Londër, gjendet një mesazh i koduar i dërguar 70 vjet më parë

Gjendet një mesazh i koduar i mbetur mister prej më tepër se 70 vjetësh. Në qytezën Surrey, afër Londrës, janë gjetur mbetjet e një pëllumbi korrier, e bashkë me to dhe një mesazh i koduar. Sipas ekspertëve të qendrës së Kriptografisë në Mbretërinë e Bashkuar mesazhi i përket periudhës së Luftës së Dytë Botërore, por është tepër i vështirë për tu dëshifruar. Testi i tij është si më poshtë:

AOAKN HVPKD FNFJW YIDDC

RQXSR DJHFP GOVFN MIAPX

PABUZ WYYNP CMPNW HJRZH

NLXKG MEMKK ONOIB AKEEQ

WAOTA RBQRH DJOFM TPZEH

LKXGH RGGHT JRZCQ FNKTQ

KLDTS FQIRW AOAKN 27 1525/6

23 nëntor 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

2 Comments
  1. F.Rushi says

    jepjani fari balliut ta deshifroje si euridit koke math qe eshte edhe sandri ndihmes i tij, ngaqe din shume gjuhe te huaja..

  2. shqiptari says

    Vetem Doktoret mund ta deshifrojne.Ata kane njohuri ne Infot e Inteligjentes.

Comments are closed.