Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Katërshja europiane, takim për krizën

Franca, Italia, Spanja, Gjermania tensione para takimit të BE-së

Në Romë do të mbahet një samit i vogël i katër vendeve të BE-së, ndërkohë që situata financiare e tyre sa vjen e keqësohet.Franca, Spanja dhe Italia duan në një formë apo tjetër para nga Gjermania, por Kancelarja Merkel nuk lëshon pe. Nevojat në Spanjë dhe Itali ndërkohë janë të mëdha. “Shpenzimet e obligacioneve shtetërore nuk mund të përballohen edhe shumë gjatë nga Spanja”, pranoi sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Bankave Spanjolle (AEB), Pedro Pablo Villasante, në prag të takimit të nivelit të lartë të katër vendeve më të rëndësishme në zonën e euros në Romë. Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, nuk ka nevojë vetëm për afro 100 miliardë euro për të mbështetur bankat që në Spanjë, por ai kërkon urgjentisht gjetjen e blerësve për obligacionet e qeverisë spanjolle.

Për to Spanja duhet të paguajë norma rekorde të interesit në tregun e lirë. Po kështu, është rritur edhe kostoja për obligacionet e qeverisë italiane. Prandaj, Kryeministri Mario Monti, si nikoqir i takimit të nivelit të lartë, ka propozuar që partnerët europianë të blejnë bono të qeverisë italiane. Monti dëshiron tani të arrijë të bindë Bankën Qendrore Europiane, që si në vitin e kaluar të blejë masivisht borxhet e qeverisë italiane dhe spanjolle. Por Banka Qendrore Europiane heziton, për shkak të rreziqeve të mëdha për bilancin e vet. Prandaj, kryetari i bordit drejtues, Benoit Coeure, propozon që financimi i bonove qeveritare të merret përsipër nga fondi për shpëtimin e vendeve të euros. “Fondi EFSF i ka mjetet e nevojshme për ta bërë një gjë të tillë”, thotë Coeure. Por blerjen e letrave me vlerë të borxhit nga ana e EFSF, tani dëshiron ta shmangë Monti, edhe pse fillimisht kjo ishte propozuar nga vetë ai. Gazeta italiane "Corriere della Sera", shkruan se Monti i trembet një aksioni shpëtimi nëpërmjet fondit të emergjencës. Një aksion i tillë mund t'i kushtojë humbjen e postit. Kjo, për faktin se kritikat ndaj qeverisë së tij janë gjithnjë e më të zëshme në Itali. Partitë, të cilat deri tani e kanë mbështetur atë aktualisht, refuzojnë për të miratuar një reformë të rëndësishme për tregun e punës. Sipas raporteve të mediave italiane, Monti mund të detyrohet të japë dorëheqjen nëse Italia do të ketë vërtet nevojë për ndihmën e fondit të shpëtimit. Pastaj Italia në vjeshtë do të kishte zgjedhje të reja. "Vendet që bëjnë përpjekje nuk duhet të dënohen me nivele jonormale të larta të borxhit", thotë Monti, i cili e sheh si detyrim që Europa të japë ndihmën e saj. Gjermania nuk e mbështet propozimin e Kryeministrit italian, Mario Monti. Merkel hedh poshtë, siç ka ndodhur herën e fundit në Samitin e G20-s, bashkimin e çfarëdo lloji të borxhit ose detyrimi për borxhet e vjetra. Merkel tha javën e kaluar, gjatë një fjalimi në një mbledhje të partisë së saj konservatore, se përgjegjësia e përbashkët mund të ekzistojë vetëm në qoftë se do të ketë edhe kontroll të përbashkët.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore