Soros, një nga simpatizantët e paktë të Facebook

Dhjetëra fonde investimesh publikuan të dhënat mbi aksionet që kishin nën zotërim deri në fund të qershorit të këtij viti, por shumë pak prej tyre qenë ngacmuar nga ideja e blerjes së aksioneve të rrjetit të komunikimit shoqëror Facebook, njofton Reyters.

George Soros, Steve Cohen dhe qenë nga të paktët që treguan se kishin blerë nga Facebook. Investitorët e tjerë thuhet se kanë vënë bast për rrëzimin e kompanisë së Mark Zuckerbergut.

Aksionet e Facebook kanë rënë me 46 për qind që nga 18 maji, kur u shitën fillimisht për 38 dollarë. Ato aktualisht kushtojnë më pak se 20 dollarë për copë.

Facebook u kuotua në bursë për 100 miliardë dollarë në fillim ndërsa shitja fillestare nënkuptonte detyrimin e blerësve për t’i mbajtur aksionet deri së paku më 16 gusht. Tani që afati skadoi, aksionet e Facebook pritet të ulen më tej.

16 gusht 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.