“McDonald’s” bëhet vegjetarian

“McDonald’s”, zinxhiri më i madh në botë i ushqimit të shpejtë fast-food, do të hapë restorantin e vet të parë vegjetarian. Ky restorant do të hapet në Indi, Punjab. Pas hapjes së një ‘McDonald’ vegjetarian, sipas përfaqësuesve të kompanisë, qëndron përpjekja për të fituar një treg më të gjerë në botë, duke përfshirë edhe ata persona që nuk e konsumojnë fare mishin.

“McDonald’s 271 dyqane vetëm në Indi, ndërsa në botë numëron rreth 33 mijë të tilla. India është një vend i madh dhe përbën një potencial të rëndësishëm tregtar për gjigantin e fast- food-eve në botë, por fast-food popullor në këtë vend është dashur të shmangë mishin e lopës, duke qenë se lopa në Indi konsiderohet e shenjtë, dhe të derrit, që përbën një tabu për myslimanët. Mbetet për t’u parë sa i suksesshëm d të jetë ‘operacioni’ i fundit i ‘McDonald’s’ në indi.
5 shtator 2012 (gazeta-Shqip.com)

 

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.