Grabitje e përgjakur në Kosovë, vritet polici dhe hajduti (FOTO)

Policia e Kosovës ka njoftuar se një efektiv policie ka vdekur pasi është sulmuar me armë zjarri në Istog gjatë një grabitje. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës Baki Kelani ka thënë për mediat se personi i dyshuar, në përpjekje për t’u larguar nga vendi i ngjarjes ka shtënë me armë zjarri në drejtim të policit Izet Demaj, i cili ka ndërruar jetë…
Me shumë...

Barrierat në dogana, Majko: Kufiri Kosovë-Shqipëri i ngjan atij Shqipëri-Greqi

Barrierat që po krijohen në vazhdimësi për lëvizjen e mallrave dhe njerëzve në kufirin Kosovës-Shqipëri shihen si një problem i madh nga ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i cili është shprehur se ky kufi që nuk duhet të ekzistonte po i duket si ai me Greqinë. “Bashkëpunimi i Shqipërisë me Kosovën duhet të fillojë në praktikë. Po të kalosh…
Me shumë...

Lugina e Preshevës, ja si diskriminohen shqiptarët nga Serbia

Top Story nuk la pa vizituar dhe Serbinë, kryesisht Luginën e Preshevës, aty ku Shqiptarët diskriminohen nga politikat e Beogradit. Presheva një komunë me rreth 30 mijë banorë, ku 90% e tyre janë shqiptarë. Shtëpitë karakteristike me çati të kuqe, nuk mund ta fshehin mjerimin, varfërinë dhe diskriminimin që i bëhen shqiptarëve nga politikat e…
Me shumë...

Gjykata Speciale “gjuan” Thaçin? Harxhi: Korrigjimi i kufirit për interesa vetjake

Ndër të tjera e ftuar në “Top Talk”, Edith Harxhi, drejtuese e “Albanian Policy Center”, foli edhe për propozimin e Presidentit Thaçi për ndryshimin e mundshëm të kufijve të Kosovës me Serbinë, duke u shprehur se Thaçi po e bën këtë vetëm për arsye personale. Harxhi u shpreh se ka rreth një vit që Gjykata Speciale ka filluar përgatitjet për…
Me shumë...