Euro 2020/ S’ia dalin Lila dhe Binaku, Panucci “arnon” kombëtaren

Kombëtarja shqiptare e futbollit zhvilloi sot pasdite seancën e parë stërvitore në kuadër të përgatitjeve për dy takimet e muajit mars ndaj Turqisë dhe Andorrës, të vlefshme për eliminatoret e kampionatit europian të vitit 2020. Grupi në dispozicion të trajnerit Christian Panucci nuk ishte i plotë pasi Taulant Xhaka, Kristal Abazaj dhe Naser Aliji do të bashkohen me skuadrën në mbrëmjen e së hënës pasi u aktivizuan të dielën me skuadrat e tyre dhe e kishin të pamundur të mbrrinin dot më herët. Konfirmohet mungesa e portierit Thomas Strakosha në këtë grumbulli.

Gardiani i Lazios duhet të bashkohej me skuadrën të dielën, por humbi avionin për shkak të trafikut në Romë dhe Panucci e ka ndëshkuar duke e lënë jashtë këtyre dy ndeshjeve ku titullar në portë pritet të jetë Etrit Berisha, ndërsa Strakosha është zëvendësuar nga portieri i përfaqësues Shpresa, Gentjan Selmani.

Pas analizave të kryera që kanë përcaktuar shkallën e dëmtimit janë larguar përfundimisht nga grumbulli Andi Lila dhe Egzon Binaku të cilët nuk mund të rikuperohen në kohë për këto dy takime ndërkohë që Bekim Balaj do të qëndrojë në grumbullim dhe do të provojë të riaftësohet për sfidat ndaj Turqisë dhe Andorrës.

Për të mbuluar largimet e Lilës dhe Binakut, trajneri Panucci ka thirrur me urgjencë tre lojtarë të tjerë, mesfushorët Lorenc Trashi dhe Ylber Ramadani. Lojtari i Veljes në Danimarkë ka qenë pjesë e Shqipërisë edhe në Ligën e Kombeve, ndërsa Trashi është një “new-entry” në kombëtare dhe vjen si prodhim i Superligës.

Megjithatë Panucci nuk ka grumbulluar sërish Ermir Lenjanin i cili po kalon një formë të shkëlqyer dhe do të ishte zëvendësuesi ideal i Binakut në krahun e majtë të mbrojtjes duke patur parasysh që në këtë rol Panucci ka në dispozicion vetëm Naser Aljin.
Comments are closed.