Studimi, Amazona “fabrikë” natyrore e reve

Pyjet e Amazonës sillen si një fabrikë natyrale e reve. Ky ka qenë përfundimi i një studimi të realizuar nga një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë, të koordinuar nga Instituti “Max Planck”, i publikuar në revistën “Science”.

Sipas studimit, parcelat e pasura me kripëra të potasit (të përftuar nga bimët) favorizon shtimin e grimcave që formojnë retë. Studimi ndihmon për të kuptuar dinamikën e atmosferës dhe rolin e aerosolit në efektin serë.

1 shtator 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.