greket te berzier ngjyra ngjyra

 8. Super1ki says

  greku duhet te zhduket njehere e pergjithmone nga faqja e dheut

 9. Super1ki says

  petrit ti lidhje spaske me histori,si mund te thuash qe ne jemi te njejte me greket kur ata jan sikur rome e ne skemi lidhje me ta hiq,mos te ardht merzi greku asht edhe me i flliqt se serbi,mirepo ne jemi me fat qe e kemi ne krah nje vend si Turqia i te cilit Greqija ja ka friken ne palce(dhjehet ne vete)….

 10. Agimi says

  – na – gjini – ine’, -perputhia si kudo esht vetem me shqipen].

  Energia(= energji’a) = [en(hyn) – ergi(= pune) – a = hyn(= ben) – pune – a; -me greq. e sotme do qe: ‘beni – ergi – ine’, -veç ‘ergi’ qe ne dialektin Dorik qe ‘pono = pune; bene(qe ben, qe prodhon)’, -te tierat jan shqipe si e sotmia].

  Se illinet(= illiret) kishin dy fise (Ionet dhe Doret(= gigeni)), dhe natyrisht qe kish edhe ndryshime dialektore. Sot me gjith kto shkolla, komunikim, telekomunikim e komunikacion dhe perseri ekzistoin dialektet, po atere kur nuk qen kto a s’ishin ma te shumta dialektet ?.

  Iperbole(= e zmadhuar tei mase) = [iper(= ip, hip, mbi; teper) – b – o(hy) – le = teper – b – hy – le; -me greq. e sotme do qe: ‘iper – kani – bi – afini’, -perputhia si kudo esht vetem me shqipen].

  Antidoto(= e kundert me diçka) = [anti – d – o(hy) – t – o = anti – t – hy – t – o(= a, asht) = hyn anti, hyn kunder; -ose: ‘anti-dhoto(dhenie)’].

  Labirinto(= vend me shum hyrie e dalie; i ngatrruar, enigmatik) = [la – be – rin – t – o = la – be – ryn – t – o(a, asht); -me greq. e sotme do qe ‘afini – kani – bi – na – ine’, -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen. Mund te et dhe ‘lapirinto = l – ap(shum, mbi) – rin – t – o’].

  Aromatiko(= aromatik(a), gje apo bim me arom) = [aroma – t – i(hy) – k – o; -me greq. e sotme do qe: ‘aroma-na-beni – pu – ine’; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen].

  ku ‘aroma = [ar(er) – o – ma = er – o – ma(ba; mba)’; -me greq. e sotme do qe ‘anemo – ine – krata(kani)’; -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen].

  Profet(= para fot(thot) gjerat) = [pro – fet – o = para – fot(thot) – o; -me greq. e sotme do qe ‘prin-pi-ine’, -si kudo perputhia esht vetem me shqipen; -‘fot(=thot)’ esht e gegerishtes].

  Enigma(= e fshet, e pa zbulushme) = [eni – g – ma = eni(hyn) – q – ba = hyn; e fshet, e mbulu; -me greq. e sotme do qe ‘beni – pu – kani’, -si kudo perputhia esht vetem me shqipen].

  Krono, kronos(= koa) = [1- k – ron – os = q – ryn – eshte = ryn, shkon, kalon = koa; -2- mund te et dhe ‘ko – ryn – eshte = periudhe e gjat koe’; -kurse ‘ko, koa’ ka kuptimin e me siperm ‘1’(k – o(hy) – a = q – hy – a = hyn, shkon, kalon = koa, koha).

  Natyrisht ka pas edhe dialekte me disa ndryshime fialesh te fisit Ionik ndai atij Dorik te Illirise(=greqis se lashte).

  Folie tieter qe esht fial formuse qe ne lashtesi, esht folia e shkipes ‘ri = ry’; -por kete folie te shqipes e sho se esht zhdukur nga fialori i sotem i shkipes???!!!; -kjo folie ‘ri = ry’ esht ni nga foliet baze te kri’imit te fialve te greq. se lashte dhe qe aktualisht esht ne perdorim te perditshem ne gjithe Shqiperine, dhe esht simotra e folies tieter ‘i = hy’; -perse esht zhdukur nga fialori qe kan ber gjuhtaret dhe ‘akademiket tan’, kur ajo esht ne perdorim te perditshem dhe ne ni menyr kreit normale ???!!!. ‘OOO po s’esht nevoia’ me than te instituti i gjuhes dhe gjutaret tan te fakultetit e te Akademis(S. Mansaku dhe R. Memushaj, etj), ‘deri sa esht folia hyi, skemi pse ta vem edhe ryi’, -me than. Shume e çudiçme kur i degjon kto fial nga profesoret dhe nga ‘Akademiket tan’ ???!!!. Sipas tyre ne duhet ti zhdukim gjith fialet sinonime dhe te lem vetem nga ni fial per çdo emertim ???!!!.

  Ne ni emision angles per Drakolen e Rumanis (dy ore emision ne Tv grek, ne 2010), (j)epte harten e Rumanis te koes se Drakoles dhe e tregonte Rumanin te ndar ne dy zona te mdha (Vllakhia, -ne jug te Rumanis) dhe (Trans Allbania) ne piesen veriore te Rumanis. Por nuk e di kush ka arritur ta bei tani kete ndryshim, nga ‘Trans-Allbania’ ta kthein ne ‘Transilvania’???!!!. Ka qarqe ne Europe qe meren me ndryshime dhe kamuflime te istorise. Perse ne shqip tani shkruet ‘Transilvania’, kur ajo ka ken ‘Trans-Allbania’ apo ‘Trans-Illvania’; -me e dreit do qe ‘Trans – Illvania’, ku me greq. e lasht ‘illvania = Allbania’? -Perse behen kto kamuflime te istoris dhe perse nuk thuet kio nga istorianet e glutaret tane, perse mbaet ne eshtie, por e shikoim ne emision televiziv ne Greqi ???!!!. Nuk esht e rastit qe shqiptaria Dora Distria ka qen udhehekse e Rumanis. Nuk esht e rastit qe emni i kryeqytetit te Rumanise te et shqip ‘Bukuresht = bukur – esht = i bukur esht, vend i bukur’. Nuk esht e rastit qe shum patriot shqiptar dolen nga Rumania. Nuk esht e rastit qe Hymni i Flamurit shqiptar i ka rrenjet ne Rumani. Por kush meret me kto kamuflime te istoris ???!!!, -ka ardh koa qe ne shqiptaret te kuptoim mir kush (j)emi dhe istorianet e glutaret tane te mos flene gjume….?!.

  Shenim: Ne muzeumin Amerikan qe u ndertua para 200 vietesh, esht dorzu ni harte e vieter e Ballkanit ku tregoet nga Austria deri ne Krete ‘I LL I R I A’.

  Le te kuitoim ktu vargjet e Naimit(riprodhuar nga F. Konica).

  Bota që kur është zënë,

  Shqipëria ghall ka qenë!

  Pellazg u thoshin më parë,

  Më së fundi Shqipëtarë.

  Ghuh’ që flisjin Perënditë,

  Atë flisjin Pellazgitë;

  Atë kanë Shqipëtarët,

  Si q’e kishin dhe të parët.

  Gërqishten ajo e polli,

  Latinishtja andej doli,

  Bijtë tanë jan Elinët

  Sikundër edhe Latinët,

  Edhe ghithë Europianët,

  Që dual nga Romanët.

  Neve jemi më të parë

  Në Europë nga çdo farë.

  (Detroit, Shtator 1995).

  U çudita, ne Nentor te 2012 bem ni vizit ne muzeumin ton arkeologjik ne Tirane(te universiteti, pran QSU, te sheshi Nen Tereza) bashke me disa studius amator te Allbanologjis. Spikeria na çoi te ni harte e lashtesise dhe ne harte qe Illiria(Lezha e Shkodra) ???!!!.

  Kam pare harte te Illiris edhe ne Greqi(jugosllavia dhe ni pies e veriut shqiptar), por harte te Illirise (te ber nga vet shqiptaret) vetem me Lezhen e Shkodren, une vetem ne muzeumin arkeologjik te Shqiperis kam par ???!!!; -kush i ben kto harta dhe i ve pa asni frik ne mes te muzeumit ton kombetar ???!!!. Nuk e kuptoi se i kuit esht ky shtet dhe nga kush komandoet ky shtet???!!!. Ja bera kte vreitie spikeres, ‘ohu, paske shum llafe ti’, -me tha…???!!!, etj, etj qe tregoin se instiucionet dreituse te Akademis, gjues, arkeologjis dhe i gjith shteti shqiptar nuk komandoet nga shqiptaret por nga agjenturat fqinje.

  Ne harten e muzeumit ton kombetar, Epiri qe nga Preveza deri ne Durres(por ka ken grek na tha spikeria); -Makedonia nga bregdeti i Lezhes deri siper Durrsit dhe perfundonte ne Turqi; -i bei perseri ni pyetie: ‘sipas mendimit tuai shkencor, ç’popull ka pas Epiri dhe Makedonia’, -‘ohu’ me tha ‘mos pyet per kto, se jan probleme te nxeta, ne kemi pranuar qe Makedonia esht greke’ -me tha; -‘dhe Makedonia vinte deri ne bregdetin ton, midis Durrsit e Lezhes’ -i thash; -‘ohu’ me tha perseri.

  Me tei spikeria na tregoi ca zbulime arkeologjike ne Apollonin e lashte dhe tha gjith qef se ato qene ndertime ‘elline = greke’, ‘mir i thash, por ç’popull qen kta ellinet sipas mendimit tuai shkencor ? ‘, -‘ohu’ me tha ‘popui te ardhur nga deti thon’; -i thashe: dy istorianet e lashte greke Irodoti e Thukidhidhi thon se ‘ellinet = illinet, illiret’ qen ni bashkim i dy fiseve ‘Ioneve, qe ishin

  ne jug’ dhe ‘Doreve = gigenia’, qe zbriten nga veriu i Ionise ne 1200 – 900 para Krishtit, dhe se e gjith greqishtia e lashte zbertheet vetem me shqipen’, -‘ohu’ me tha perseri.

  Degjova ne ni debat televiziv, se kur vinin te huai per te vizituar

  Apollonin edhe qendra te tiera arkeologjike, spikeri qe u fliste turisteve ishte grek, shoqerusi shqiptar kishte urdher nga ‘tanet’ qe te largoei qe aty kur flisnin e spiegonin spikerat e ardhur nga greqia(te cilet u spiegonin turisteve se ato qen toka greke e serbe) ???!!!, -vetem ni budalla nuk do kuptonte se kush po na qeverris.

  Shqiptaret qe te dalin nga ky llum duhet pa tieter te marin ne dore fatet e vendit te vete dhe te zgjedhin nje qeverri shqiptare ne krye te vendit, te ven njeres te rinje patriot e me dije ne krye te institucioneve te vendit.

  Qeveritaret tan te gjithve u leshoin nga ni kock ne dem te Shqiperis, vetem e vetem te mbain pushtetin me çdo kusht.

  Disa pseudo gjutar me thone se, kio nuk eshte pun serioze, mos i nxir kto gjera se do te qeshi bota, duet te gjesh gjera serioze qe te dalesh para botes. Por nuk thon se kusht eshte ajo puna me serioze qe ata njofin ne kte fushe dhe se ku bazoet ajo pune. Po ja, (thon) ne s’jemi Illir, nuk ka dokumenta per kte, per ne thon jemi te ardhur nga Kaspiku, etj, etj; -kta jan pseudo gjutaret tane.

  Puna ime eshte shume serioze, i vetmi dokument i sigurt qe na transmetoet nga lashtesia dhe qe fakton se kush emi ne fakt, eshte vetem gjua(glua). Mos doni zotrinj te gjeim ndoni shtam(kotruve) apo ndoni kpuc illire dhe pastai te themi: poo, kio eshte pune serioze, tani emi ne rregull. Si kto (j)an gjetur plot, por asni prei tyre nuk thot se i kan ber te paret tane, duke thene se Allbanet (j)an te ardhur nga Kaspiku etj, etj. E vetmia gje serioze dhe shkencore eshte gjua zotrinj, dhe ju kte e dini shum mirë, por nuk u pelqen, dhe kio eshte tieter gje….?!.

  Une e konsideroi shume te gabume edhe pastrimin nga gjua shqipe qe bein gjutaret ‘tane’, te gjitha fialeve te ngjashme me greket e romaket, me preteksin se: ‘x’ fiale e perdor greku, ‘y’ fiale e perdor italiani dhe ne do krioim fialet tona te rea, duke ek keshtu nga fialori i shqipes gjith fialet e ngjashme me fqinet e ni trungu dhe duke i zvendesu kto me fiale te saiume nga vete gjutaret ‘tane’ (gje qe asni nga popuit latin nuk e ka ber, dhe as greku kundreit italishtes nuk ka be asni ndryshim, perkundrazi kan futur shume fial romake); -ato fiale te ekura nga fialori i shqipes, aq sa (j)ane greke e romake, aq (j)ane edhe te shqipes se emi i niti trung dhe per me teper zberthimi i gju’es se greq. se lashte dhe i gjues romake(latine) baet vetem me shqipen, ku si baze (j)an dy foliet shqipe ‘i = hy’ dhe ‘ri = ry’ te ndertume kto me gjith lloiet e zanoreve; -se greket e lashte te vertete (j)an dy fiset illire: Doret(= gigenia, -nga shkumbini e larte) dhe Ionet ne jug, qe u bashkun se bashku ne 1200 – 900 para Krishtit per arsye te zbritieve te mdha Dorike dreit jugut, bile emni ‘ellin, illin = illir’ qe

  bashkoi gjith ‘greqin’ u dha nga fisi i Doreve te Lakonis te zbritur ne Pelopones(e then kio nga dy istorianet e lashtesis greke Irodoti e Thukidhidhi qe kan ietu ne shek. e 5 para krishtit; -shi istorin e lashte greke te vitit te pare Likio (f. 77-78; -botim i 2007 – 2008); Kio shkeputie e lidhieve gjuesore me fqinet(duke ek fialet e perbashketa me fqinet e duke kriu fial te rea ne vend te tyre), duke ek nga fialori edhe fialet kryesore fiale formuse, duke shkatrru me germa te teperta e germa te ndryshume ‘h, j, ë, nj, gj, etj’ piesen tieter te fialeve te mbetur ne fialor, ka ber qe te shkeputim ne ni far mase lidhiet e lashta me fqinet, duke shku dreit ni gjue kreit te veçante, per te na nxier se emi te ardhur ktu dhe jo vendas, kur e verteta eshte kreit ndryshe. Mua me ngelet tu them shqipetareve te thieshte se: ‘ne kte sektor nuk komandoin shqiptaret’, -pra: ‘gjuen shqipe ne Shqiperi nuk e komandoin gjutaret shqipetare’; -ni pies nga gjutaret i kan be kto veprime nga mos dia e tyre, duke mos dit se ku duan te dalin marifetçit qe i dreitoine kto pune. Une (j)am i mendimit se kta sektor me rendesi per identitetin ton kombtar duet te meren ne dor nga shqiptar te rinj(te ditur e patiot), duke ç’rrenjos prei atie agjenturen e huai qe kerkon te shperfytyroi çdo gje shqiptare.

  Zgjedhimi i folies ‘i = hy’, dhe ‘ri = ry’.

  Me poshte do (j)apim zgjedhimin e folies ‘hy = i’ sipas menires se dhene sote dhe menires si ka ken ne greq. e lashte(ne Illini = illiri), folie e cila ka qen baze ne ndertimin e fialeve te greq. se lashte dhe te gjith Europes (bashk me folien ‘ry = ri’), folie qe ekzistoin vetem ne shkip dhe ne asni gjue tieter te Europes, por te deformu’ ne ‘hyj’ dhe ‘ryj’.

  Gjat zgjedhimit do shikoni deformimin qe i eshte be ksai folie nga futia e sundimit turk dhe nga alfabeti i ri i shkipes me 36 germa(12 germa shtese kundreit greq. se lashte) qe u vendos ne kongresin e Manastirit(ne Makedoni) ne 1908, alfabet qe u vendos duke u bazu ne gjuen e transformu’ te popullit dhe per te pas mundesin e ni shpreie te shumaneshme. Kto deformime jan vazhdu akoma me tei pas çlirimit te vendit.

  Gjutaret, nuk jan qe te ven sipas deformimeve qe jan bere nga populli me kalimin e ni periudhe qindra e mi’ra vieçare, por per ti korigju’ ato gabime, prandai quen edhe ‘gjutar’. Eshte si ajo ushtri’a qe shkon ku te doi e nga te doi dhe komandanti vete pas turmes, ne vend qe ai te udheheq(prij) turmen. Kio nuk quet ushtri, nuk quet rregull, dhe kio ushtri asnihere nuk e fiton luften.

  Kio u be pa pat ni studim te sakte mbi greqishten e lashte dhe lidhiet e sai me shkipen, gje qe ka siell deformime te shume fialve nga orgjinali i tire ne greq. e lashte(ne ‘illini=illiri’), deformime qe u zgjerun akoma me shume nga perpunimi i gjues dhe i gramatikes se gjues shqipe ne vitet e socializmit, ku u shtun kot ne fund te folieve mbaresat ‘-ar’ sikurse ‘mun(d) – u’ – ar = mund – hy – hyr’; -u zvendesu’ zanoria ‘i’ me bashketinglloren ‘j’; -u fut ‘h’ vend e pa vend, ashtu siç u futen germa shtes edhe ne shume fiale te tiera duke i deviu’ ato nga orgjinali, e shume e shume ndrishime te tiera, si dhe futia e dy zanoreve shtese ‘y; ë’ qe nuk kan ken me pare.

  Hekia ne shume raste e ‘i’ dhe zvendesimi me bashketinglloren ‘j’, si dhe zvendesimi ne shume raste i ‘a,e’ me ‘ë’ kan çu ne ni far mase ne humien e muzikalitetit te gjues, se diet qe muzikaliteti i gjues varet nga zanoret.

  Ni nga gabimet me te mdha ishte (h)ekia e dialektit te gegerishtes, duke zhduk nga fialori (bashk me zhdukien e sai) edhe shume fiale te rendesishme fialformuse te greq. se lashte(illine=illire) qe aktualisht jane ne perdorim ne gjithe trevat shqip folese. Mir paskaioria, po fialet pse (j)an zhduk nga fialori, aq me teper qe ato jan ne perdorim te perditshem.

  Rol ndimes me shume rendesi ne formimin e fialeve te greq. se lashte los folia ‘jam’, ne formen ‘esht’, sikurse (j)an: ‘i, a, e, o; as, is, es, os; aste, iste, este, oste; ad, ed; at, et = a, e; ash, esh, ish; ashte, eshte, ishte, -qe (j)ane format e sotme te perdorimit; a, ash, ashte – tradit e veriut; o, osh, osht – tradit e shqip. se mesme; e, esh, eshte; i, ish, ishte – tradit e shqip. jugut(laberise), etj. Folie qe rrieth perseri nga foliet baze ‘a, o, i, e,u = hy’.

  Po keshtu, rol ne ndertimin e fialve te greqishtes se lashte marin dhe nyet shqipe ‘k,g = q,që’ dhe ‘t’, te cilat nuk ekzistoin ne greqishten e sotme(ne greqishten e sotme ekzistoin nyjet(niet) ne format ‘pu’ dhe ‘na’ qe nuk jan ne ndertimin e fialve te greq. se lashte).

  Fialori i sotem i shqipes u hartu’ nen dreitimin e prof. Androkli Kostallari dhe i ripunu’ e redaktu’ nga redaktoret kriesore, prof. as. dr. Jani Thomai e prof. as. dr. Miço Samara’s e te tiere, qe jan si ndimes te tire.

  Zoti Androkli Kostallari eshte dhe perpunusi teresore dhe redaktusi perfundimtare i gjithe fialorit(sipas parathenies se vet fialorit).

  Me vien keq por, asni nga kta mbiemra nuk me duket shqiptar(as Androkli’, e as Samara’s), pavarsisht nga respekti qe kam per ngritien e zotesin e tyre profesionale.

  Kte e them se fialori i shqipes se sotme eshte i shkru’ me shume gabime, gjithashtu (j)an lene (j)ashte fialorit-fialet kriesore fialformuse ne greq. e lashte qe i perkasin shqipes se veriut qe jan aktualisht ne perdorim ne gjith Shqiperine. Si mund te (h)iken nga fialori fial aq te rendesishme duke qene aktualisht ne perdorim?!

  Ne fialorin e sotem te shqipes sho se eshte zhduk edhe folia baze e kri’imit te fialve te greq. se lashte dhe qe aktualisht eshte ne perdorim te perditshem ne gjithe Shqiperine, folia ‘ryj(ry) = ri’ ‘ qe eshte simotra e folies tieter ‘hyj(hy) = i’ ‘.

  Eshte zvendesu’ gabimisht ‘i’ me ‘j’; -jan ber kot dublime mbaresash: ‘munduar = mund – u(hy) – ar(hyr)’. Ne shumicen e fialve jan fut germa

  shtese vend e pa vend(sidomos: h, y, ë, j, b etj), te cilat dalloen gjat zberthimit te fialeve.

  Eshte ek rasa thirrore e folieve, karakteristike vetem e shqiptareve dhe e grekeve te lashte(illinve=illirve), dhe shume devii’me te tiera si:

  ‘Europe(e-ur – ope = e(eshte) – hyr – ope(pamia) = perendimi, e kunderta e lindies (Asia dhe Orient)’, ndryshe nga gjithe Europa, ne e shkruime ‘Evrope’ ???.

  ‘Ni’ = in(hyn) = hyria, fillimi, nisia; -ne e shkruim gabim ‘nji, një’, prandai them se ‘j’ duet zhduk nga fialori i shqipes ne gjithe rastet ku gabimisht ka zvendesu ‘i’, ose te thuet qe eshte ‘i’ e formes se shkurter, por jo te traitoet si si bashketingellore; -etj(eti) gabime.

  I kam diskutu kto probleme me gjithe institucionet e larta te gjues shqipe deri ne akademi, te cilve ua kam dhen librin zyrtarisht qe ne mars 2012, them zyrtarisht se si problem e kan mar vesh qe me pare, qe kur e dorzova per botim (fillim te Tetorit 2011) qe shtypshkroia e mbaiti 6 mui dhe nuk ma botonte. Me thon se e kam gabim, jam marr kot me kte pune, kam harxhu ko’en kote, se s’me perket mua te merem me te, duke mu shpre me shume mllef, duke fillu nga Myzafer Korkuta i Akademise e me radhe(mire thot qe s’eshte dega ime, se une kam mbaru per elektronike shkollen ushtarake dhe me pas ika 20 viet refugjat ne greqi), po atere, te meren ata e ti zgjidhin problemet e gjues shqipe, perse gjys shekulli ne vend qe ti korigjonin gabimet, ben te kunderten, i thellun gabimet. Jo vetem kaq, por e kan thellu gabimin duke zhduk nga fialori i shqipes fialet kryesore fialformuse qe ne greqishten e lashte, kur ato fiale (j)ane akoma ne perdorim te perditshem ne gjuhen e folme ne gjithe trevat shqiptare?!

  E ke gabim me thon, ato fiale s’kan ç’duen, jan te teperta, (j)ane krainore. Shume e çudiçme, ato fiale jo vetem s’iane krainore, por (j)ane kryesore dhe fialeformuse qe ne greqishten e lashte dhe jane aktualisht ne perdorim te zakonshem ne gjithe trevat shqipfolese.

  Sipas tyre du’et edhe te shkoim me menimin qe gjithe fialet sinonime te zhduken, duke len vetem nga ni fial dhe te tierat qe jane te ngjashme te zhduken; -siç kan be me zhdukien e folies baze ‘ry = ri’; -nuk ka ç’duet thon se eshte folia ‘hy = i’ ?!.

  Me duket sikur jan be te gjitha punet, per ta varferu e deformu sa me shume shqipen, e per ta largu sa me shume nga greqishtia e lashte dhe per te mbulu te verteten.

  Po (j)apim me poshte zgjedhimin e folies ‘ryj(ry) = ri’ ‘ ne format si do zgjedhoei sot, ne menirat baze (Defto’re, Lidho’re e Urdhero’re) siç kemi dhene me larte folien ‘hyj’, dhe ne format si e kam gjet une ne ndertimin e fialeve te greq. se lashte. Kte folie e kan ek fare glutaret tan nga fialori, kur ate e perdor akoma i gjith populli shqiptar???!!!.

  Folia ‘i = hy’ ‘(qe ka ken folia baze ne kriimin e glues qe ne lashtesin illire).

  (shikoni dhe deformimet e bera ndai folies ‘i = hy; hyj’ me shkrimin e ri te shkipes; -Çamet edhe sote perdorin ‘i = hy’; dhe ‘ri = ry’).

  Menira: Defto’re

  Koha E tashme E pa kry’er E kry’ e thieshte

  si qe ne si qe ne si qe ne

  sot – lashtesi sot – lashtesi sot – lashtesi

  hyj -i’ hyja -i’-a hyra -ir-a

  hyn -in hyje -i’-e hyre -ir-e

  hyn -in hynte -in-te hyri -ir-i

  hyjmë -im hynim -i’n-im hymë -i’-m

  hyni -i’ni hynit -i’n-it hytë -i’-t

  hyjnë -i’n hynin -i’n-in hynë -in

  Menirat: Lidho’re(koha e tashme): Urdhero’re(e tashme)

  të hyj -t-i’ hy -i

  të hysh -t-is(hysh) hyr -ir

  të hyjë -t-i’

  të hyjmë -t-i’-m

  të hyni -t-i’ni hyni -i’ni

  të hyjnë -t-in

  Siç e shikoni format baze (j)ane ato te nenvizuarat: i’, in, ini, ir, ish(hysh), por kto kan ken te ndertu’ me te gjitha zanoret(i, a, e, o, u), sikurse: (a’, an, ar, ash) etj.

  Format e nenvizu’me (j)an ato qe une i gjei edhe ne ndertimin e fialve te greq. se lashte(ne illini=illiri), me ni fial e gjei ne gjith format e me siperme, por kio folie eshte e shqipes dhe jo e greqishtes.

  Me larte nuk eshte dhene forma ‘paskaiore’ e gegerishtes(e cila ne gjithe menirat dhe kohet eshte ‘me – i(hy) = be – i(hy)’).

  Folie tieter qe esht fial formuse qe ne lashtesi, esht folia e shkipes ‘ri = ry’; -por kte folie te shqipes e sho se esht zhdukur nga fialori i sotem i shkipes???!!!; -kio folie ‘ri = ry’ esht ni nga foliet baze te kri’imit te fialve te greq. se lashte dhe qe aktualisht esht ne perdorim te perditshem ne gjithe Shqiperine, dhe esht simotra e folies tieter ‘hy; hyj = i’ ‘; -perse esht zhdukur nga fialori qe kan ber gjutaret dhe ‘akademiket tan’, kur ajo esht ne perdorim te perditshem dhe ne ni menyr krei normale ???!!!. ‘OOO po s’esht nevoia’ me than te instituti i gjuhes dhe gjutaret tan te fakultetit e te Akademis(S. Mansaku dhe R. Memushaj), ‘deri sa esht folia hyi, skemi pse ta vem edhe ryi’, -me than. Shume e çudiçme kur i degjon kto fial nga profesoret dhe nga ‘Akademiket tan’???!!!. Sipas tyre ne duhet ti zhdukim gjith fialet sinonime dhe te lem vetem nga ni fial per çdo emertim ???!!!.

  Po (j)apim me poshte zgjedhimin e folies ‘ry = ri’ ‘ ne format si do zgjedhoei sot, ne menirat baze (Defto’re, Lidho’re e Urdhero’re) siç kemi dhene me larte folien ‘hyj’, dhe ne format si e kam gjet une ne ndertimin e fialeve te greq. se lashte. Kte folie e kan ek fare glutaret tan nga fialori, kur ate e perdor akoma i gjith populli shqiptar???!!!.

 11. Agimi says

  (qe shkelqen/ i pari) = balli’; – dhe: ‘ballkan = balli(apo: ylli) – k – an(jan; hyn) = balli(te paret; -se illiret e Ballkanit ishin te paret, ishin balli apo ylli i te gjitheve)’; -edhe sot ne e perdorim ne te niten menyre ‘ai eshte yll = eshte i pari i te gjithve; eshte ne ball(ne krye te te gjithve), eshte me i miri, eshte me i bukuri nga te gjithe’;

  Ellin(illin, illir) = [ell(ill=yll) – in(hyn) = në ‘yll-hyn’ = illir = ill(yll) – ir(hyr); të cilat lidhen me fjalen ‘ill = yll'(se greket e lasht ‘y’ i jepnin kuptimin e ‘i’; -kurse ‘y’ u shqiptua kështu si e themi sot që nga koha e Turqise.

  Pra ‘illi = ylli/ dilli, illios, dielli’, -pra: ‘(j)ane te paret = jan ylli, jan Dielli (dilli, dielli, illosi)’; -se ne lashtesi ‘dielli’ qe perendia mbi gjith perendite = Apolloni = ap – oll(yll) – on(hyn) = ap(lart, mbi) – yll – hyn = ylli mbi gjith yllat; -fiala shkipe ‘Dielli’ ashte ma e plote se fiala greke ‘illiosi’, se ‘Dielli = die + elli = ylli qe ban die(dit; drit)’; -ylla ka plote, por ylli qe ban ‘die’ ashte vetem ni; -‘die = dit; drit’ eshte ne fialoret e greq. dhe romakes se lashte, nga duet te ket dal dhe ‘Dio = zot = Dielli’.

  Si simbol i illirve ka qen shqipia me dy krena(ndoshta me par ka ken ‘illi(ylli)’, apo ‘dielli, illios = dielli’, ndai dhe macedonasit kishin si simbol ‘Diellin = Die-ellin’, me von me bashkimin e dy fiseve te mdhaia illire(Ionve ne jug) dhe Dorve(gigenia, -ne veri) u vendos shqipia me dy krena, qe simbolizon bashkimin e dy fiseve illire. Mendoi se fiala shkipe ‘Dielli’ eshte ma e plote se ajo e greqishtes ‘illios’, se ‘Dielli = die + elli = elli(ylli) qe ben ‘die=dit; drit'(ne greq. e lashte dhe ne glun e lasht romake ‘die = dit; drite’).

  etj, etj, gjith greqishtia e lasht esht bashkim i fialve te thieshta illire ku u shtun dhe disa mbaresa, fenomen qe ndodhi kur u shkru glua e plot per her te pare, rreth 800 viet para Krishtit.

  Ne lashtesi nuk kish shum rendesi zanoria, se pak a shum ato epnin te nitat kuptime, gje qe mund ta shikoim edhe te fiala ‘ip = hip’ e cila qe ’emer’ dhe ‘folie’. Ku ‘ap = ip = ep = op = up = hip(folie)/ lart, mbi; teper, shume(emer)’; -ose ‘il, ill = yll’ e gjen ne forma te ndryshme ne fialorin romak ‘il, ill; al, all; el, ell; ol, oll = yll’; -apo ‘kre = kri, kry, kre, kra; kro, kar(car)’. Pra pavarsisht se qen me zanore te ndryshme, ato kishin te nitin kuptim, duke vertetu ate qe kemi thene, se zanoret te gjitha ishin me kuptim te nit, dhe se kuptimet baze te tyre ishin 3: (i = hy/ish, eshte; po/ jo), kto qen tre kuptimet baze per ç’do zanore me te cilat kan komuniku gjallesat qe ne gjenez(ne lindie, ne krii’m). Komunikimin nepermiet tinguive zanor e perdorin sot gjith kafshet ne det, tok dhe air. Se zanoret (j)an ato qe kan mundesin e depertimit dhe te komunikimit ne largesi; -vet fiala ‘zanore = zan – or(hyr) – e = hyn, perçon zen ne largesi’.

  Menyra e shprehies se tre kuptimeve baze (qe thame) me an te zanoreve, ka qen e dallushme nga menyra e thenies se tyre(e shpeit, e prer; e qet; e nervozuar, e gezuar, etj). Por me von, me rritien e nevoies per te rrit gamen e fialve, u be dal e ngadal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret. Sa me shum rritei nevoia per fial te reia, aq me shum shtoeshin bashketinglloret dhe kombinimi i tyre me zanoret.

  Gjithë bashketinglloret jan si nye(nyje) dhe marin kuptim kur I zvendeson me ‘k = q = që, dhe kur jan ne rrokie me ni zanore shprenin forma te ndryshme te folieve ‘in, ir; ri, rin’, pavaresisht se mund te qe ‘il, im, ig, ik, etj’, ato perseri kishin kuptimin e folieve qe thame. Kto folie u ndertun me te gjitha zanoret dhe bashketinglloret per te rrit diferencen midis fialeve, qe fialet te baen te dallushme nga nira-tietra.

  Vazhdoim me disa kuptime fialesh te greq. lashte etj, qe zbertheen vetem me shqipen.

  Glosa(greqisht, -shqip ‘glua’) – [g – los – a = q – los – a = qe los, qe lun, qe levis; -me greq. e sotme do qe: ‘pu – kunai – ine’, perputhia esht vetem me shqipen];

  glua(gjuha, -ne shqipen e sotme, rilindasit tan e shkrunin ‘glua’) = [g – lu – a = q – lu(lun) – a; -pra tregon vetin e glus, qe lun, los, levis].

  lingua(ne italisht) = [lin – gu – a = lun – qe – a].

  linguish(ne anglisht) = [lin – gu – ish = lun – q – ish = lun, levis] = glua(= gjuha, -me deformimin qe i kan fut glutaret ‘tan’).

  Shenim: Shume fiale ‘greke’ jan ne fialorin e greqishtes se lashte, por fialet e permendura ne terminologjin botrore jan krijuar kryesisht me fialet e thieshta te fisit dorik(gigeni) te veriut te illiris, jo me fialet e thieshta te fisit jugor(Ion).

  Venecia(=veneti) = [ne lashtesin greke quei ‘uenet = ui – en(hyn) – et = ui – hyn – esht = vend i hy ne ui, vend me shume lageshti’; -qe tregon se Venecia e lasht ka ken Illire; -shiko fialorin romak te grekut Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005; -por romaket kan kthy shume raste nga ‘u’ greke ne ‘v’, si kemi kthyer ne gabimisht ‘Europe’ ne ‘Evrope’] = kraina dhe qyteti i Venecias(qe dikur ka ken e gjitha nen ui per shkak te derdhieve te vazhdushme te lumit Po dhe te vershimeve te vazhdushme qe baeshin nga alpet e Italis se veriut, se kraina e Venetit(Uenetit) nuk eshte ajo qe ka ken ne lashtesi, sot eshte e sigurume me miete te shumta bonifikuse qe e mbroin nga permbytiet; -besoi ne ate zon dhe ne gryk derdhien e lumit Po duet te ket qymyr apo naft per shkak te prurieve te shumta te trungjeve nga alpet e Italise).

  Romaket jan te fisit verior te Dorve(gigenia). Illiret qen futur edhe me pare ne gadishullin italik, si nga veriu i Italis edhe nga jugu(nepermiet detit), por ishte futia e dyte masive e fisit te Dorve nga ana veriore e Italis, aio qe krioi shtetin e fuqishem romak. Po te shikosh fialorin romak, ne te do vresh shume fiale shqipe(qe nuk i ka as vet italishtia e sotme, kurse ne shqip jan), dhe glua romake zbertheet e gjitha me shkipen, po keshtu mbaresat e fialve te glus lasht romake perputhen ma shum me shkipen se sa me vet italishten e sotme.

  Hapiet illire dreit Europes jan ba edhe ma pare. Pa tieter ka pas disa her apie te tiera illire ne Europe qe nuk epen ne istorin e sotme, apia e pare qe gnifet(njifet) ne istori qe ajo e greqis se lashte(me 2 fiset illire ‘Doret dhe Ionet’), apia e dyte qe njifet ne istori qe aio e Alexandrit te Madh, apia e tret illire qe njifet ne istori qe ajo e romakve, por ka patur dhe apie te tiera illire ma pare qe nuk njifen ne istorin e sotme(me gjith ate hapia e pare e dy fiseve illire, e Dorve dhe e Ioneve, qe si hapie ne kuptimin e vertete te fiales, se qe hapie jo vetem ushtarake por edhe hapie me vend banime te shperngulur nga illiria per ne shume dreitime te Europes, Afrikes Veriut dhe Lindies se Mesme). Gjithe Europa eshte e trungut illir te Ballkanit, por ka edhe futie te Ebreve qe ne koen e Greqis se lashte nga brigjet e Lindies se Mesme dhe nga Afrika Veriore, ne ate koe queshin fenikas dhe tradita e fenikasve qe ne lashtesi ka ken qe mereshin me tregeti(sipas istoris se lasht greke). Me vone vendet e fenikasve ne brigjet e Lindies se Mesme dhe te Avrikes Veriore u kapen nga illiret e ballkanit dhe me von nga illiret me qender ne Rome.

  Edhe fiala ‘Itali’ = vital – i(ish) = vital, jetsor, i gjall, i shkathet – ish; -por ajo nuk esht ‘Vitali’ por ‘Itali’; -pra esht shqip ‘Ita – l – i(hy) = ita(ieta) – l – hy’; -ose ‘ita(ieta) – al(=an=hyn) – ish = iet – hyn – ish = hyn iet, ben iet; i gjall; ietsor; dinamik’; -ose nga: ‘it – ali(ylli) = isht – ylli = esht ylli, esht i pari i te gjithve; -ose: esht ali(=illir)’,-(auto); -kuptimi i pare eshte mar nga fialori romak dhe nxierin kuptimin shqip te fiales ‘Itali’.

  Kraina e Latios(nga ku doli dhe glua Latine) ishte kraina me qytete te ndertume ne lartesi te maleve Albane rreth Romes se lashte, qytete te ndertume ne lartesi te ktyre maleve Alban per te qen te sigurt e te mbroitur ushtarakisht; -ku ‘Latin’ ka te nitin kuptim me ‘Epir’: lat – in(hyn) = larte – hyn = ishin banoret e qyteteve ne lartesit e maleve Albane rreth Romes se lashte); -glua Latine ishte glua e ktyre Albanve qe jetonin ne qytetet romake qe ishin te mbroitur ne lartesi te maleve Albane rreth Romes se lashte(shif fialorin ‘latino-ellinikon’ te ‘grekut’ Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005, fialet ‘Latio, Latin, Latiali’)).

  Dikush do thot qe illiret ben shum luftra me romaket. Po, illiret e fuqizuar ne Itali donin te shtrinin sundimin ne gjith piesen tieter te Illiris, gje qe s’mund te pranohei nga te tieret(me gjithse edhe luftuan por edhe bashkpunun). Ne Angli ne kohen e Mbretit Lir, dy motrat luftonin kundra nira-tietres me ushtri te rregullt, per te zen fronin e mbretit, kio nuk duet te çudis askend. Sot ne Shqiperi po vriten vllai me vllan per ni rrip toke apo per ni vi ui.

  Edhe ‘një’ është e shkru gabim ne shqipen e sotme, dikur ka ken ‘ni = in = hyn = hyria, fillimi, nisia’; -sikurse jane edhe ne gjuet e tiera(ena, is, -greqisht; -uno, -italisht; -one, -anglisht; -adin(at-in = asht – in(hyria), -në rusisht).

  Shenim: Sllavet jane kryesisht dege lindore e fisit illir qe u largun qe ne 1100 para Krishtit(kur u be hapia masive illire) deri ne Siberi, ku u perzie me rracen Mongole te Siberise(me Maçuket e Mongolise qe ietonin ne Siberi). Po te shikosh gjith sllavet ne pergjithsi, jane me pak qime, hund shkurter e me mai perpiete, koke rrumbullaket, qe tregon orgjinen e tyre te perzier me Maçuket mongol te Siberise. Kio rrac illire e perzier rikthehet prap rreth shek. e 6 pas Krishtit, pra rreth 1700 viet me vone. Edhe ni fakt tieter, shpesh në sllavet(serbet) etj sllav do shikosh tek-tuk dhe sot qe ka lindie me pamie kreit mongole, gje që tregon orgjinen sllave te ardhies nga Siberia. Perse nuk lindin mongole edhe tek shqipetaret ?. Ky esht ni fakt i padiskutushem që nuk të le ma per me diskutu dhe që u ve piken të gjithave mbi orgjinen sllave, që jane ni perzierie e ksai dege lindore te fisit illir me fisin mongol të Maçukeve të Siberis dhe se jan te zbritur prej andej, dhe ndoshta ‘serb = siber(Siberian)’.

  Ne fialoret e gluve te lashta greke e romake nuk ekziston fiala ‘serb’ qe tregon se ata nuk kan ken banor te Ballkanit, ekziston vetem ‘serv = servil; sherbetor, skllav’, qe ndoshta lidhet edhe me emertimin e serbve, se serbet kur erdhen nga Siberia dhe u strehun ktu nga illiret vendas, ishin pa prona, pronat qen te illirve vendas. Por dal e ngadal ata u dynden ktu gjithni e me shume sa arriten tu thon Dardanve(illirve vendas) ikni qe ktu se kio esht toka jon tani. Pra bamirsia e Dardanve u shfrytezua nga te ardhurit, si tek istoria e gjarpit te ngrir qe fshatari e futi ne gji per ta ngrohur dhe per ta shpetu, por pasi u ngro mir ai e kafshoi fshatarin qe e kish futur ne gji.

  Te niten gje dun te bain dhe greket e ardhur nga Turkia ne Shqiperin e jugut (kur beri ndiekiet Turkia ne 1923-1924 dhe me pare, dhe te tiera me pase; -vetem me 1923-1924 u ndoqen nga Turqia ni popullsi qe zinte 54% te popullsis greke te atershme, rreth 1,5 milion njeres); -‘eshte toke greke, duam Vorio Epirin’ -thone tani, kur shume greke nga Saranda qe kam patur rastin te njifem si me mbiemrat ‘-adhi; -idhi’ etj, me kane then se jan me orgjine nga Turkia, bile me than se kishin kerku prei koesh te ndrronin mbiemrat per te mos u dukur si te ardhur nga Turkia. Çudia eshte se, shume greke te Sarandes e thone dhe e rithone kete, por kurr nuk eshte thene nga istorianet dhe glutaret ‘tane’ ???!!!.

  Fakti qe ‘greket’ qe banoin ne jug te Shkiperise ishin pa prona, pa toka(Saliu i beri me toka qe e saksionoi ne ligj ne 1995 me ligjin 7501), tregon ate qe sarandiotet me thane mua(se jane te ardhur nga Turkia), dhe per kte duet tia dine per nder popullit vlla shkiptare te ni gjaku qe i priti ne gjirin e vete.

  Natyrisht, serbet aty ku erdhen u perzien e kryqezun edhe me illiret vendas te fisit te Dardanis; -ashtu si dhe greket e ardhur ne Sarande qe jan perzi dhe kryqezu edhe me shkiptaret vendas.

  Dardani – [dar(dor) – dan – i(ish) = dor – dan(dhan) – ish = popull dor dan(dhan), popull qe te ndimon, te ep doren; popull shpirt mir, shpirt gjer e xhentil; -por se kio shpirtgjeresi e shqiptarve duke i ndimu te tjeret, me von ka siell demtimin e vet shqiptarve, sikurse me serbet, qe i ndimun e i strehun aty si te pa stre qe erdhen nga Siberia, serbi tani u zgjerua dhe thot ik ti tashti nga shpia e nga vendi i jot se kjo tok tash asht e imia; -si po ndoth edhe me ‘greket’ qe erdhen nga Turqia ne Shkiperin e jugut qe thon ‘duam Vorio Epirin’] = fisi verior i Illiris(Illinis), pra fisi i Dorve(gigeni = gi-geni = gi(tok) + geni(lind) = lind ne kte tok, vendas, autokton), kuptim qe epet nga greqishtia e lashte dhe verteton se Doret(gigenia) jan autokton ne ato troje, ne kundershtim me theniet e ‘grekve’ te sotem qe akoma nuk din kush jan vete, dhe na thon neve se gjoja kemi ardhur nga Kaspiku; -me gjuhen(glune) e jugut shqiptar esht ‘gegeri = gigeni, gegeni, -thot veriu shqiptar’. Interpretimi i prof. Çabeit se ‘dardan = dardh – han’ esht i gabum.

  Kosov(= Kosova) = [kose – o – v = kose – o(esht) – v = ve kose, mban kose; (tradita e kosovarve ka ken qe mbanin kose ne bres, kurse jugu i Shqiperise mbante spata te vogla ne bres). Teoria serbe se Kosova ishte vendi i zogjve te zi, esht vetem ni prrall serbe, se zogj te zi ka ne ç’do vend te botes, por njeres qe mbanin kosa ne bres kish vetem ne Kosov].

  Sa per dieni, vet jam nga jugu(Toskeria), por emri ‘tosk’ nga italishtia e vieter esht ‘tosco = i hidhur; helm shum i fort’, -pra e kunderta e e kuptimit te fisit verior ‘dore; dor-dan = dor-dhan’. Pra ‘tosk = i hidhur/ i keq; koprac, etj’, pra esht emertim i kundert me ate ‘dor’ dhe ‘dardan = dor – dhan’ qe kish fisi verior i illiris.

  Vazhdoim me element te tier te gjuhes(glues).

  Greqishtia e sotme nuk ka elementet perberse te fialve te greq. se lashte, kta element perberes jane vetem te gjuhes shqipe;

  -greq. e sotme nuk ka nyet(niet) ’k, g, c, ç, etj, qe jan ne greqishten e lashte dhe ne shqipen e sotme = q, që; (por ka ‘pu’);

  -nuk ka ’t, te’(por ka ’na’);

  -nuk ka ‘pi; ma; fa = bë, ba’(por ka ’kano’);

  -nuk ka ’l, le; leshoi’(por ka ’afino’);

  -nuk ka folien ndimese ‘a, ash, asht, esht, isht’, etj forma te ksai folie me te tiera zanore(por ka ’ine’);

  -nuk ka foliet ‘i = hy’; dhe ‘ri = ry’(por ka ’bi; beno; (ku edhe kio eshte e shkipes: nga ‘bi, biu, bin(mbin))’, etj, etj, elemente baze qe formoin fialet e greq. se lashte dhe qe ekzistoin sot vetem ne gluen shqipe dhe qe fakton se kush jane greket e lashte orgjinale.

  -nuk ka ‘ek = hek’, ‘ap = hap; jap; lart’, etj elemente fial formuse te greqishtes se lashte, te cilat i perkasin vetem shqipes dhe qe tregon se kush jane greket e lashte te vertete.

  Greket e lasht (Illinet=Illiret) kan pas dy fise(Ionet dhe Doret), dhe kto dy fise te mdhei edhe sot i kane pikerisht shqiptaret. Pra greket e lashte jan shqiptaret, por deri tani historia esht shtremberu dhe esht mbaitur e fshete nga shovinistet fqi dhe nga te korruptuarit(te blere nga agjentura e vendeve fqine) qe dreitoin shtetin dhe institucionet gjusore dhe te istoris kombtare shqiptare.

  Edhe ni here:

  Greket e than vet ne Tv Skai se kush jane.

  Ata e thane se Greqia u çlirua nga Turkia nga Arvanitet dhe se shumica e Greqis fliste shqip, por me imponim te Europes dhe te princit gjerman te Bavarise qe u caktua te dreitoi Greqin e pas lufte me Turqin(Ludoviku, se i biri ‘Otto’ atere qe 17 vieç), nga qe ‘greket’ s’mereshin vesh ndermiet tyre, ashtu si ndodhi ne Shqiperi me princin Vid dhe me Ferdinantin ne Jugosllavi. Duke pas deshiren per te ringjallur Greqin e lashte, ata nxoren nga kishat gjuhen e greqishtes se lashte dhe ja vun si kusht popullit ta mesonte per te ringjallur Greqin e lasht. Por megjithate ne mbarim te luftes se dyt botrore shumica e Greqise, Ishuit dhe e vet Athines fliste shqip (sipas vet vikipedhias greke dhe Tv. grek SKAI), me gjith ardhiet e shumta nga Turqia(me 1923-1924 u ndoqen nga Turqia 1,5 milion ‘grek’ qe zinin 54% te popullsis greke te atershme dhe duke ndiekur nikohesisht myslimanet shqip foles per Turqi e me vone per ne Shqiperi). Ky rikthim ne shqipe(=illire) ndothte nga qe kio qe glua e thiesht natyrale qe nuk kish nevoi per tu mesu ne shkolla, (si greqishtia e lashte).

  Pra lufta ne ‘Greqi’ pas ndiekies turqve kish me teper karakter fetar duke kunderven shqiptaret ortodoks kunder shqiptareve musliman, e nxitur kio edhe nga dreitusit Europian te asai koe.

  Po te shikoni edhe flamuri grek ka si simbol kryqin, por paradoksi esht se vet kisha ”greke” ka si simbol te vetin (qe e mban brenda kishes) shqipen Illire me dy krena. Me gjithate (thuet ne vikipedhian greke dhe nga Tv grek Skai) ne mbarim te luftes 2 botrore ne shumicen e ‘Greqis’ dhe vete Athines flitei shqip, duke menduar se flisnin greqishten e lashte,(ne fakt qe greqishte e lashte e formes me fial te ndara, e formes se para shkrimit te gjues ne greqin e lashte, se glua ne greqin e lashte u shkrua me bashkime fialesh te thieshta illire ku u shtuan dhe disa mbaresa).

  Ne vazhdim te politikes per kthim ne gjuhen e greq. se lashte u vu edhe qeveria ‘greke’ e pas luftes, gje qe dal nga dal arriten ta kthein ne greqisht folse shumicen e popullates Arvanite.

  Greqishtia e sotme eshte gjuhe e perzier greko-romake.(me shume eshte romake).

  Po ç’ishte kio greqishtia e lashte ?

  Greqishtia e lashte s’qe gje tieter, veç se shqipe(= illirishte) qe u be me bashkime te fialve ku u shtun dhe disa mbaresa (a,e,i; as, es, is: ast, est, ist; k-is; k-t-is(=q-t-ish), etj), fenomen qe ndodhi ne kohen e shkrimit te gjuhes(rreth 800 viet para krishtit) ne kohen kur u shkru gjuha e plote per her te par, si:

  Nekros(i vdekur) = [nek-ro-os = nuk – rro(ry, levis)- esht;-me greq. e sotme do qe: ‘dhen-zi-ine’;-perputhia esht vetem me shkipen].

  Akropoli(=Akropoli, qendra e shenjte e Athines se lashte qe ndodhet siper kodres)=[a-kre-poli=a-kre-i polit(qytetit);-me grqishten e sotme: ‘ine-kephalo-poli’;-kephali;-nga:kepha(=kepa,kapa;koka/qepa)].

  Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = [drama – to – pi – os = drama – te – be – esht; -me greq. e sotme do qe ‘drama – na – kani – ine’, -perputhia ne zberthim per gjith fialet e greqishtes se lashte esht vetem me shqipen dhe aspak me greqishten e sotme].

  Une kam dashur te gjei sikur edhe ni fial te vetme te thiesht qe te ndertoet me greqishten e sotme, por s’ishte e mundur, te gjitha fialet e greqishtes se lashte dhe ato romake dalin se jan te ndertuara me shqipen. Me fiale te thieshta kuptoim ‘fialet qe nuk jane bashkim i dy fialeve, apo i ni fiale me ni para fiale’.

  Kio gjuhe(= glu), ne pergjithsi u mesua ne qytetet e lashta greke dhe u pervetsua mir pergjithsisht nga te shkolluarit e atershem. Ai qe e pervetsoi mir, ai e trasmetoi edhe te pasardhesit dhe e trashgoi deri ne ditet tona. Pra jan popullsia illire e asai koe qe pervetsoi këte gjuhe te formulu me bashkime te fialve shqipe(= illire). Kio gje me teper u be me ndikim te popullsis illire Dore(= gegenia) e zbritur nga veriu i Illirise, ku edhe vet emri ‘ellin = illin = illir’ u vu prei dorve, dhe ‘ellin’ esht e dialektit gegnis. Ata kryesisht perdorin ‘i,in’ dhe jugu perdor ‘i,irë ri’, psh: ‘gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug’. Por aktiviteti dhe shkollat e shtetit te lashte grek u nderpren me pushtimet romake(edhe kta te fisit Ilir qen), pastai pushtimet sllave e turke. Keshtu, ai qe e mesoi mir ne fillim dhe e trashgoi, ata e ruiten deri ne ditet tona(dhe u vetquiten ‘grek’). Pra esht e nita rrace illire. Pra greket e lashte te vertete jan shqiptaret dhe se greqishtia zbertheet vetem me shqipen e aspak me greqishten e sotme. E verteta duhet te dal ne shesh, shikoni dhe hisorin e lashte greke te vitit par likio faqe 77-78 botim i 2007-2008 se ç’thon istorianet e lashte greke Irodoti e Thuqidhidhi, ku thuhet se emri ‘ellin, illin = illir’ u vu nga Doret(= gegenia) qe kishin zbrit ne Peloponez ne shek 12-9 para Krishtit. Shkurt greket e lasht jan shqiptar(= ellin = illin = illir), por eshte me dialektin e fisit verior te Ilirise.

  Por fai per kte te vertete esht i istorianeve dhe i gjutareve te dy palve(‘grekve’ dhe shqiptarve), qe nuk kan then kte te vertet istorike deri me sot. Mendoi se tanet e kan be edhe nga budallalleku, edhe se ni pies e mir qe kan dreitu kto institucione kan qen te shitur te agjenturat e huaia dhe kan punu per mbulimin e ksai te vertete e per te na nxier te ardhur offsaid ketu nga Kaspiku.

  Fiale te tiera:

  Etnikos(= kombetar, i kombit) – [etni – k – os = komb(i kombit) – q – esht; -me greq. e sotme do qe ‘etni – pu – ine’, -perputhia eshte vetem me shqipen].

  Ku ‘etni = et – ni(nji) = esht – nji = nji rrac; komb’; -me greq. e sotme ‘ine – ena’, -perputhia esht vetem me shqipen; -ose : ‘et(eter) – ni(nji) = kan et(at) te ni rrace’.

  Epidemia(= semundie infektuse qe i kap te gjith) = [1- epi(= ipi, hipi; mbi; teper, shume) – dem – i(hy) – a = mbi – dem – hy – esht = hyn(ben) mbi – dem; -me greq. e sotme do qe: ‘parapano – xalazma – beni – ine’, -perputhia esht vetem me shqipen; -ose: 2- epi(ipi, mbi) – d -e(hy) – mi – a = epi(ipi, mbi; shume) – t – hy – be – a = shum hyn(perapet)’, -me greq. e sotme do qe: ‘pano – na – beni – kani – ine’, -perputhia esht vetem me shqipen.

  Utopia(= qe nuk te baet, e parealizushme) = [u(uk, nuk, jo) – to – pi – a = uk – te – be – a = qe u(uk) baet.(dihet se ‘ë’ dhe ‘b’ ne lashtesin ‘illine = illire’ nuk kish); -me greq. e sotme do qe ‘dhen

 12. Agimi says

  Athina ka te dreit per Makedonin, por ‘greket’ duet te pranoin me pare qe jan shqiptar(=illin = illir). Emri ‘illin’ eshte ‘illir’, por ne dialektin e Doreve(=gigenia), sikurse: ‘shqipni, gegeni, emni, illini(ellini), i tyne’, -ndaj jugut qe thot ‘shqiperi, gegeri, emri, illiri, i tyre, etj’.

  Ne fialorin latinisht-greqisht te ‘grekut’ Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005, faqe 654, fiala ‘Macedonianus’ thuet: 1- Makedonasit kan ne fuqi ligjin mbi diemte(kur lind dial feston e gezoin te gjith, dhe trashgimnia i kalon diemeve). Por kio tradit edhe sot e ksai dite eshte tradit vetem e shqiptarve.

  2- Simboli makedon i Diellit ne flamur tregon simbolin illir(ill – ir = yll-hyr = ne yll hyn = eshte yll, esht i pari, apo eshte i bardhe(rrace e bardhe) si ylli), i cili me von me bashkimin e dy fiseve illire(Doreve=gigenis ne veri dhe Ionve ne jug) u zvendesua nga shkipia me dy krena. Ku ‘Dielli = die + elli = Dit + elli(=ylli) = ylli qe ben die(=dit)’, -nga vet emri ‘illin=illir = ill-ir = yll – hyr’ tregon se ‘illi’ dhe ‘dielli’ qe simbol illir. -(ill(yll)= star(english); -asteri(greqisht); -svezda(serbisht); -stella(italisht)), pra ‘yll, ylli = ill, illi’ eshte vetem emer illir(shqiptar) dhe s’ka askush te dreite tieter ta pretendoj emrin illir veç shqipetareve qe jane trungu fillestar i Illirise.

  Ne vikipedhian greke thuet se emri i lasht ‘fratria = çeta luftarake te organizu ne baz fisi, fshati e kraine’ ishin tradit vetem e shqiptareve, dhe se ky emertim i lasht qe i shqiptareve, etj, etj.

  Greket s’jan gje tieter veç se ajo pies e popullsise illire qe ietonte ne qytete ku mesoei gjuha e re qe u formulua me bashkime te fialve te shqipes(= illirishtes) me rastin e shkrimit te glues(rreth 800 viet para krishtit), ku u be dhe shtimi i disa mbaresave, psh:

  Nekros(= i vdekur) = [nek – ro(rro) – os = nuk – ro(ry, levis) – esht; -me greq. e sotme do qe ‘dhen – zi – ine’].

  Akro’poli(=qendra e Athines se lashte) = [a – kre – poli = a kre i polit, kreu i qytetit; -me greq. e sotme do qe ‘ine – kefalo – poli’, perputhia esht vetem me shqipen; -edhe ‘kefali(=kephali) = kepa(kapa = koka) – l – i(hy) = kapa(koka) – l – i(hy)’/ -ose: ‘kapa(koka) – al(an=hyn) – i(ish) = kapa – hyn – ish = kreu, kapa(kryesoeria, ajo qe dreiton) – hyn – eshte’; -pra vien nga shkipia ‘kepa(= kapa) = kreu, koka’].

  Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = [drama – to – pi – os = drama – te – be – esht (dihet se ne lashtesin greke nuk kish ‘ë’ dhe ‘b’); -me greqishten e sotme do qe ‘drama – na – kani – ine’, perputhia eshte vetem me shqipen]. Baza në krii’min e gjues që në lashtësin illire kan qën foliet shqipe ‘i = hy’, dhe ‘ri’ = ry’, folie qe i ka vetem shqipia, të ndërtu’ kto folie me të gjith lloiet e zanoreve për të rrit diversitetin midis fialëve, që fialët të (j)en të dallushme nga nira-tietra. Kto folie kan të nitin kuptim pavarsisht se (j)an zanore të ndryshme(i, a, e, o, u; in, an, en, on, un; ir, ar, er, or, ur = hy; hyn; hyr; -dhe: ri, ra, re, ro, ru, rin, ran, ren, ron, run = ri, rin = ry, ryn), etj(pasi perfshien 5 ‘I’ greke dhe 2 ’o; ω’), -te kthyme nga ‘i’ ne ‘hy’ dhe nga ‘ri’ ne ‘ry’ qe nge koa e futies se Turqis.

  Shto ktu nyiet(niet)baze te shqipes ‘k,t’;-folien ndimse ‘(j)am’, por ne format ‘a, e, i, o; am, em, im; as, is, es, os; ast, ist, esht, ost; etj forma te shkurtume te sai’;-si dhe mbaresat e fialve qe u vendosen me rastin e shkrimit te gjues ne greqin e lashte, ne(illiri = illini).

  Bashketinglloret: ‘t, th; d, dh’ -(j)an derivate te ‘t’ dhe kan te nitin kuptim me ‘t’, por jan ndar keshtu per ti ber fialet te ndryshme, qe te ken ndryshim e te en te dallueshme nga nira-tiera;

  -po keshtu: ‘c, ç, k, kh(x,-grek.), h, g, gj, x, xh, z, zh, j, q’ te gjitha me kuptimin ‘k = q, që’;

  -dhe: ‘p, b, f(ph), m, v’ me kuptimin e sotem ‘b’;

  -si dhe: ‘l, ll; -n; -r, rr; -s, sh’; -pra si bashketingellore baze jane pak (7 bashketingellore baze);

  Holl-holl te gjitha bashketinglloret mund te meren me kuptimin e nies(nyes) baze ‘k = q’ per ta kuptu me mire kuptimin e fiales gjat zberthimit te sai; -ku ‘k,g,gj,etj’ dhe ‘t, d’ jan perdorur edhe si nye ne mbaresat e fialve. Te gjitha bashketinglloret kur jan te ndara nga zanoret, kan kuptimin e nyeve(nyjeve), por kur jan ne rrokie me ni zanore ato kan te gjitha kuptimin e folieve ‘in, ir; ri, rin’, pra mund te et ‘il, ik, it, im, ig, etj’ por ato jan forma te folieve qe thame me pare, pavarsisht se ato lexohen ashtu si jane te shkrume, dhe jan ber keshtu me zanore dhe bashketingllore te ndryshme vetem per te rrit diversitetin midis fialve, qe fialet te en te dallushme nga nira-tietra.

  Zanoret (j)an te gjitha me ni kuptim: ‘i = 1- hy; 2- ish, esht; po; 3- jo’, -kto (j)an 3 kuptimet baze per te gjitha zanoret dhe qe u japin kuptim te gjitha fialeve, por (j)an te ndryshme, me qellim qe edhe fialet te been te dallushme nga nira-tietra, dhe jan 3 format qe perdoren qeniet e gjalla per komunikim qe ne gjenez(sikurse komunikojn edhe sot kafshet e shpendet ne det e ne tok). Komunikimi fillestar ka ken vetem me zanore(se zanoret kan mundesin e depertimit ne largesi), me von, me lindien e nevoies per te shtu gamen e fialve, u be dal nga dal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret, por kto bashketingellore duke qen ne rrokie me ni zanore perseri ishin ne fungsion te formimit te folieve ‘i=hy’ dhe ‘ri=ry’; -shifni volumin e tret te ‘Fialorit special etimologjik te shqipes’ ku skiarohen me kiart kto.

  Më poshte po apim disa shembui te fialeve te greqishtes:

  Kardia, Kardiak(= zemer = z(q) – ema – er = q – ema(=gjak) – hyr = hyn(mbleth gjak), dhe hyn gjak ne organizem) = [Shkodranet gjakut i thon ‘xha, xhak(dia, diak) = gja, gjak’, dhe ‘kardia, kardiak = k – ar(hyr) – xha(xhak) = q – hyn – xha(xhak = gjak)’; -pra sot ’ema = gjak’ e perdor ‘greku’, por ’ema’ esht ne fialen shqipe ‘zemer’; -fialen ‘kardia, kardiak = zemer’ sot e perdor ‘greku’, por ajo ka brenda fialen shqipe ‘xha, xhak = gjak’; -kio gje verteton me se miri se shqiptaret jan greket e lashte te vertet, se edhe ‘k – ar = q – hyr’ jan folie dhe nyje te gjuhes shqipe(illire=illine)].

  Iatros(=doktor) = [iat(iet) – ro – os = iet – ry – esht = te ry ne iet, te sheron].

  Akro’poli(=qendra e Athines se lasht qe ndodhei siper kodres) = [a – kre – poli = a kre i polit, kreu i qytetit; -me greq. e sotme do qe ‘ine – kefalo – poli’, perputhia esht vetem me shqipen].

  Presvi’a(= ambasa’da, trup diplomati’k) = pres(pris, prijs) – ve – a; -me greq. e sotme do qe: ‘dhiefthinti’s, proe’dhros – va’lo – i’ne’, asnji përputhie, përputhia ësht vetëm me shqipen.(edhe fiala shqipe ‘mbret = pret, pres = pris, prijs = pari – is = i pari esht’).

  Presviti’s, presvi’s(= ambasado’r) = pres(pris, prijs) – vi – t – is = pris – ve – t – ish = prijes ve, udhëheqes(dreitus) ve. Me greq. e sotme do qe: ‘dhiefthinti’s, proedhros – valo – na – ine’, asni përputhie, përputhia ësht vetëm me shkipen.

  Euro’pi(= Euro’pa, -qe shqip e shkruin gabim ‘Evro’pa’, -kur gjithe bota e shkrun ‘Europe’) = [E – ur – opi(opsi=pamia) = esht – hyr – pamia = perëndimi(e kundërta e ‘orienti = ori(=Dielli; pamia,-nga greq. e lashte) – en – it’; -dhe ‘Asi = a – si(shikim) – i(hy)’) = lindia/ -ose: ‘Asi = as – i(hy) = asht – hyria = hyria, lindia e Diellit’. Me greqishten e sotme do qe: ‘Europi = ine – bi – opi’, përputhia asht vetëm me shqipen].

  Abisini(Etiopi) = [ap – is – ini = ap(lart) – esht – hyne = vend i lart, vend malor(qe ngriet ne lartesi te mdha direkt mbi fushen e Egipt-it; -ku: ‘Egipt = eg – ip – it = eg(ek, uk, nuk) – ip – it = nuk – hip – esht = vend i shesht’); -Etiopi = et – i(hy) – op(lart) – i(ish) = esht – hy – lart(op) – ish; -pra esht i niti kuptim per te dy emrat dhe ky kuptim eshte ne glun shkipe(illire); -me greqishten e sotme do qe: ‘apano – ine – beni’, -perputhia me shkipen eshte direkte].

  Αpoka’lips = [ap, hap + kali’ps(mbulesen)] = zbuloi; zbulim; -ku: ‘kalips = k – al(yll=lart) – ip – is(ish) = q – lart(ne ‘yll’) – hip – ish = hipen lart, mbulon; mbulese’.

  Kali’ma(= mbule’së; kali’dhe) = k – al(yll=lart) – im(in=hyn) – a = q – lart(në yll) – hyn – a = hyn lart, mbulon; mbules, kalidhe. Me greq. e sotme: ‘pu – apano – beni – ine’, përputhia esht vetëm me shkipen.

  Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = [drama – to – pi – os = drama – te – be – esht (dihet se ne lashtesin greke nuk kish ‘ë’ dhe ‘b’); -me greqishten e sotme do qe ‘drama – na – kani – ine’, perputhia eshte vetem me shqipen].

  Utopia(= qe nuk te baet, e parealizushme) = u(uk, nuk, jo) – to – pi – a = uk – te – be – a = qe u(uk) baet.(dihet se ‘ë’ dhe ‘b’ ne lashtesin ‘illine = illire’ nuk kishte); -me greq. e sotme do qe ‘dhen – na – gjini – ine’, -perputhia si kudo esht vetem me shqipen.

  Nekros(i vdekur) – [nek – ro(rro) – os = nuk – ro(= ry; levis) – eshte; -me greq. e sotme do qe: ‘dhen – zi – ine’, asni perputhie, perputhia eshte vetem me shqipen] – i vdekur.

  Ama’rantos = [a(jo) – maro’n – t – os(ish) = jo – maron – t – ish] – ajo qe nuk maro’n; qe nuk thaet, qe nuk vyshket; qe nuk shter/ lulia e pavdeksise qe mbillet ne vorre. Me greqishten e sotme do qe: ‘dhen – telioni – na – ine’.

  Shenim: Para fillimit te shkrimit (qe u be rreth 800 viet para krishtit), gjuha ka qen e folur pa mbaresat qe kam nenvizuar me siper e me posht, kto mbaresa u shtuan ne kohen e shkrimit te gjuhes(glues), kur u shkrua gjuha e plote per here te pare, rreth 800 vjet para Krishtit, kjo pranohet edhe nga gjuhtaret ‘grek’.

  Me gjithse eshte shume e pabesushme qe glua illire aq e rregullt, me foliet e sai ‘i=hy’, ‘ri=ry’, me folien ndimese ‘eshte’ dhe me nyet baze te shkipes(illires) ‘k, t’, -dhe ‘p(pu) = që'(qe sot e perdor ‘greku’), pra me gjithe elementet baze te formimit te fialeve te thieshta, te mos ket ken shkru ma pare ?.

  Glutaret grek akoma nuk e thon apur qe greqishtia e lasht zbertheet me shqipen, pavarsisht se ata ne fakt e bein kte zberthim me shkipen, nuk e thon eshte shqip, por thon eshte greqishte e lasht. Profesori i njiohur i gjuhes lasht greke ‘Babinioti’ ne ni emision qe quet ‘tet a tet = ball per ball; tek per tek’, emisione qe epen pas ores nji te nates(per te mos i degjuar te gjith) i dha spiegim me shqipen fialve qe e pyeti dreitusia e emisionit: ‘mesa(=brenda) = me – so = be – sho = to vlepo(=e sho, e shikoi)’ tha Babinioti; -dhe ‘ekso(= jasht) = ek – sho = uk, nuk – sho = dhen to vlepo(=nuk e sho)’ tha Babinioti, pra e zbertheu me fial shqipe, por kur e pyeti dreitusia e emisionit se: nga e kan orgjinen kto fial ‘be-sho’ dhe ‘uk – sho’ ?, -ai i tha se jan greqishte e lasht, pra nuk i tregoi se ato ishin fial te shqipes.

  Vazhdoim me disa shembui te tier:

  Mesi’tis(= ndermie’tes, ai qe hyn ne mes per te zgjith ni problem) = mes – i(hy) – t – is = mes – hy – t – ish. Me greq. e sotme: ‘mes-bi-na-ine’ asni perputhie, perputhia esht vetëm me shki’pen.

  Komiko’s(= komi’k, i humo’rit) = ko – m – i(hy) – k – os = qe – b – hy – q – ish = hyn, shpon, ngacmon. Me greq. e sotme: ‘pu – kani – bi – pu – ine’, asni perputhie, perputhia është vetëm me shkipen.

  Katara’ktis(= katara’kt, ui që bie nga ni lartesi në vendet malore; çdo gjë që bie(që rrëzohet) poshtë) = kato(posht) – ra – k – t – is = posht – ra(ry) – q – t – ish. Me greq. e sotme do qe: ‘kato – e pese – pu – na – ine’, perputhia esht vetëm me shkipen. (kato = k – a(hy) – tok(=te=Dhe) = hyn ne Dhe, hyn posht; posht).

  Ko’nos – [k – on(hyn) – os = q – hyn – esht; -me greq. e sotme do qe: ‘pu – beni – ine’, perputhia esht vetem me shqipen] – trupi ne formen e ni koni gjeometrik(me baze te gjere e te rrumbullaket poshte dhe me mai nga siper).

  Kono’pi(konu’pi) = mushko’na(= mushko’ia, mishko’ia) e ‘’konu’pit’’ = k – on(hyn) – opi = q – hyn – opi(vrim; thumb; sy, pamie, etj) = qe ben vrim, te shpon; -me greq. e sotme do qe: ‘pu – beni – opi’, perputhia si kudo eshte vetem me shqipen.

  Konopi’on, konopie’ra – [kono’pi – on(hyn)/ kono’pi – er(hyr);

  -mbaresat ’οn; er’ jan nga folia shqipe ’hy = i’ por te ndertume me zanore te tiera, ne kte raste me (o = on(hyn); e = er(hyr)); -greqishtia e sotme thot ‘beni’, si kudo perputhia eshte vetem me shqipen] = rrietat qe vinin rreth shtratit te fieties ne Egjiptin e lashte per te kap mushkonat.

  Afrodhiti – [afro – dita = ylli i mengjezit(qe lind afer dites); -me greq. e sotme do qe: ‘koda – mera’, asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] = aferdita, ylli i mengjezit; -ku fiala ‘die, dit’ eshte e permendur ne fialorin e greqishtes dhe te romes se lashte, dhe ‘afer, afro = a – fero = asht – fero(siell, afroi)’ po keshtu jan te permendura ne fialoret e greqishtes dhe romakes se lashte; -interpretimi i glutarve grek per kete fiale esht ni idiotizem(vetem ti lexoni dhe do qeshni sa here ti kuitoni).

  Zeus(= Posidon) – [ze – u(hy) – is = ze – hy – ish = hyn ze, ben ze, gjemon; -me greq. e sotme do qe: ‘foni – beni – ine’, asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] – perendia e gjemimeve dhe vetetimave; dhe: ”Posidon = po – si(shi) – d – on(hyn) = bo – shi – t – hyn = hyn shi(ui)”.

  Atina – [ati – in – a = Ati – yn – a(asht) = ati(zoti) – yn – asht; -me von u vu dhe emer femre ‘Athina’; -me greq. e sotme do qe: ‘pateras – mas – ine’, asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] – Athina.

  Ira – [ir – a = hyr – a = hyn, lind(= land, piell), krion, ben, prodhon; -me greq. e sotme do qe: ‘beni – ine’, si kudo perputhia esht vetem me shqipen] – Ara, Dhe, Dheu(teu, toka), land(=lind, piell, ben, prodhon).

  Deukalioni – [Dheu – ka – lioni = Dheu – qe – luan(tundet/shkatrroet); -me greq. e sotme do qe: ‘gi – pu – lioni(kunai)’; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen(veriore), se ‘gi(gji)(=Dhe,Toke)’ esht i dialektit te Ionve(fisit jugor te Illiris); -por tonin ne zhvillimin e Greqis se lashte e dhan Doret(gigenia) qe kishin zbrit ne Ioni ne 1200-900 para krishtit] – Shkatrrimi i dheut pas permbyties se madhe te koes se Noes(ndoshta ka pas lidhie edhe me renien e ndoni komete ne Toke).

  Dhimitra – [Dhe – mitera(= nena)] – perendia a Dheut; Dhe Mitera(Dheu Nen), atdheu, memedheu.

  Delfus – [del – fus = del(= nxier) + fut = barku; kerthiza e barkut; mitra; -nga kio ka mar kuptimin greqisht ‘a-delfus = vllezer = te ni barku’; -po keshtu: ‘delfin = del + fin = del + futet; -se delfini eshte e vetmia kafshe detare qe noton keshtu’] – qendra e sheit e gjith grekve te lashte qe ndodhei ne Epir(ku: delfus = barku; kerthiza; mitra).

  Gigeni’-[gi+geni=Toke(=Dhe)+lind=lind ne kte Dhe, vendas, autokton; -qe vertetoet edhe ni here nga greket e lashte te fisit Ion se shqiptaret e veriut(Doret=gigenia) jan autokton ne kto troie(ne kundershtim me theniet e ‘grekve’ te sotem)]= gigeni(gegeni, gegeri), i lind ne kte toke, vendas, autokton(si fialori etimolog. i greq. se lashte te ‘grekut’ Athanasios Frangulis, ribotim i 2007).

  Epir(=Epiri, zona e Epirit(nga Durrsi deri ne Preveze te ‘greqis’)) = [ep – ir(hyr) = ep(=ap, ip, hip = lart) + hyr = lart – hyr = vend i larte, vend malor; -a s’themi ne ‘Shqiperia e Eperme(= siperme)’; -ku: ‘eper = epir’ se diet qe ‘ë’ nuk ka ekzistuar ne lashtesi; -fiale e ngjashme me ‘Latin, Latiali’ qe queshin banoret e Romes se lashte qe banonin ne qytetet e sigurume ne lartesi te maleve Albane per rreth Romes se lashte, glua e te cilve u be glua baze romake dhe e gjith popuive latin(shiko fialorin ‘latino-ellinikon’ te grekut Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005); -‘Latin = lat – ine = lart – hyn’; -dhe ‘Latiali = lat – i(hy) – al – i(ish) = lart – hy – yll – ish = hyn lart, hyn lart ne ylla, banoin ne vende malore te larta(qytetet ne lartesi te maleve Albane perrreth Romes se lashte), -veriu shqiptar perdor ‘la, lat, ap, ip, ep, op = lart, ip, ep, op, -qe thot jugu shkiptar’].

  Apollon(= dia, dios, dillos, dielli, perendia kryesore ne greqin e lashte(illini=illiri)) = [ap – oll – on = ap(= ip, hip = lart) – yll – hyn = ylli mbi gjith yllat = Dilli, Dielli; -me greqishten e sotme do qe ‘pano – asteri – beni’] = perendia me e lart nga gjith perendite (fiala ka qen per Di-ellin = Die – ellin = yllin qe ben ‘die = dit; drit’; -fiala shkipe ‘Dielli’ ashte ma e plote se ajo greke ‘illios = dielli’, se ‘ylla’ ka plote, por ‘ylli’ qe ban ‘die = dit; drit’ eshte vetem ni ‘Dielli = Die-elli’; -ku ‘die = dit;drit’ eshte ne fialorin e greqishtes se lashte, dhe ne fialorin ‘latino-ellinikon’ te grekut Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005).

  Olimpi, Olimpos(= mali i shenjte dhe me i larti ne jug te Illiris, pran Detit Egje ne kendin midis Athines dhe Theselanikut) = [ol – im(in) – pi = yll(=lart) – hyn – be = lart hyn, ne yll apo Diell hyn = vend i shenjt qe i afroet shume zotit(duke mendu se zoti eshte larte); -me greq. e sotme do qe: ‘asteri – beni – kani’, perputhia si kudo eshte vetem me shkipen].

  Kremidhe(=qepa, kepa) = [kre – mi – Dhe = kre – be – në Dhe; -me greqishten e sotme do qe: ‘qefali – kani – gji’, -perputhia esht vetem me shkipen] = qepa(kepa, kapa, koka, -por ‘kephali = koka’ sot e perdorin ‘greket’, kurse ‘qepes’ i thon ‘kremidhe’ me fialen ‘kre’; -me kte emer ‘kremidhe’ e thon edhe shkiptaret e Makedonis e Kosoves); -diet ‘q’ u fut von ne shqipe nga Vaso Pasha(sipas librit mbi kongresin e manastirit).

  Ekkalips(=druri i ekkalipsit) = [ek(hek) – kalips = hek – mbulesen(lekuren), se druri i ekkalipsit, vazhdimisht e ek lekuren(=mbulesen = kalimen); -e perafert me fialen ‘apokalips = apo(hap) – kalips = hap – mbulesen = zbuloi; zbulim’; -me greqishten e sotme do qe ‘vgalo – to stroma/ -ose: vgalo – to dherma = ek – shtresen(lekuren)’; -‘ek = hek, heq’ eshte ne fialoret e greq. se lashte(Athanasios Frangulis, ribotim 2007), -ne greqishten e lashte ‘ek = vgalo, -ne greqishten e sotme’, kur ne shqip eshte ne te niten forme edhe sot].

  Akladhe(=dardha) = [a – kla – Dhe = asht – kla(qa) – Dhe = klan(qan) Dheu; -se kokrrat e dardhes(=dhardhes) jan si pikat e lotit qe bien nga syte; -Dardhe(=Dhardhe) = dha(=dhakri = lot) – ar – Dhe = dhakri(lot) – hyr – ne Dhe; -pra ka te nitin kuptim, por me fialen ‘dhakri’ qe sot e perdorin ‘greket’; -veriu shkiptar akoma perdor ‘kla=qa’ sikurse e perdor sot greku; -po keshtu veriu shkiptar akoma perdor si greku sot ‘ke(= qe) = dhe, edhe’; -qe tregon se veriu shkiptar qe ai qe i vuri vulen zhvillimit te glues greke dhe Greqis se lashte].

  Shenim: Ne lashtesi emri i Egjiptit ka ken ‘Pella = vend me diell(auto)’; -apo: pella = p – ell(yll; illios = diell) – a = ellin, illir’; -se illiret kishin koe qe kishin shku ne Egjipt; -‘Pella = Egjipt’ eshte ne fialorin latinisht-greqisht(autori grek Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005); -ndoshta nga ka dal edhe fiala ‘pellasgi’, se fisi jugor Illir (i Ionikve) kish shku ne Egjipt para 1200 se para Krishtit dhe ne 1100-900 para Krishtit ri dolen perseri ne Lindien e Mesme te dy fiset Illire(Illine)(Doret dhe Jonet); -edhe sot, kraina ne te mait te lumit Nile(ne anen e shkretetires) quet kraina ‘Toska’; -ni pies nga kta Illir te fisit Ionik qe kishin ikur qe me pare, u rikthyn me von perseri ne ‘Pelloponez’ me Danain ne krye.

  Kio duet te et edhe arsyia e emrit ‘Pellopones = Pello(= egjiptian) – p – on(hyn) – es = Egjiptian – b – hyn – eshte’; apo: ‘egjiptian-peninsula(=gadishull, -nga latinishtia); -si dhe orgjin e emrit ‘pellasgi = pella(Egjipt) – as – g – i(hy) = Egjipt – asht – q – hy’; -por kta egjiptian qen illiret qe kishin shku me pare ne Egjipt dhe u rikthyn ne Greqi(Illiri) me Danain, (para zbrities Dorike nga veriu illir ne Joni). Bile kta te kthyer nga Egipti, kerkonin per soin e tyre ne Athin, se u kishin then te paret qe ishin me orgjin nga Athina e Illiris.

  etj, etj, gjith greqishtia e lasht esht bashkim i fialve te thieshta illire ku u shtun dhe disa mbaresa, fenomen qe ndodhi kur u shkru glua e plot per her te pare, rreth 800 viet para krishtit.

  Vazhdoim me disa shembui te tier:

  Ballkan – [balli – k – an(= jan; hyn) = balli qe jan, ne ball qe hyn = balli(te paret) jan; -se dikur illiret ishin te paret (ishin balli(apo ‘illi = ylli’ i te gjithve)]- Ballkani, gadishulli i Ballkanit.

  Albani(shqiptar(illir); rrac e bardhe(si ili, si ylli)) = [alba – an – i(ish) = te bardh(alba) – hyn – ish; -thon se ‘alba = i bardh’ vien nga romakia(latinishtia); -por ne se themi se romaket gjeten Alban ne Shqiperin e sotme, ne Angli, ne Kaspik, dhe gjith qytetet e Latios qe ndodheshin ne lartesit e maleve Alban rreth Romes se lashte(glua e te cilve(glua Latine) u be si glua baze e Romes se lashte dhe e gjithe popive Latin) kio do te thot se ky emen(emer) qe illir dhe qe pararomak, ose ka ken emer i nit edhe per illiret edhe per romaket(se i niti trung qen, gjith Europa qe e trungut illir(illin), por kish edhe futie te fenikasve qe mereshin shume me tregeti(qe mendoi se (j)an çifutet e sotem)); -ku vet fiala ‘alba(= i bardhe) = al(yll) – ba = i ba si yll; i ndriçem, i bardhe = illir(illin)’; -ose: ‘alban = al(yll) – b – an(hyn)= yll-b – yn = i bardh; i ndritshem si ylli, rrace e bardhe, rrace illire = illir(illin)/ I pari = ylli’].

  Shenim:

  Deri sa fiala ‘il, ill; al, all; el, ell; ol, oll = yll’ eshte fiale vetem e shkipes, foliet ‘i = hy’ dhe ‘ri = ry’ qe kan formu gjith fialorin glusor jan te shkipes, folia ‘este = eshte’ dhe nyet baze ‘k, t’ qe marin piese ne ndertimin e fialve jane te shkipes, atere nuk ka askush te dreit ta pretendoi emrin ‘illir=illin’ perveç se shkiptaret. Edhe te tieret ne Europe jan te gjithe te trungut illire, por baza e ktij trungu jan shkiptaret(illiret e Ballkanit). Grupime te ndryshme te kti fisi, duke ietu te ndare nga niri-tietri, krijun zhvillim te diferencum dhe shume fiale i krijun te ndryshme nga niri-tietri, por baza eshte e nit, baza ne krijimin e gjithe fialve te thieshta jan elementet e me siperme qe shkipia i ka edhe sot ne perdorim, dhe se fiala ‘illin=illir’ vien nga fiala qe shqiptaret e kan ne perdorim ‘illi = ylli’, dhe: illin = ill – in(hyn) = ne ‘yll – hyn’ = ylli, te paret jane; -se illinet(illiret) ishin ylli, ishin te paret e te gjithve/ -dhe: illir = rrac e bardhe(si ylli qe zbardh e ndriçon = illir = alban).

  Ellin(=grek) = ellin(= illin = illir) = por eshte me dialektin verior te fisit te Dorve(=gigenia), sigurse ‘gegeni, -thot veriu shkiptar = gegeri, -ne jug; shqipni – shqiperi; emni – emri; i tyne = i tyre, -thot jugu; etj’; -ku ‘ellin = ell(yll) – in = yll – hyn = hyn ne yll, i bardhe si ylli/ esht i pari(ylli i te gjithve) = illin, illir’.

  Shenim: Ka ni lidhie midis fialve ‘balli, ballkan; illi(ylli); ellin, illin, illir; Dilli(dielli); -greqisht: illios(=dilli, dielli, -shqip); Pella = p – ell(yll; illios) – a = qe diell asht, qe illir ashte = emri i Egjiptit te lashte.

  Pra: ‘balli = b – all(yll) – i(ish) = ylli

 13. Agimi says

  ‘Trojanit’, qe s’di kush eshte, dhe te tjerve per dijeni:

  E verteta mbi shqiptaret dhe greket e lashte.

  Ni përpiekie për të ir në misteret e lindies së gjues(glu’es), ku vertetoet se shqipia(=illiria) eshte baza e gjuheve qe ne lashtesi, dhe ne glun illire ndikimin ma te math e ka dhene glua Dorike(gegenia) e fisit verior te Illiris.

  Shenim:Me falni lexus, ndoshta u veshtiresoi pak leximin se ini ambientu me ni shkrim disi me ndryshe, dhe une (j)am mundu ta shkrui si ne lashtesi (pa: ‘h, q, j, ë, nj’ qe (j)an fut me von ne shqipe, ku disa nga kto jan fut vend e pa vend). Kio menyr shkrimi gjene me let perputhien me greqishten e lashte dhe leteson zberthimin etimologjik te fialve.

  Baza ne ndertimin e fialve te thieshta jan: 1- dy foliet shqipe ‘i = hy’ dhe ’ri = ry’ te ndertume me gjith lloiet e zanoreve qe fialet te dalin te ndryshme e te dallushme nga nira-tietra; 2-eshte folia ndimese ‘este = eshte’ dhe 3- nyet baze te shkipes ‘k; t = që; të’. Kto folie dhe kto nye (j)an vetem te shqipes, prandai them se shqipia(illirishtia) eshte baza ne ndertimin e gjith gjuheve(gluve).

  Krii’mi i fialve te greqishtes se lasht spiegoet vetëm me shqipen e sotme dhe jo me greqishten e sotme, shum prei tyre vazhdoin te (j)en edhe sot në të nitën form në shqip(= skip), kur greqishtia e sotme nuk i ka fare në përdorim; -e nita gje ndoth edhe me glun romake.

  Greket e lasht (j)an dy fiset e aferta Ilire (Jonet ne jug edhe Doret(gegenia) ne veri) te cilet u bashkun rreth shek. 12 – 9 para Krishtit per arsye te zbritieve te mdha te Doreve(gegenia) dreit jugut, nga u dha emri ‘ellin = illin’ ne vend te ‘illir’ qe i thosh jugu. Qen Doret(= gegenia) qe dhan me von tonin gjith ‘Greqis’ se lashte, gje qe pohoet nga dy istorianet e lasht grek Irodoti e Thukidhidhi dhe vertetoet nga un ne kete fialor etimologjik te greqishtes se lasht, ku del se greqishtia e lasht s’eshte gje tieter veç se shqipe(= ilirishte) dhe bashkim i fialve te shqipes, fenomen qe ndodhi ne ko’en e lindies se shkrimit dhe formulimit te gjues(glus) se shkrume, ku u shtun dhe disa mbaresa.

  Emri ‘grek’ u dha me von nga romaket.

  Emri i lasht eshte ‘ellin = illin, illir’, por eshte me dialektin e gegenis(= Doret), te cilet edhe sot perdorin me shume ‘i,in’, ndai jugut qe perdor me shume ‘i,ir’, si: ‘gegeni, shqipni, emni, -veriu = gegeri, shqiperi, emri, -jugu i Shqiperise’.

  Shenim: ellin = illin(= illir) = ill – in(= ill – ir) = yll – hyr = ne ‘yll – hyr’ = ylli, te paret jan;(sikurse esht dhe: ballkan = ball – k – an(hyn) = ne ‘ball-q-hyn’ = balli, te paret jan(hyn)’, -se dikur illiret ishin te paret(ylli; balli)); -ne edhe sot themi ‘ai eshte yll = eshte I pari, eshte me I miri’; -dhe ‘illin = rrace e bardhe(si illi=ylli)’.

  Greket e lasht(illinet = illiret) kishin dy fise ‘Doret dhe Ionet’, kto dy fise edhe sote i kane vetem shkiptaret, por istoria asht shtremberu deri me sote.

  Qe shkiptaret jan illiret(illinet) vertetoet ne menyre te dy fishte:

  1-nga vet fiala ‘ili, ylli’ nga ku formoet fiala ‘illir=illin’ qe eshte fiale vetem e shkipes.

  2-nga fakti qe: eshte shkipia ajo qe ka edhe sote gjith elementet baze te formimit te glues, eshte shkipia e vetmia qe ka edhe sote dy foliet baze te shumfishimit te glues, foliet ‘i=hy’ dhe ‘ri = ry’, folien ‘eshte’ te ndertume me te gjitha format dhe me te gjitha lloiet e zanoreve: (a, ash, ashte(veriu shkiptar); -e, esh, eshte(laberia); -o, osh, oshte(Shkiperia e mesme); -i, ish, ishte, -e perdorin te gjithe, etj forma te shkurtume derivate te ksai folie. Eshte shkipia ajo qe ka edhe sote nyet baze ‘k, t = që, të’. Dikush (filo grek apo filo serb) ne ni debat ne komentet posht artikuive qe u botun mbi glun shkipe ne disa gazeta, tha: folia ndimese ‘eshte’ i perket latinishtes dhe jo shkipes; -i kerkova te me thosh se: ‘kush e perdor kete folie ne te gjitha format dhe me te gjitha zanoret ashtu si e perdorin shkipetaret ???’, -por s’mora pergjigje.

  Gjithe Europa eshte pielle e trungut illir te Ballkanit. Ne njofim hapien illire te shek. 11-9 para Krishtit, pastai apien illire me Alexandrin e Math, pastai apien illire me qender ne Rome, por para ktyre ka patur pa tieter edhe disa apie te tiera illire me qender illiret e Ballkanit.

  Gjithe Europa eshte e trungut illir te Ballkanit, me vone(pas shek. 10 te para Krishtit) pati dhe futie te fenikasve nga Lindia e Mesme dhe nga Afrika e Veriut, qe mereshin shume me tregeti qe ne lashtesi dhe qe duet te ene Ebret(çifutet e sotem). Me von kto vende te fenikasve u kapen prei illirve te Ballkanit dhe me vone prei illirve me qender ne Rome.

  Ne istorin e lashte greke qe behet ne shkollat e mesme greke(ne Likio), ne kapitullin mbi romaket thuhet: Romaket e quiten ‘detin Ion = mare nostrum’, -pra deti Jon, emer qe e kishin ven me pare shqiptaret(illiret).

  Ne faqet 45 – 100 te gramatikes se gjues se lashte greke, thuet se: greket e lashte e thirrnin niri – tietrin me ‘o’, ‘o Perikli, o Akili’; -tradit qe edhe sot e kan vetem shqiptaret, pavarsisht se gjutaret e sotem ‘shqiptar’ e kan hek(ek) rasen thirrore nga gramatika e gjues se sotme shqipe, ashtu siç kan be me zhdukien e shume fialeve fialformuse te shqipes se veriut qe i kan zhduk nga fialori i sotem i shqipes, duke prish dhe piesen tieter te mbetur ne fialor, duke zvendesu ‘i’ me ‘j’, duke shtu kot ‘h, ë, nj, etj’, kan be ç’esht e mundur per ta largu sa me shum greqishten e lashte nga shqipia, per ta mbulu te verteten, qe greket e lashte jan shqiptar(illir).

  Dhe vet emri ‘ellin = illin = illir’, por esht me dialektin verior te fisit te Dorve(= gigeni), te cilet perdorin kryesisht ‘i,in’ ndai jugut qe perdor me shum ‘i, ir’, sikurse ‘gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug; -shqipni, ne veri = shqiperi, -ne jug; -emni, -ne veri = emri, -ne jug’. Doret(gigenia) paten zbritie dreit jugut ne vitin 1200-900 para Krishtit, sipas dy istorianve lashte greke te shek. 5 para Krishtit qe beet ne istorin e lashte greke ne shkollen e mesme Likio te Greqise, pra sipas Irodotit e Thukidhidhit(faqe 77-78 e istoris se lashte greke te Likios, botim i 2007-2008).

  Athina ka te dreit per Makedonin, por ‘greket’ duet te pranoin me pare qe jan shqiptar(=illin = illir). Emri ‘illin’ eshte ‘illir’, por ne dialektin e Doreve(=gigenia), sikurse: ‘shqipni, gegeni, emni, illini(ellini), i tyne’, -ndaj jugut qe thot ‘shqiperi, gegeri, emri, illiri, i tyre, etj’.

  Ne fialorin latinisht-greqisht te ‘grekut’ Stef. Kumanudhi, ribotim i 2005, faqe 654, fiala ‘Macedonianus’ thuet: 1- Makedonasit kan ne fuqi ligjin mbi diemte(kur lind dial feston e gezoin te gjith, dhe trashgimnia i kalon diemeve). Por kio tradit edhe sot e ksai dite eshte tradit vetem e shqiptarve.

  2- Simboli makedon i Diellit ne flamur tregon simbolin illir(ill – ir = yll-hyr = ne yll hyn = eshte yll,

 14. Pirua says

  Lexus, kini kujdes se shumica qe dalin ktu per komente jane te agjentures serbe dhe dalin per ti fryr sherrit.

 15. ujku says

  Si Greqia etj i shikojne Shqiptaret si kercenim. Ata kane me frike se sa ne. I druhen bashkimit te Shqiperise se Madhe.

 16. haxhi kosova says

  Mik e kemi ate kur na ndihmoj ne ditet e veshtira ky eshte Anglo Amerika, kurse armik eshte dhe do te mbetet greku dhe serbi pergjithmon

 17. Arben says

  BOJKOT MALLRAVE GREKE.

  1. BANKAT TIRANA, ALFA, EMPORIKI E GJITHE TE TJERAVE.
  2. PAKETAT KARELIA SLIMS
  3. AMC DHE VODAFONE.
  4. PIJET AMITA
  5. PATATINAT LAYS..

 18. Arben says

  RESPEKT PER PUNEN.

 19. Bujar Shurdhi says

  pa mendohu edhe nje here……apo je vetem me te teten klas….viti 1997 nuk mund te hrrohet trupat greke hyne me tanke ne Gjirokaster dhe ne vitin 1999 nuk mund te harrohet per shqipetaret genocidi serb

 20. Bujar Shurdhi says

  Shpejt po harron…… genocidin grek kundra shqiptareve ne Cameri , sulmin e trupave greke ne drejtim te Shqiperise ne vitin 1949 , sulmet nga komandat greke ne vitin 1994 ne piken kufitare ne Peshkepise ne Gjirokastetr esdhe , futjen e tankeve greke ne vitin 1997 ne Gjirokaster, kjo kujtese ndoshta te mjafton

 21. albani says

  po osht normal qe e dingjermania se gjermania ka faj qe po i jep grekut pare gjaja qe greqia ska bugjet kjo osht loj e grekut se greku ka me tradhtu evropen sikur Tito ne jugosllavi e athershme e greku me pare te gjermanis po vret te burgosur shqiptar kjo osht jashtnjerzore turp per evropen po skanfaj se duhet me hi turku nereqi memar greqinse nryshe nuk ka zgjidhje tjeter

 22. kastriot says

  rrreziku me i madh i shqiptareve jane vetvetja si dhe shqiponjes qe nuk i ben gje askush por vetem se sqepi i saj.

Comments are closed.