Ndahet nga jeta maestro Agron Aliaj

Mjeshtri i baletit shqiptarë ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare, disa javë pas një aksidenti automobilistik

Ndahet nga jeta koreografi Agron Aliaj. Mjeshtri i koreografisë shqiptare ndërroi jetë në spital, ku ndodhej pas një aksidenti rrugorë të ndodhur më 7 mars të këtij viti. Ditën e aksidentit, maestro Aliaj po punonte për premierën e re që ishte parashikuar të shfaqte në Teatrin e Operas dhe Baletit, në fund të marsit, “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë. Pas provave të gjata, në mbrëmje, teksa kalonte trotuarin në qendër të kryeqytetit, një makinë e ka përplasur duke i shkaktuar dëmtime të rënda. Megjithë përpjekjet e mjekëve 79-vjeçari Aliaj nuk u ka mbijetuar plagëve dhe ka ndërruar jetë mesditën e sotme. Maestro Aliaj ka një karrierë 50-vjeçare në Teatrin e Operave dhe Baletit.

Krijimtaria e mjeshtrit të skenës shqiptare

Jeta e baletmaestros Agron Aliaj ishte e destinuar plotësisht t‘i dedikohej artit të bukur të baletit. Për mjeshtrin e skenës, të bërit art ishte një dhunti ku njeriu ka aftësinë të shprehë botën dhe ndjenjat në tërë vizionin dhe labirintin e jetës njerëzore. Ai ka realizuar disa kryerole të literaturës së baletit kombëtar dhe atij botëror: “Halili dhe Hajrija” (1963), “Delina” (1964), “Cuca e maleve” (1970), apo tek baletet klasike: “Kujdesi i kote” (1957), “Romeo dhe Zhulieta” (1957), “Franceska da Rimini” (1962), “Lola” (1958), “Paganini” (1963), “Fadeta” (1960), etj. Pas realizimit të shumë valleve dhe numrave koncertore, është autori i shumë baleteve kombëtare, si: “Cuca e maleve” (1970), “Tokë e pamposhtur” (1977), “Para stuhisë” (1982), “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë”, “Halili dhe Hajria” (1966), si dhe baletet klasike “Zhizel” (1988), “Don Kishoti” (1990), “Romeo dhe Zhulieta” (1996), “Hirushja” (2002), “Katedralja e Parisit” (2003) etj. Është nderuar me Çmimin e Republikës dhe mban titullin e lartë “Artist i Popullit”.

17 maj 2012 (gazeta-Shqip.com)

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.