Kinë, ndërtohet kopja e shëmtuar e “Harkut të Triumfit”

Punimet janë drejt fundit, por të shumtë janë personat që nuk arrijnë të shohin diçka të bukur pas imitimit të Harkut të Triumfit të Suzhou, në provincën e Shangait, në Kinë.

Struktura e njohur si “Porta e Lindjes” është 300 metra e lartë dhe duhet të simbolizojë ngritjen ekonomike orientale, por për disa ajo duket si “një palë të brendshme gjigande”.

Ndërtesa në të vërtetë është një gradaçel, me 74 kate dhe përllogaritet të ketë kushtuar rreth 4,5 miliardë yuan, rreth 560 milionë euro.

5 shtator 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

1 Comment
  1. D. Sevo says

    Sido qe te jete eshte kopje e nje vepre Franceze.

Comments are closed.