Bota

Gjendet pas 77 vjetësh anija ku u mbytën 38 vetë, u fundos për…

Mbetjet e një anijeje të Australisë, e fundosur nga një nëndetëse japoneze në Luftën e Dytë Botërore, u gjetën pas 77 vjetësh, thanë zyrtarët. Anija SS Iron Crown u sulmua jashtë shtetit të Viktorias në vitin 1942. Tridhjetë e tetë njerëz mbetën të vrarë, ndërsa pesë anëtarë të ekuipazhit mbijetuan. Anija u fundos brenda 60 sekondash pas…
Me shumë...

Vrasja e gazetares, “Ira e Re” pranon përgjegjësinë

Organizata terroriste e ashtuquajtur “IRA e re” pranoi përgjegjësinë për vrasjen e gazetares Lyra McKee gjatë përleshjeve në Londonderry, Irlandë Veriore. Në një deklaratë për mediat, grupi i armatosur republikan "ofron falje të sinqerta për partnerin e saj, familjen dhe miqtë për vdekjen gazetares". Mesazhi i dorëzuar në gazetën e Irlandës…
Me shumë...

Tërmeti në Filipine, raportohet për të paktën 11 viktima (Foto)

Bilanci i tërmetit të fuqishëm që goditi Filipinet veriore është rritur në të paktën 11 të vdekur. Gjatë natës, ekipet e ndihmës së shpejtë, gjetën trupa të tjerë në rrënojat e një supermarketi dhe një fshati në provincën e Pampangas. Ndërkohë, një njeri u nxorr i gjallë dhe sipas autoriteteve lokale, është identifikuar një person tjetër…
Me shumë...

Masakra në Sri Lanka, 310 viktima. Kush fshihet pas sulmeve!

Numri i të vdekurve të kishave dhe hoteleve në Sri Lanka, ku shpërthyen disa bomba në të dielën e Pashkëve, ka shkuar në 310. Policia ka theksuar se kishte arrestuar 40 persona të dyshuar, duke përfshirë edhe shoferin e një kamioni të përdorur nga terroristët për të arritur në vendin e masakrës dhe pronarin e një shtëpie ku disa prej tyre…
Me shumë...

Juncker ngre alarmin: Po tentohet manipulimi i zgjedhjeve në BE!

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u zotua se do të godasë çdo "lajm të rremë" gjatë fushatës për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, që do të mbahen në maj. "Nëse qeveritë bëjnë pretendime për Bashkimin Evropian ose Komisionin, të cilat nuk korrespondojnë me të vërtetën, atëherë do të përgjigjemi", tha Juncker në një…
Me shumë...

Gjermanët 8 miliardë euro vetëm për birra vitin e shkuar

Gjermanët shpenzuan mesatarisht 100 euro për kokë banori vitin e kaluar duke blerë birra apo pije me përmbajtje të birrës. Shifrat dolën nga një studim i tregut që bëri kompania Nielsen. Sipas saj, në vitin 2018, në Gjermani u shitën rreth 6.1 miliardë litra birrë, 2.9% më shumë se në vitin paraprak. Qarkullimi u rrit për 7%, përkatësisht…
Me shumë...

Sri Lanka, një bombë shpërthen gjatë ç’aktivizimit (Video)

Ndërsa skuadra e policisë anti-bombë po çaktivizonte një të tillë në një stacion autobusi në Colombo, kryeqyteti i Sri Lankas, ka ndodhur sërish një tjetër shpërthim. Kjo ndodhi në një lagje në gjysmë të rrugës midis hoteleve dhe kishave të goditura nga sulmet që shkaktuan mbi 290 vdekje. Në tërësi, policia zbuloi 87 detonatorë të tjerë.…
Me shumë...

‘Duldungu’ në Gjermani, ja çfarë duhet të dinë azilkërkuesit

Qeveria gjermane dëshiron të ndryshojë ligjin për azil. Në veçanti të prekur janë personat që nuk kanë shansa për azil. Po cilat janë të drejtat dhe obligimet e personave me "Duldung"? Çfarë është Duldung? Njerëzit që qëndrojnë në Gjermani, por nuk kanë ndonjë leje qëndrimi, janë të detyruar që një ditë të largohen nga vendi. Disa prej tyre…
Me shumë...

Sri Lanka, të vrarë edhe tre fëmijët e miliarderit danez

Tragjedi shkatërruese për pronarin danez të kompanisë ASOS, sajt britanik i tregtisë së kozmetikës. Në fakt, tre nga katër fëmijët e Anders Holch Povlsen u vranë në sulmet e Pashkëve në Sri Lanka, ku gati 300 vetë humbën jetën. Në ditët para sulmeve, Alma, një nga fëmijët më të pasur të Danimarkës, bëri në Instagram një fotografi të vëllezërve të…
Me shumë...
1 of 1 394