Yjet e Rrugës së Qumështit, rreth 11.4 miliardë vjeç

Sa vjeç janë yjet e Rrugës së Qumështit? Fal një metode të re të përllogaritjes së moshës së yjeve, një grup shkencëtarësh të udhëhequr nga Jason Kalirai, i “Space Telescope Science Institute” i Baltimorës në SHBA, kanë arritur në konkluzionin se pjesa e jashtme e Rrugës së Qumështit është rreth 11.4 miliardë vjeç. Studimi është publikuar në revistën Nature. Përllogaritjet do të ndihmojnë në marrjen e informacione të vlefshme për evolucionin e gjithë galaktikës, pjesë e së cilës është edhe sistemi diellor.

31 maj 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.