Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Italia dhe Spanja, rekord në përqindjet e huamarrjes

Kriza 

Përqindja e marrjes së huas për Spanjën është rritur në shkallën e saj më të lartë që nga hyrja e saj në eurozonë, pra praktikisht që nga krijimi i monedhës së përbashkët. Kjo përqindje ka arritur në 6.81% dhe tashmë i gjithë optimizmi i rritur në fillim të javës, për shkak të marrjes së paketës së shpëtimit nga ana e Spanjës, ka rënë dhe është zhdukur. Por në një gjendje të vështirë dhe thuajse sa Spanja është edhe Italia me përqindjen e huas që ka prekur 6.21%, çka përbën një rrezik shumë të madh. Të shumta janë tashmë edhe parashikimet, se nuk do të kalojë shumë kohë kur Italia do të kërkojë ndihmë financiare nga BE-ja dhe FMN-ja, si në rastin e Spanjës. Kjo, edhe pse autoritetet italiane e përjashtojnë plotësisht një gjë të tillë dhe pavarësisht problemeve, ekonomia italiane është ekonomia e tretë në vendet e Bashkimit Europian.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore