“Kam dëshmi rreth Trump dhe Rusisë”, arrestohet prostituta e famshme

“Një prostitutë eskortë, bjelloruse e cila pretendonte se kishte prova të marrëveshjes ruse me fushatën zgjedhore të Trump është arrestuar sot pasi  policia “e tërhoqi” atë në një zonë tranziti në aeroportin e Moskës. Kajmi është bërë i ditur nga tha avokati i saj gjatë një interviste për AFP.
Anastasia Vashukevich, e njohur si Nastya Rybka, ishte në burg në jug të Moskës, kur u arrestua me disa të tjerë në aeroport. Ata fluturuan pasi u deportuan nga Tajlanda, ku kishin kaluar një vit burg për pjesëmarrje në një “kurs trajnimi seksual”. Një avokat rus që përfaqëson Vashukeviç e ka quajtur arrestimin si një “skandal ndërkombëtar”, duke thënë se klientja e tij “nuk ka kryer krime” dhe po planifikonte të udhëtonte për në Bjellorusi.

“Në vend të kësaj, ajo u zhvendos nga zona e tranzitit në territorin rus nga punonjës të paidentifikuar të zbatimit të ligjit”, tha avokati i saj,  Dmitry Zatsarinsky. Ai tha se punonjësit me rroba civile “e tërhoqën atë jashtë zonës së tranzitit” dhe shtoi se ai po planifikonte të paraqiste një ankesë zyrtare. Zatsarinsky postoi një video në Instagramin e tij që tregon pesë ose gjashtë burra duke u përpjekur të marrin me forcë një grua të re, që i ngjan Vashukevich, në një karrige me rrota. Gruaja përpiqet të çlirohet.

Anastasia Vashukeviç, e njohur si Nastasja Ribkova, në mars të 2018 publikoi një video që ka tronditur Rusinë. Aty shihej miliarderi rus, Oleg Deripasko dhe zëvendëskryeministrin rus, Sergej Prihodko.

Në të vërtetë, Deripaska dhe Prihodko në verën e vitit 2016 ishin në një jaht luksoz në ujërat norvegjeze së bashku edhe me 6 prostituta tjera profesioniste. Dhe në xhirimin që e ka realizuar bukuroshja, është edhe biseda mes Deripaska dhe Prihodka rreth marrëdhënieve Rusi-SHBA dhe sanksionet që i ka aplikuar Uashingtoni për Moskën.  Në Kremlin shkaktoi shume panik kjo video.

 

Përktheu: Silvana Muça

Comments are closed.