Takimi në Berlin për Kosovën/ Vuçiç i trembet Merkel, lideri serb merr këshilla nga Putin

Më datën 29 të këtij muaji, në Berlin do të mbahet takimi për Ballkanin Perëndimor, nën organizmin e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron. Nga ana e tij, ministri serb për Punë të Jashtme, Ivica Daçiç deklaroi se Aleksandër Vuçiç e presin presione të mëdha në Berlin për Kosovën. Sipas tij, për këtë…
Me shumë...

“Trembet” Vuçiç: Mund të ngrihet një gjykatë e të gjithë serbët do akuzohen për krimet seksuale në Ballkan

Duke folur për “presionin” që sipas tij po i bëhet Serbisë për ta njohur Kosovën, presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka bërë një deklaratë të çuditshme. Ai ka thënë se do ta diskutojë çështjen e Kosovës me liderët e Kinës dhe Rusisë, duke theksuar se Beogradi do t’i shqyrtojë masat që “duhet t’i marrë ndaj Prishtinës”. “Ne duhet të jemi të…
Me shumë...

Serbët gëzojnë për djegien e Katedrales në Paris: Dënim nga Zoti, valëvitën flamurin e Kosovës!

Ambasadori francez në Beograd, Frédéric Mondoloni, i cilësoi skandaloze shkrimet në disa medie serbe sipas të cilave zjarri në Notre Dame ishte “dënim nga Zoti” për shkak të valëvitjes së flamurit të Kosovës brenda katedrales gjatë shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në nëntor të vitit të kaluar. Dy gazeta në…
Me shumë...

Pas dy dekadash, Kosova “pushton” Serbinë

Pas taksës së vendosur nga Kosova ndaj mallrave serbe, duket se situata është në favor të shqiptarëve. Dy dekada pas përfundimit të luftës Kosova muajt e fundit po eksporton trefish më shumë mallra drejt Serbisë sesa po importon. Krejt kjo falë taksës 100%, shkruan gazeta “Zëri”. Taksa e vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjë e…
Me shumë...

“Jeruzalemi ynë”, patriarku serb: Nuk do ta pranojmë ndarjen e Kosovës

Patriarku i Kishës Ortodokse serbe, Irinej, ka qenë dje në Prizren e Rahovec ku me fjalimet e veta politike nuk i ka fshehur qëllimet dhe qëndrimet e institucionit fetar që e udhëheq për Kosovën, raporton Koha.net. “Ajo që po dëgjojmë për njëfarë ndarjeje, për njëfarë kompromisi, këtë populli serb nuk do të mund ta pranojë kurrë, në veçanti…
Me shumë...