Shpohet tuneli i Krrabës, sot ceremonia

Vepra me vlerë 280 milionë euro do të përfundojë pas vitit 2013.

Dy tunelet e rrugës Tiranë-Elbasan janë hapur dhe grupet e punës që kanë shpuar në dy drejtimet janë takuar, bën të ditur Ministria e Transporteve. Kryeministri Sali Berisha kreu shembjen simbolike të “perdes” ndarëse. Perdja është ndërtuar në pikën ku dy grupet e punës janë takuar për herë të parë për hatër të ceremonisë simbolike të çarjes.

Tuneli i hapur do t’i nënshtrohet fortifikimit me beton, shtrirjes së kanaleve kulluese si dhe shtrimit final të dyshemesë me asfalt, ndërsa e gjithë rruga Tiranë – Elbasan pritet të hapet për trafikun rreth vitit 2014.

Projekti i kësaj rruge pritet të kushtojë deri në fund rreth 280 milionë euro, të cilat qeveria shqiptare i ka marrë borxh në disa vende arabe.

9 qershor 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.