Ndryshe

Dietat, ku përfundon yndyra jonë kur humbim peshë?

Shumica mendojnë se kthehet në energji ose bëhet muskul. Ose që dëbohet me feçe. Por, e vërteta është ndryshe Bota është e fiksuar me dietat dhe idenë e humbjes së peshës, por shumë pak e dinë se ku përfundon yndyra kur mbajmë dietë. Ideja më e zakonshme është se yndyra është konvertuar në energji (por kjo nuk është e mundur sepse do të shkelte…
Me shumë...

Si të mbroheni nga aromat e këqija në një udhëtim të gjatë

Qoftë avion, autobus, ose tren kur ju duhet të udhëtoni në distancë të gjatë, ju rrezikoni të djersitni dhe rrjedhimisht të mbani erë të keqe. Ndryshimet e shpeshta të temperaturës janë gjithashtu bashkëpunëtorë, kur kalojmë nga një dhomë me ajër të kondicionuar në nxehtësinë e jashtme. Por a mund të bëhet diçka për të parandaluar këtë, duke hequr…
Me shumë...

Dikur edhe Nju Jorku ka qenë një fshat! (Foto)

Nju Jorku sot është një nga vendet më të zhvilluara, ku ngrihen kulla nga më të lartat në botë. Gjithsesi, shumë pak njerëz e dinë se shumë vite më parë, ky vend ka qenë thjesht tokë bujqësore, ku ngriheshin disa ferma. Muzeu i koleksionit online të Qytetit të New Yorkut zbulon një sërë fotosh që tregojnë se si dukej qyteti në atë kohë.…
Me shumë...

Çfarë i ndodh trupit nëse mungon vitamina B12?

Sasi të pakta të kësaj vitamine mund të jenë burim i disa problemeve. Veçanërisht në rrezik janë ata që marrin ilaçe të caktuara për një kohë të gjatë, për shembull për kolesterol, diabet ose stomak. Njihet si vitamina e “veganëve”, e cila rrezikon të jetë e paktë nëse ushqimi me origjinë shtazore është plotësisht i përjashtuar nga dieta. Por…
Me shumë...

Marinari i parë i verbër që kalon Paqësorin pa ndërprerje (Foto)

Në vitin 2013 ishte një balenë që e ndaloi atë (duke rrezikuar jetën e tij në një anije). Por ai nuk u dorëzua. Dhe sot mund të festojë. Mitsushiro Iwamoto, 52 vjeç, është marinar i parë me dëmtime në shikim, që ka përfunduar kalimin e Oqeanit Paqësor pa ndërprerje. Rreth 8.700 milje (rreth 14.000 km) në shoqërinë e Doug Smith-it, udhërrëfyesi…
Me shumë...

Komunikimi nëpërmjet rrezeve të dritës

Valët radiofonike përdoren në shumicën e pajisjeve që komunikojnë nëpërmjet frekuencave për të shkëmbyer të dhënat. Por, informacioni në rritje mund të ngadalësojë procesin. Me mbështetjen e Fondacionit Kombëtar të Shkencës, një shkencëtare po përdor komunikimin me rrezet e dritës për të transmetuar informacionin. Siç njofton korrespondenti…
Me shumë...

Shoferi humb jetën, makina përplaset me trafikndarësen (Video)

Një drejtues mjeti ka humbur kontrollin e makinës përgjatë një autostrade, pasi ka pësuar një problem shëndetësor, që dyshohet të jetë një atak në zemër.  Ngjarja ka ndodhur në autostradën Milano-Venezia, në zonë e Caldieros. Automjeti ka ecur për disa minuta ngjitur me trafikndarësen, rreth një kilometër, siç shihet edhe në video, më pas ka…
Me shumë...

Tentuan t’i grabitin, kampionia e boksit ndalon keqbërësit

Një çift u sulmua nga një duzinë grabitësish ekstra komunitarë, në daljen e një restoranti në Carpi, në provincën e Modenës, Itali. Qëllimi i kriminelëve ishte vjedhja e iPhone dhe portofolit dhe për këtë arsye, pas disa fjalësh në gjuhë të huaj, ata sulmuan djalin, e hodhën në dysheme dhe e gjuajtën në fytyrë. Por ata u ndaluan nga vajza, një…
Me shumë...

Mbretëresha, e papërmbajtshme mbi kalë (Foto)

Një takim që Mbretëresha Elisabeth nuk heq dorë, është ai me kalin e saj. Pothuajse çdo mëngjes Monarkja vesh çizmet dhe ngjitet mbi shalë, gati për një shëtitje në pyll, ndërsa Princi Filipp e ndjek atë në një karrocë. Dhe kush e di nëse edhe në ditën e 93 vjetorit të lindjes, Madhëria e Saj arriti të shkurtojë kohën ​​midis festimeve, për zakonin…
Me shumë...

Elena një shkrimtare e dhunuar

Ka një mit rreth martesës së poetit meksikan Octavio Paz, nobelist i vitit 1990, dhe shkrimtares së shquar meksikane Elena Garro. Kjo martesë ka ngelur si një shembull kulmor i traditës patriarkale kundër lirisë së gruas, i forcës kundër dobësisë, i jetës publike kundër jetës shtëpiake, i kujtesës kundër harresës. Thënë më qart: Paz kundër Garro.…
Me shumë...