Koment

Deri kur me konvikte diplomatike?

Gati si në befasi, ka rënë një urdhër i ministrit në detyrë, Gent Caka, që shkarkoi një dyzinë “diplomatësh”. Mbase ky urdhër nuk bëri jehonë, si i tillë në vetvete, por ishte tejet interesante lista e atyre që ishin shndërruar në përfaqësues të shtetit shqiptar në shumë vende të botës. Në të vërtetë ky urdhër ishte një zhbërje e një…
Me shumë...

7 arsye pse “kthimi i vizave” nuk do të funksionojë!

Parlamenti hollandez votoi me shumicë votash rikthimin e vizave me Shqipërinë për shkak të kriminalitetit të rritur shqiptar….!!! 1- Kriminelët në asnjë rast dhe rrethanë nuk kanë vuajtur për viza. Nëse vizat do të pengonin krimin atëherë në Britaninë e Madhe, me të cilën vizat janë në fuqi, krimi shqiptar do të ishte zhdukur. 2- Ata që…
Me shumë...

Reforma, “3D” në PDK

Duke u nisur nga titulli, kureshtja e lexuesit gjithsesi do të bjerë mbi reformën “3D” , duke lidhur me nevojën emergjente të modernizimit teknologjik të kësaj partie. Gjithsesi, këtu mund të futen edhe barsoletat e dikurshme për (pa)shkathtësitë e përdorimit të teknologjisë dhe rrjetit, që tregoheshin për drejtuesve e saj të lartë, por në fakt, as…
Me shumë...

Ç’po ndodh me frikën e të korruptuarit të Tiranës?!

Korrupsioni i lartë shqiptar mbrëmë në Tiranë u hodh në sulm të digjte dhe të shkatërronte sallën e Parlamentit me mercenarë të paguar... por nuk arriti dot asgjë. Berisha dhe tabori i tij dallohej se ishin të trembur. Pa shpresë, të dëshpëruar dhe në sindromin e Donkishotit: 5000 persona mbështetës, iu dukën si një milionë të tillë... Donin…
Me shumë...

Siguria e aeroportit të rinasit dhe mosveprimi I institucioneve të sigurisë!

Nga Luan Rama Menjëherë pas sulmit të një grupi të armatosur kriminal në pistën e aeroportit ndërkombëtar të Tiranës, do të duhej të kishte nisur çështja penale edhe ndaj të gjithë anëtarëve të Komitet Kombëtar të Sigurisë së Aviacionit Civil, i cili është i ngarkuar edhe për sigurinë e Aeroportit Nënë Tereza, pa asnjë përjashtim, duke nisur…
Me shumë...

Grabitja nuk u gatua, thjesht u ekzekutua!

Nga: Ylli MANJANI Konkluzioni, që këndohet nga kori i zyrtarëve të qeverisë, se “fajin për grabitjen e parave e ka koncensionari (kinezi)” është: Shtetërisht – i papërgjegjshëm; Ligjërisht – i pa mbështetur; Proceduralisht- i papjekur; Politikisht – gafë e rëndë; Logjikisht- idiot! Ajo grabitje, për më tepër e përsëritur,…
Me shumë...

Zgjedhjet nacionale në LDK

Nga Fadil LEPAJA “Të gjithë rrejnë, por s’ka lidhje! Edhe ashtu askush nuk dëgjon”! Kështu thotë, i famshmi Marfi, por a është vërtetë ashtu? A po rrejnë të gjithë dhe a po dëgjon kush kënd në këtë vend? Jemi dëshmitarë se ligjet që vlejnë gjithkund tjetër, nuk vlejnë edhe për ne. Në fund të fundit në vende si ky i yni, nuk shtrohet pyetja a…
Me shumë...

KUR SOVRANIT I SERVIRET NOCI DHE RROKU I POLITIKËS…!

Nga Ilir ÇUMANI (Kujtesë në prag të zgjedhjeve të 30 qershorit) Që politika shqiptare e ka katandisur Shqipërinë në një skenë tragjikomike ku e gjithë dynjaja, brenda dhe jashtë, shqyejnë sytë e shkulin brinjët nga e qeshura, kjo tashmë nuk përbën më asnjë risi, asnjë lajm! E dëgjuat shefin e qeverisë duke folur nga Librazhdi në turin e…
Me shumë...

NDRYSHIMI I SISTEMIT S’ËSHTË NJË SPORT I LEHTË

Nga Astrit PATOZI Për ditë e më shumë po shtohen zërat që kërkojnë ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri, si të vetmen zgjidhje për të shpëtuar nga plagët edhe krizat ciklike të tranzicionit tonë demokratik. Ka një vërshim personazhesh kohët e fundit që kanë dalë nga strofullat e veta dhe po kërkojnë me ngulm shëmbjen e partitokracisë në…
Me shumë...

KORRUPSIONI SHQIPTAR E KA SHPRESËN E MBIJETESËS TE RUSIA E BEOGRADI!

Nga Spartak NGJELA Kjo në fakt është sëmundje e vjetër e të korruptuarve shqiptare. Janë të shumtë ata që në historinë tonë dyqindvjeçare janë bërë pjesë e fqinjëve pushtues duke shitur interesin kombëtar. E ç'i do emrat! Njëlloj si këta të sotmit kanë qenë. Po sot nuk janë vetëm krerët e korrupsionit politik që vërtiten nëpër borderotë e…
Me shumë...
1 of 513