Viron Bezhani, presidenti i ri i KOKSH

Olimpizmi zgjedh kreun pa polemika. Objektivi i ri: Rivendosja e marrëdhënieve me shtetin

Ermal Kuka

Viron BezhaniViron Bezhani është zgjedhur presidenti i ri i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, në Asamblenë e 17 të Përgjithshme Zgjedhore të këtij institucioni. Në kundërshtim me ngjarjet e shëmtuara që kanë shoqëruar Asambletë e këtij institucioni në të kaluarën, këtë radhë zgjedhjet kanë kaluar në mënyrë shumë paqësore dhe me klimë mirëkuptimi, diçka e veçantë në fakt po të mendohet se gjatë viteve të fundit, KOKSH ka pranuar aderime të dyzuara për Federata të ndryshme sportive, që ka sjellë edhe konflikte të hapura. Caktimi i Bezhanit në postin më të lartë të KOKSH ka qenë edhe sinjali i parë i një ribashkimi me ministrinë që mbulon sportin në vendin tonë, pasi presidenti i ri bëri të qartë menjëherë se detyra e tij e parë ishte rikrijimi i marrëdhënieve mes KOKSH dhe shtetit, që në vitet e fundit kanë qenë thuajse joekzistuese.

Presidenti

Në zgjedhjet për president të KOKSH, ku në drejtim në vitet e fundit me udhëzim të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar ishte Ela Tase, kandidatët ishin tre, por para garës, gjatë fjalimit të prezantimit, u tërhoq Martin Biba, i cili njëkohësisht akuzoi KE-në se kishte shkelur statusin. Kështu, rivalë në këtë garë mbeten dy kandidatët që në mandatin e kaluar kanë qenë pjesë e Komitetit Ekzekutiv të këtij institucioni, Genc Boga (kryetar i Komisionit Juridik), si dhe Viron Bezhani (kryetar i Komisionit Teknik). Zgjedhja e olimpizmit shqiptar ra mbi këtë të fundit, me një fitore të thellë, 48 vota ndaj 21 të kandidatit rival. Por pas zgjedhjes së tij, Bezhani bëri të qartë menjëherë se do të kërkonte bashkëpunimin e të gjithë atyre që dëshironin të kontribuonin për rritjen e nivelit të sportit shqiptar. “Kjo është fitorja e të gjithëve, e të gjithë Komitetit Olimpik. Detyra jonë kryesore është që të bashkohemi të gjithë bashkë, për të ecur përpara, që të marrim maksimumin nga sporti”, ishin fjalët e ish-presidentit të Federatës Shqiptare të Mundjes dhe shefit të delegacionit shqiptar në Londër 2012. “Duhet të bëjmë të mundur që të funksionojë sa më mirë trekëndëshi Federatë-KOKSH-Ministri”, ishte premtimi i tij për këtë mandat. Duhet kujtuar se ndonëse me një statut të miratuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, KOKSH nuk është mandatuar nga ministri përkatës për Sportin në mandatin e fundit, ndërsa nuk figuron as i regjistruar në gjykatë. Zgjidhja e këtij ngërçi në marrëdhëniet me shtetin do të jetë edhe detyra e parë e Bezhanit. Ndërkohë, pas një gare shumë të ngushtë, zëvendëspresident i KOKSH u zgjodh Gjergj Ruli, i cili fitoi në garën përballë Vojo Malo.

Komiteti Ekzekutiv

Nëse Flobens Dilaveri u zgjodh pa rivalitet si kandidaturë e vetme për postin e Mbajtësit të Thesarit, një garë mjaft e ndezur ishte ajo për postet e 8 anëtarëve të Komitetit Ekzekutiv nga 18 kandidatura të paraqitura. Në fund, janë rikonfirmuar në detyrë Ela Tase (e cila ishte pjesë e KE-së para se të merrte postin e presidentes pas largimit të Agim Fagut), Gëzim Panariti, Majlinda Pilinci dhe Skënder Anxhaku, ndërsa emrat e rinj në KE janë Agron Cuka, Erald Dervishi, Gjergj Leqejza dhe Ilir Gusho. Duhet theksuar se në Asamble nuk morën pjesë Federata Shqiptare e Futbollit, Federata e Alpinizmit dhe Federata e Dansit Sportiv. Ndërkohë, u zyrtarizua edhe anëtari i ri i KOKSH, Federata e Rafting, një sport i ri që po fiton mjaft popullaritet në vendin tonë.

 

 

Kandidatët për president

Viron Bezhani   48 vota

Genc Boga  21

Martin Biba u tërhoq

Vota të pavlefshme   2

 

Kandidatët për Zv./President

Gjergj Ruli     37 vota

Vojo Malo  34

 

Kandidat për Mbajtës të Thesarit

Flobens Dilaveri     57 vota

Vota të pavlefshme   14

 

Kandidatët për Komitetin Ekzekutiv

Ela Tase   59 vota

Agron Cuka 41

Gjergj Leqejza  37

Ilir Gusho 35

Gëzim Panariti  33

Erald Dervishi  32

Skënder Anxhaku 31

Majlinda Pilinci     30

Labo Çapo  29

Erzen Breçani   28

Stefan Rrufa    26

Elez Gjoza 25

Vladimir Gjonaj 23

Agim Çiraku     22

Hyrmete Gjetaj  20

Alketa Çaushi   17

Linda Spaho     5

Genti Malko     3

 

4 Comments
 1. nuri says

  Bezhani, President pacavure. Vetem kjo kohe mund ta pranoje.

 2. renata says

  Pune sporti(qefi), kot fare!!!!!!!!!
  Bello, Stavri prej 16 vjetesh do te vazhdoj te jete pronar I KOKSH-it edhe kater vjete te tjera.
  Delfinet e tije te rinje jane Bezhani hallexhi qe bubron per ndonje lek me nje matrapaz te quajtur Flobi Dilaveri

 3. miri says

  A eshte e mundur te shkruaj dikush mire per zgjedhjet e reja te Stavri Bellos ne koksh?
  jam shume kurioz te lexoj dicka pozitive per hajdutin e thesarit te kokshit, matrapazin Dilaveri.
  Po per Bezhanin president, qe dikush e ka quajtur “hallexhi” e nje tjeter “pacavure”.
  Te lumte o Bello!, por te jesh I sigurt qe Rama do te groposi.

 4. teodori says

  Turpi i vendit tone qe bejne kariere keta donkishota medioker.gjynaf per shtetin qe po bejme.

Comments are closed.