Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

“SOS” për një platformë akulli në Antarktidë

Alarmi vjen nga një shkencëtarë gjerman dhe një britanik

Platforma e akullit të Filchner-Ronne, që ndodhet pranë një gjiri në zonën veri-perëndimore të Antarktidës, rrezikon të shkrijë brenda këtij shekulli.

Për pasojë ajo nuk do të veprojë si barrierë për të frenuar shkrirjen e akujve që ndodhen pas tij.

Të paktën ky është konkluzioni i dy studimeve të publikuar në “Nature” dhe  “Nature Geoscience”, të koordinuar nga gjermani Hartmut Hellmer i Institutit Alfred-Wegener dhe britaniku Martin Siegert, i universitetit të Edimburgut.

15 maj 2012 (gazeta-Shqip.com)

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore